Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Снимка: личен архив



Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин Маринов - Нацин. Оказва се, че много добре ѝ се получават рисунките и така се заражда тази нова нейна страст към рисуването. След като завършва средното си образование в математическата гимназия във Видин продължава да учи в Софийския университет със специалност "Изобразително изкуство и педагогика". Изи е участвала в няколко ученически и студентски изложби. Казва, че най-голямото предизвикателство, което е срещала по пътя си като художник е, че винаги е търсила някой, който да я признае като такъв.

"Това е много грешно според мен, но след време си промених мисленето. Наистина е трудно в началото. Спомням си на уроците в началото, как не разбирах защо господина ме кара да рисувам толкова много глави, не ми харесваше пластиката, не я усещах, усещах повече боичките, шарените неща. Понеже там пак има правила, но е по-свободно, отколкото в другите неща. Пак си свободен, но има малко повече правила, които трябва да спазиш. Оттам тръгна, че всъщност е трудно. Всяко начало е трудно и когато започнеш нещо ново, винаги си представяме хубавите неща и как веднага започваме кариера, някой ни е забелязал - няма такива неща. Просто много упорит труд, постоянно трябва да се слагат срокове и да се гони този срок." 


Според Изабел един артист не трябва да търси признание от другите хора, а по-скоро трябва да си вярва.

"Да, трябва да се допитва до учители и хора, които имат опит, но по-скоро да приеме всички полезни критики и да набляга на рисуване. Да се рисува всеки ден, просто да се създаде този навик, че всеки ден ако го правиш,  наистина след това се вижда перспективата в бъдеще."

Попитах Изабел дали Видин е повлиял по някакъв начин на нейното творчество?

"Да, тук има едно спокойствие...винаги като се прибера и рисувам. Всъщност имам една много смешна история от студентките ми години, когато имахме сесия се прибирах във Видин да си нарисувам картините."



Дебютната изложба на талантливата видинчанка се състоя само преди няколко дни, в София. Името, което е избрала, е "Яж". 
"Като приказка мина всичко. Всъщност в началото изобщо не вярвах, че мога да направя изложба. Постоянно имах едни такива съмнения "ще мога ли, достатъчно добра ли съм за изложба". Но в крайна сметка ако искаш нещо твърде много - накрая става и се получава точно по правилния начин за теб. За мен е голямо постижение."

Експозицията съдържа 14 цветни картини, живопис. Всички са създадени за 2 месеца. Идеята на младата художничка идва от това, че все по-рядко се замисляме за храната и качествата ѝ, но въпросът е възприемаме ли я като изкуство. 

"Най-вече искам да покажа на зрителя, че храната, пречупена през изкуство, всъщност я прави изкуство и просто е многообразно, много колоритна и на всички ни се в случвало да не харесва някаква храна и дори да не искаме да я опитаме, но когато видим дори етикета или опаковката, или на картина някъде, на плакат, просто си казваме "ммм, изглежда вкусно" и точно това е идеята. Картините са с храни, които са здравословни и всъщност една малка препратка към зрителя, че трябва да обръщаме повече внимание как се храним, с какво се храним най-вече. Може да си вземем нещо бързо за храна, тази консуматорската бързата храна, но след това не можем да си върнем здравето."


Човекът, който оказва най-много влияние върху избора на Изабел да бъде художник, е нейната майка.

"Тя никога не ме е спирала да пробвам различни неща, никога не ме е спирала да се занимавам с каквото искам. Защото зная, че има родители, които си налагат мнението на децата и още от малки знаят, че примерно те ще са лекари или адвокати."

Това е историята на Изабел Иванова - една млада амбициозна видинчанка, която намира себе си в изкуството и не спира да се развива всеки ден. Събрала силите и самочувствието да следва мечтите си и да ги превръща стъпка по стъпка в реалност -  нейната първа самостоятелна изложба "Яж". Ако искате да видите част от тях на живо, заповядайте в петък, събота и неделя на базара в Градската градина. Изабел  ще бъде там цветна и слънчева- точно като картините си!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чува ли се "Шепотът под вратата"

Безмилостният адвокат Уолъс Прайс си мисли, че има всичко – пари, кариера, успех, страхът на хората. Той е дистанциран, студен, по-загрижен за печалбите на компанията, отколкото за служителите си. Няма приятели, нито съвест. Има само един провален брак зад гърба си, за който предпочита да хвърля вината върху бившата си жена. Вярва, че нищо не..

публикувано на 19.09.25 в 17:05
Владислав Минков

Живот по релсите: Среща с машиниста Владислав Минков

В навечерието на професионалния празник на локомотивните машинисти  решихме да погледнем отблизо към тази професия, която сякаш винаги остава малко в сянка, а всъщност е изпълнена с отговорност, дисциплина и истинска отдаденост. Както всяка работа, и тази има своите особености - своите предизвикателства и трудности, но и своите хубави страни...

публикувано на 19.09.25 в 16:30

"Спасението на мъжете" - чушкопекът

В сезона на печените чушки, чушкопекът си остава най-великото изобретение в бита на българина през ХХ век. Още през 2010 година той детронира останалите придобивки на цивилизацията „от раз” и взе златния медал в класация на зрителите на БНТ за „Българските събития на ХХ век” - категория „Революция в бита”. Защо точно чушкопекът? Нали казват,..

публикувано на 19.09.25 в 16:10

Фондация "Благотворител" обяви конкурс за стипендианти

В България има хиляди деца, които растат без родителски грижи. Въпреки трудностите, те мечтаят, учат и постигат успехи, казват от фондация „Благотворител“.   Вече 21 години осигуряват стипендии за ученици с висок успех от 8-и до 12-и клас, лишени от родителска грижа и студенти в първи курс. Конкурсът по програмата "Постигам по-висок успех" е..

публикувано на 19.09.25 в 15:30

Актьорът Теодор Софрониев и трите му кучета

Актьорът от врачанския театър Теодор Софрониев гледа 3 кучета у дома. Младият мъж е голям почитател на домашните любимци и сега наваксва дефицити от миналото, когато родителите му не му позволявали да има домашен любимец. Теодор е от Монтана, но има роднини в белоградчишкото село Фалковец и от малък е привързан към природата...

публикувано на 19.09.25 в 15:10

Откриха кампания за събиране на текстилни отпадъци във Видин

Кампания за събиране на текстилни отпадъци започна във Видин. Инициативата е на общината и се провежда съвместно с габровска фирма за рециклиране на текстил. В рамките на тридневната кампания от 19 до 21 септември, желаещите могат да предадат ненужни дрехи, обувки, чанти, аксесоари, плюшени играчки и домакински текстил. Пунктът се намира в двора на..

публикувано на 19.09.25 в 12:07

В Чупрене ще се проведе традиционният ловен събор

Чупрене ще бъде домакин на осмия Северозападен ловен събор. Той ще се проведе на 20 и 21 септември. В програмата са включени игри и състезания, кулинарно шоу, приготвяне на кулинарни шедьоври.  "Какво ни накара да го направим навремето? Това е страстта към хобито лов, също така към нашите помощници в лова- ловните кучета. С течение на..

публикувано на 18.09.25 в 16:47