Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близки на загинали при ПТП с писма до нарушители на пътя

Снимка: Фейсбук сдружение Ангели на пътя

Нарушители на пътя получават заедно с фиша писма от близки на загинали при катастрофи. Националната кампания "Написах ти писмо" има за цел да ограничи войната по пътищата у нас. Инициативата е на сдружение "Ангели на пътя" и Главна дирекция "Национална полиция". Посланията в писмата са лични, трогателни и достигат до нарушители на правилата за движение, за да осъзнаят отговорността, която имат зад волана, обясни за Радио ВИДИН Петя Иванова, основател на сдружението:

"...12 семейства успяха, намериха силите да напишат такива и те ще бъдат пращани заедно с фишовете за превишена скорост... Надяваме се да спре това безобразие по пътищата в България и хората да се замислят, когато се качват пияни, когато се качват дрогирани, когато настъпват газта до край, че точно за една стотна от секундата човекът до тях или срещу тях никога повече няма да може да прегърне детето си, никога няма да може да прегърне родителите си и ще остане завинаги там някъде на пътя. Затова се надяваме с тези много чувствени писма хората да си дадат сметка какво отнемат. Това не е просто една статистика, не е просто една бройка, а това са деца, хора с имена, с години, с град, с неизпълнени мечти и с много любов." 

Идеята за националната кампания "Написах ти писмо" се е зародила в края на миналата година. Петя Иванова допълни, че има планове инициативата да се надгражда и да стане още по-мащабна.

Едно от тези емоционални писма достига и до Димитър Тодоров от Видин. Той наскоро е получил фиш заедно с ръкописа на майка загубила дъщеря си в катастрофа:

"Аз горе долу получавам по един фиш годишно. Не мога и аз да бъда безгрешен, колкото и да се старая, но аз съм превишил 16 км. и това се оказва прецедент, може би съм се разсеял, това е неволна грешка при 5000 км. годишно, даже и повече минавам. Но тук става дума наистина за масова практика. Така, че не бях чул за кампанията и когато отворих плика и когато се зачетох буквално настръхнан, изповедта на една майка по повод смъртта на нейната дъщеря, много е въздействащо. Ето и сега се вълнувам, смятам, че има и ще има ефект. Продължава да ми действа, но аз съм сантиментален, романтичен човек. Аз съм човек, който уважава държавата... Но това е все по-рядко явление, не съм някакво изключение, някакъв пример... Въпреки това ми се струва, че трябва да се започне отначало по отношение на възпитанието на хората. Защото има хора вече в нашата страна, които са с буквално с извратено обществено съзнание... Въпреки това, аз мисля, че повече от 50 % " ще го прочетат писмото и ще го запомнят... Горко на всички хора, които са пострадали, дано не стане така да са повече от непострадалите. Трябва някой да бие камбаната..."

Сдружението "Ангели на пътя" е създадено изцяло от родители и близки на загинали при пътнотранспортни произшествия по пътищата в България. Инициаторите на кампанията са осигурили освен аудио и видео формат на писмата, които може да бъдат видени във фейсбук страницата на сдружението. Националната кампания "Написах ти писмо" е безсрочна. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мездренските самодейци и творци ще имат нов дом

Емблематичната сграда, наричана Дом на железничаря в Мездра, вече официално е собственост на Общината. Това се случва малко преди сградата да навърши 50 години и след като бе закупена от досегашния и собственик – БДЖ. Така, след ремонта, който задължително предстои, тя ще се превърне в истински дом на мездренските самодейци и творци.  През 1974..

публикувано на 10.06.25 в 08:06

Димитър Зоров: Поскъпване на млечните продукти ще има, но никой няма да се оправдае с еврото

На фона на повсеместното поскъпване на храните, търсим отговор на това какво се случва с цената на млякото и млечните продукти. Те традиционно са голяма част от храната на българина, в частност и на по-възрастното население, което в Северозапада представлява доста голям дял.  Какво ще се случи с цените след смяната на лева с евро или дори още..

публикувано на 09.06.25 в 17:50

Д-р Георги Езекиев, КОЦ Враца: Стремим се да бъдем начело в борбата с рака

Над 800 са факторите, които трябва да се задействат едновременно, за да се отключи едно онкологично заболяване. Това каза управителят на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца д-р Георги Езекиев и поясни, че Северозападна България не прави изключение от световните тенденции за устойчиво високо ниво на онкологичната заболеваемост. По думите..

публикувано на 09.06.25 в 17:27
Теди Генова, психолог

Несподелената любов - болка, която учи

Днес в рубриката " Психолог на помощ " си говорим за нещо, което почти всеки е преживявал, макар и да не го споделя на глас. Темата е несподелената любов . Това е онази особена болка, която не се вижда отвън - няма гипс, няма бинт, няма белег… но я усещаш дълбоко. Онзи човек, който докосва сърцето ти, но не отвръща. Или поне, не по начина, по..

публикувано на 09.06.25 в 16:30

Младен Исаев - поетът със сърце от Балювица

На 7 юни се навършиха 118 години от рождението на поета Младен Исаев . Роден в монтанското село Балювица, в семейството на бедни, но трудолюбиви хора. Баща му е шивач, майка му - домакиня. В дома им няма разкош, но има дълбока почтеност и уважение към труда. В тази скромна среда Младен пораства със сетива за човешката болка, с очи, обърнати към..

публикувано на 09.06.25 в 16:15

Видинчанката Таня Димитрова с втора награда за бранд с екологична визия

Втора награда в обучителната програма на Бизнес академията за стартиращи предприемачи -   " BASE " , печели Таня Димитрова от Видин. Програмата е организирана от Съвета на жените в бизнеса в България и Асоциацията на българските лидери и предприемачи. Таня е създател на модния бранд " MonFi ", фокусиран върху трансформирането на остатъчни..

публикувано на 09.06.25 в 15:30

В „Музикална зона“ слушаме легендата на балканската музика Здравко Чолич

 Здравко Чолич е роден през 1951 г. в Сараево. Той постига голямата си популярност в бивша Югославия и на Балканите от 70-те години на миналия век и досега, а със своите песни става легенда на сръбската естрада. След войната в Босна певецът се преселва в Белград. През 2011 г. там събра над 100 000 души на концерта си и за близо 4 часа изпя 44 песни, а..

публикувано на 09.06.25 в 09:00