Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберто Николов: Новото име в музикалната индустрия у нас

3
Снимка: личен архив



ROBI е псевдоним, който звучи познат на мнозина в българската музикална индустрия. Но не са малко и тези, на които това име не говори нищо. Роберто Николов е родом от Монтана и е талантлив музикант. Младият и амбициозен изпълнител успява да създаде свое собствено студио в София, като открива и развива едни от най-известните сред младите фенове певци в България, сред които и Молец, след което създават хита им "7 дни". Талантът му да открива и развива нечий друг музикален талант не остава незабелязан, гласовите му данни - също. Наскоро е отличен и с награда за дебют от БГ Радио - признание, което още веднъж подчертава неговия неоспорим принос към съвременната българска музика. За своите 32 години минава през много етапи от живота си, а пътят му никак не е лек. Как Роберто Николов от Монтана се превръща в ROBI ни разказа самият той:

"Всичко започна още докато бях ученик и се записах на уроци по китара в една школа в Монтана, бях още в трети клас. Тогава прекарах три години свирейки на китара, после влязох в по-тийнейджърските си години и китарата остана на заден план. Но след няколко години, към края на ученическите ми години, 11-12-и клас, пак хванах китарата и започнах да свиря кавъри на известни български поп парчета - D2, Остава, P.I.F., тези към 2000 година. Когато бях дете много ми харесваха. Имах си мечта да стана изпълнител някой ден, но нямах добри певчески способности, нямах и добри способности на китара - правех го просто за хоби. Записах се да уча в УНСС в София, специалност "Маркетинг" и музиката остана на заден план, беше само едно много далечно хоби, докато леко-полеко не осъзнах, че музиката наистина е моето призвание, музиката е в сърцето ми и искам да я следвам. Дълги години качвах в социалните мрежи кавъри на популярни песни, предизвикателства, свързани с музиката, докато работех нещо друго, съвсем различно. Работех в сферата на маркетинга, в големи корпорации, така карах 5-6 години, докато не се случи така, че да създам студио. Да наема едно помещение в София, в което да занеса музикална техника. Аз си я купих сам, с моите спестявания, разбира се и с помощ от моите родители тогава. Отворих това студио и доста мои приятели започнаха да идват при мен, да записват идеите си. Разчу се слухът за мен, че имам студио в тази ниша на начинаещите и така започнах да работя с много начинаещи музиканти, да им помагам в техните проекти. В същото време работех и по моите си авторски проекти. В същото време, след като отворих студиото, една година след това вече можех да се издържам само от студио услуги. Напуснах работата ми в корпорацията. Тогава се появиха и Молец, те дойдоха в моето студио, все още не бяха известни. Започнахме да работим заедно и се стигна до песента "7 дни", която стана хит. Направихме я заедно в моето студио и така се отвориха много музикални врати, така да се каже, в индустрията, чрез тази песен и работата ми с Молец. Но аз все още не успявах да покажа тази част от себе си, която иска да показва авторска музика, а това беше нещото, за което най-силно горях. И все още горя."

Така лека-полека Роби записва и собствените си идеи, пуска авторски песни, но те все още не получават популярността, която заслужават или като например кавърите, които той пуска в социалните мрежи. В този период изпълнителят успява да се демотивира и да изпита творческа нестабилност:

"До една степен демотивира, имаше доста съмнения, чудех се хората дали биха ме приели като артист или съм просто създаден да бъда в студиото и зад сцената. Но реших да се потрудя още повече и точно преди една година взех решението да спра да качвам повече развлекателно съдържание и кавъри и да се отдам само и единствено на авторка музика и това да показвам пред света..."

Със своето студио Роберто Николов създава пространство, където младите артисти могат да изразят себе си и да развият своите способности. Неговият успех е резултат от непреклонна работа и вяра в силата на музиката. А на вярата уповава основно себе си, кариерата си и успеха на българската музика.

"Смятам, че българската публика е жадна за нова, стойностна музика и смятам, че има много артисти както в Северозапада, така и в другите части от страната, които тепърва ще откриваме. Те идват в моето студио, идват и в други студиа, аз ги виждам - млади, готини, интересни хора, които просто още не са достигнали до широката аудитория. Но съм сигурен и изглежда, че има една нова вълна от български изпълнители, които тепърва има какво да показват. Готини времена предстоят."

С наградата си за дебют и с множество успехи зад гърба си, Роби продължава да бъде малка, но движеща сила в българската музикална индустрия. Неговата история е вдъхновение за всички млади таланти, които мечтаят да се реализират в сферата на музиката. Той е доказателство, че с труд, страст и талант няма непреодолими върхове, а България със сигурност ще продължи да чува неговото име в годините напред.

*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00