Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Снимка: Младежки дом Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци.
Магията на тези типично български облекла е пленила сърцето на народната певица, читалищен деятел, страстен колекционер и познавач на народните носии Корнелия Александрова. Тя  представи в Монтана изложбата си от автентични национални носии, наречена "Хубост българска".
Как се е откупувало авторското право върху моделите шевици, защо се вплита конски косъм в дантелите на забрадките и в кой край на България, къде мъжете носят панталони с дантели - разказа за Радио ВИДИН пазачът на всички изложени носии Корнелия Александрова:

"От дълги години ги събирам. За мен думата не е "колекционирам", бих предпочела да кажа "съхранявам". Някак ми звучи по-достоверно. Съхранявам ги, за да могат хората, които ще посетят изложбата, да ги видят и да се насладят. Да видят нещо, което е автентично, изработено от ръцете на българката преди сто години, че и повече... Изложбата включва 16 носии от различни краища на България... Конският косъм се заплита в зарафлъка. Така се нарича дантелата, украсата на кърпите на тракийките, жените в Тракия. По този начин са украсявали кърпата. Кърпата е от тънък плат, връзва се на главата, двата края на кърпата се спускат от двете страни и украсяват главата. За да може да стои красиво, като ореол, трябва дантелата да е твърда, затова се влага конският косъм, оплита се с конец и като се сложи, тя стои като ореол - изпъната, твърда... Когато представям влашките носии, едната на баба, едната на дядо, казвам така: "Погледнете, мъжки гащи с дантели.". Това са влашките носии. Те имат изключително богата украса - мъниста, бродерии, шебак, а кърпите по вашия край са уникални. техниката на изработка много прилича на макрамето на изплитането, уникални са."

Корнелия Александрова има и една видинско-кулска носия, но споделя, че иска да дойде на място, тук, в нашия регион, да разгледа етнографските музеи, за да бъде и максимално точна при евентуалното ѝ излагане в колекцията си. Тя признава още, че да събереш носии от всички краища на страната не е никак лека задача. И ако едни от тях намира с лекота, то на други буквално се налага да им вдъхне нов живот.

"Имам много, които са ми подарени, други съм купувала, имам дрехи, които съм намирала на боклука, разбирате ли, изхвърлени. Виждам едно крайче и казвам: "Това е елек.". Измъквам го от боклука - реставрация, химическо чистене, разпаряне, зашиване на нови гайтани, дантели, за да бъде както трябва, в същия вид, в който е била в началото... Има една история от ризата на баба - изключително тънка, фина риза с много красива бродерия, румънска бродерия или влашка бродерия. Баба видяла ризата в едни хора и поискала да вземе модела, обаче те не си дават модела и казват, че трябва да жъне три дни. И баба жъне на нивата три дни за да ѝ разрешат да зашие модела, да си направи същата такава, да хване модела. Това го знам от нея, от нейните спомени. Тя почина на 94 години и това, което ми е останало от нея за мен е изключително ценно. Като семейна реликва. Дори и стъкленото герданче, което дядо ѝ е подарил и то е съхранено и е представено заедно с носията."

Изложбата е съпътстващо събитие на 16-тия Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" и е подредена до края на седмицата във фоайето на Общински младежки дом - Монтана.
След приключването на конкурса тя се премесва за две седмици в Художествена галерия "Кирил Петров". Изложбата се осъществи с подкрепата на Община Монтана и в партньорство с Регионален исторически музей - Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30