Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Снимка: Ани Петрова

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират. 

Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския екип на Климатека, градски и социален изследовател. За целта трябва да има една малко по-активна жилищна политика в България, която да насочва инвестициите в тази посока, така че да бъдат с добра възвращаемост за инвеститорите, да бъдат достъпни за различните цели групи и да бъдат екологично съобразни.

"Някои от примерите в други държави, работя точно в тази посока, да кажем с решения като зелените сертификати на сгради или с конкретни политики, които въвеждат облекчения или по-добри условия за жилища, които се развиват в един по-екологично съобразен начин и се строят с грижа за околната среда. За заимстването е малко по-сложно в България, тъй като разликите в системите за планиране и в начина, по който се осъществяват политики са значителни между различните държави. Това са традиции и регулации, които се възпроизвеждат с времето и доста трудно се променят. Така че бих казал, че е доста трудно да дам пример, който директно може да се копира в България, но мога да илюстрирам да кажем с пазара на жилища в Нидерландия, които също страдат от така голямо количество жилища, които са строени в период, в който е имало недостиг и съответно са строени доста евтино и с не особено добри материали и като качество, и съответно от гледна точка на енергийна ефективност, не са особено добри, но сега от две години насам са въвели допълнителни стимули като част от жилищната политика, която е изключително активна там, стимули за инвеститори, които инвестират в по-добри материали и строят по-енегийно ефективни сгради. Там имат местна система, с която ги квалифицират и съответно това дава възможност след това на бъдещите купувачи, които също получават облекчения ипотечни условия, ако купят жилище с по-висок енергиен клас, да имат съответно по-малки сметки, да се използва енергията по по-умен начин в новата сграда. Проект, да кажем, асансьорът да използва енергия от соларни панели, които са включени в сградата", обясни д-р Божидар Иванов.

Зелените сертификати са международна система за оценка на сгради. Трите най-известни сертификата са  LEED, BREEAM, EDGE. Тези сертификати дават препоръки на инвеститора строител, който подготвя някакъв проект по какъв начин да интегрира, да кажем начина, по който се строи сградата - да вземе предвид къде се намира сградата, местообитания в близост, материали, които имат по-малък климатичен отпечатък, начинът по който се проектира функционирането на сградата. Този комплексен подход към самата сграда вдига летвата за инвеститорите да полагат малко повече усилия, така че просто сградата да не бъде нещо, с което се строи набързо и след това да се продаде, а тъй като ще остане за дълго време да се грижи за околната среда и да има по-малък отпечатък, допълни Божидар Иванов.

Климатичният отпечатък на строителната индустрия продължава да расте. Според последните данни на ООН, през 2021 г. строителният сектор е бил отговорен за над 34% от търсенето на енергия, както и за около 37% от замърсяването с въглероден диоксид, в резултат на енергоемкостта и управлението на строителството на сгради. В допълнение, последващият ефект от една сграда идва от начина, по който тя ще функционира. 

Как една сграда може да получи зелен сертификат може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10