Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

Кметът Людмила Димитрова: Борим се за по-хубавото на селото

18
Снимка: радио Видин



На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да научават нови и любопитни факти за живота, за обществото като цяло. 

Читалището продължава активно да работи, хората се включват в социалния живот, а кметицата не спира да изненадва своите съселяни с нови идеи и редица дейности и събития. Неуморно се движи, обгрижва хората, разговаря с тях, помага им с превоз, с покупки.  Затова местните хора я уважават и я обичат.  
Най-новото културно събитие е лятното кино, в което се прожектират стари български филми. 



Жителите в Тошевци са се отличавали със своя борбен и свободолюбив дух, селото дало на обществото много будни хора. От тук е родът на Петър Младенов, външен министър, заемал този пост в продължение на 18 години от 1971 - 1989, държавен глава на България след отстраняването на Тодор Живков  От селото са излезли много дипломати, известни лекари, юристи. 

В миналото населението на Тошевци е достигало до 2500, но с времето намалява. В момента са около 90 души, през лятото идват повече. 

Кметът Людмила Петрова - Димитрова е на тази длъжност от 2019 година, преди това е работила в чужбина, в Гърция. Коренячка е, от рода на Младеновите, учила е в местното училище. 

Когато става кметски наместник, започва да организира празници, банкети, срещи, засилва се социална комуникация. Миналата есен правили конкурс на лютеницата. "Става весело и приятно. Живнаха хората", казва Людмила Петрова-Димитрова:


"Борим се за по-хубавото на селото, спокойно е и сме с хубави хора. Аз съм кореняк- тошевчанин... Нямаме проблеми, защото имаме комуникация с общината и с хората, с читалището, правим различни неща, свързани с духовното. Започнаха да се събират хората на празници, правим ръчно изработени неща, да създадем радост и настроение... Лятно кино имаме от миналото лято, сега може би от юни пак ще го имаме, имаме си мултимедия, от читалището. Ние си го пускаме, сега две баби ушиха екран от чаршафи и гледаме стари български филми и после си друсваме едно хорце... Купуват се и къщи от по-млади хора, през лятото си идват и майките и децата, харесва им да си бъдат в Тошевци... В селото има и стари чешми, които се възстановяват, например Стублата... Каквото и да ни потрябва - Общината ни помага. Правят насипване на улиците и се поддържа... Развива се добре социалната ни дейност, имаме лични асистенти, Топъл обяд, почистваме селото с помощта на община Грамада... В Грамада има личен лекар и аптека. Тук идва и подвижна аптека... Водопрводната мрежа, уличната мрежа, поддържане и асфалтиране - това е в правомощията на община Грамада... Когато и да ми се обадят хората, винаги ще получат адекватна помощ", казва кметицата.


Тони Вътков е един от будните хора в Тошевци, той възстановява и поддържа чешмите в селото и край селото, направил е и карта с чешмите, освен това е съставил списък на стари български думи, характерни за говора на село Тошевци и ги показва на своите съселяни, за да добавят подобни изрази и думи, и така да се обогати списъкът, обяснява Людмила Петрова- Димитрова.

В селото се забелязва възвръщане към традициите, хората искат да се говори за българската история, за българския фолклор - песенен и танцов. 

В читалището ни посрещат хора от селото, събрали са се, за да си поговорят с нас. Това са Мария, Ваня Гергова, новият библиотекар, който ни показва написаната от Димитър Марков на пишеща машина "Записки по историята на село Тошевци", председателя на пенсионерския клуб Данчо Доков и още няколко жени, които споделят това, което ги вълнува.  Мария не е местна, живее в Тошевци от 18 години, идва тук след пенсионирането си, но селото й харесва: 


"Спокойно се живее, добре е, но повечето са самотни хората и повечето са жени. Имаме си и транспорт, това е хубаво... Хората са добри, но останаха малко... Бих искала малко да се посъживи селото... Аз съм на 77 години, щом имаме магазин и кръчма, значи сме добре, всеки понеделник, сряда и петък се събираме. Искаме да направим етнографски кът. На последните избори гласувахме 115 души. Проблем  на селото е старият водопровод, не са подменяни тръбите, често стават аварии... Водата не може да се пие. За мен е проблем да си доставя вода за пиене. Хората пият каквато и да е вода, но това не е работа..."

Ваня Гергова е от село Тошевци, родовите й корени са от тук, това е любимото й родно място, тя е историк, работила е във видинско училище като учител по история, днес живее във Видин, разказва ни историята на селото, родовете и легендите...   

"Смяга се, че името на Тошевци идва от местния бей Урбаба, създател на селото. Установих, че датира от 15 век, но има следи от римско време. Тук са загинали 6 партизани, а трима от тях носят името Тошо, Тодор, и оттам тръгва днешното име на селото Тошевци..."

Повече - в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00