Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приоритет ли е образованието само преди избори?

Снимка: БГНЕС

Голяма част от учителите са над средната възраст за страната, но има и много хора, които завършват педагогически направления в университетите в момента. Въпросът е, че голяма част от тези хора не искат да станат учители, а още по-голям проблем е, че тези които влизат в системата много бързо се отказват от професията. 70% от младите преподаватели не издържат в образователната система още през първата година. Това от своя страна поддържа една рекордно висока средна възраст на българските педагози от 54 години, възраст, с десет години по-висока от средноевропейската. В момента едва 6.5% от учителите в България са на възраст до 29 г. Тези данни са устойчиви за последните 5 години. Темата коментира за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" Юлиян Петров:

"Нашата борба за освобождаване на учителя от неучителските дейности е от много години. Успели сме в някои посоки, но голям път ни чака. Това е свързано и с това да има въобще млади учители. Текучеството към младите учители от 35 години е огромно, буквално над 50%. Младите учители не издържат заради прекаленото натоварване, заради многобройните изисквания - това всичко са стресогенни фактори и те сами преценяват и сменят бранша, а това никак не е добре, защото ние постоянно си вдигаме средната възраст и това никак не е нормално, не и в европейския формат... Надявам се да стане национална политика това от една страна държавата да се грижи за учителите, от друга страна самият учител, като човек, да се грижи за това да не бъде претоварван, когато му дадат допълнителни задължения, дори да се заплащат, той трябва да прецени, че това е едно допълнително натоварване за него и всъщност това ще го изхаби. Това е нещо, което е много важно и трябва да бъде приоритетно за учителя - както отвън, така и отвътре, за да може ние да имаме учители, които да са готови да дават цялата си енергия към учениците и ние трябва да я съхраняваме, за да може този учител, по време на трудовия си стаж, да бъде полезен за своите ученици, да бъде този учител, който очаква българското общество - иновативен, автономен и да го дарят с кредит на доверия. Но в крайна сметка не трябва и да го претоварват, не трябва да прекаляват с очакванията и в никакъв случай българското общество, българските родители, дори понякога медии и институции да стават модератори на решенията на учителя."
 
В България темата за образованието се превръща в приоритет основно в предизборните кампании, в каквато се намираме в момента. Истински план за реформа и справяне с трудностите пред младите учители, а и не само, няма. Приоритет ли е образованието само преди избори? Какво трябва да се промени в системата и какви са очакванията на хората към бъдещото управление? Това попитахме видинчани:

"Не издържат на напъна. Може би заради парите, които получават, но сега им увеличиха заплатите доста и предполагам ще има връщане към професията... Малки са им заплатите и не им стигат, това е. Дъщерята на моята племенница е с две висши образования и не иска да иде, малки са заплатите. Завършила е в Свищов, икономика. В банката не иска да работи с пари, сега иска учителка по икономика, но заплатите са малки... Когато отпаднат от другите специалности и отиват педагогика, за да завършат висше образование и после не им се работи или ако го работят, го работят насила. Затова няма резултат от образованието... Сега политиците ще ни обещават, обещават, после като седнат на креслата забравят обещанията си... Нищо няма да се промени, нищо няма да стане... Ще гласувам, да, но не виждам какъв е смисълът, защото ще си бъдат пак едни и същи хора. Друго е да дойдете Вие, да дойде трети, които да дадат нещо ново, но те ще си бъдат абсолютно същите..."

Някои искат да коментират, други пък не. Някои ще гласуват, вярвайки в промените, други няма да гласуват, защото са скептични и донякъде с право, трети искат да гласуват, но са все още малки и търпеливо очакват деня, в който ще упражнят вота си. От децата разбрахме, че младите учители не винаги са това, което представят в медиите и социалните мрежи. От възрастните разбрахме, че младите учители заслужават нужния стимул за работа, за да работят професията на мечтите си, от синдикатите пък научихме, че образователната ни система винаги може да е по-добра и трябва да бъде, затова се налага да гоним целите си и да ги постигаме.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00