Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите се връщат в село Стубел

17
Снимка: радио Видин

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души. 
Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани. 
Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите сгради, останали в наследство от социализма, когато в селото е било пълно с хора и е кипял живот. По онова време е изградено голям читалищен салон, с 350 места, просторно и слънчево училище. Хората са строило къщи на два етажа за многолюдните си семейства. Във всеки двор са се отглеждали домашни животни. 
Тази година Община Монтана отпуска средства за ремонт на покрива на кметството, който е 800 кв.м., в размер на 100 хиляди лева. 

Емилия Йорданова навлиза в своя пети мандат, от 2007 година е застъпила на тази длъжност. Дошла е в Стубел като снаха през 1988 година. Помни селото в какъв вид е било и го сравнява със сегашното състояние. Вече над 16 години като кмет, тя се грижи за населеното място - за сграден фонд, жители, култура и традиции. Засилване интереса към селото - това се наблюдава днес, което е обнадеждаващо, посочва кметът. 
В село Стубел с помощта на Община Монтана се опитват да поддържат сградите в добър вид, но това е труден процес, добавя още Емилия Йорданова:
"В годините нещата се променяха, но селата, по мое виждане, трудно се развиват. Все по-малко хора остават, които биха взели нещата в свои ръце... Коронавирусът ни помогна - хората се връщат към селата, закупиха се доста къщи в Стубел... Стубел е голямо село, сградите, които са построени, са с олимпийски размери... Сега ще боядисаме фасадата отвън на кметството... Колкото и пари да се влеят, те просто не личат. Миналата година насипахме две улици... Трябва да се окоси, да се кастрят дървета, вече нямаме кални улици, но това не е достатъчно. Хората искат по-добра инфраструктура... Животни почти не се гледат днес и затова ни е по-трудно да почистваме улиците. Имаме около 50 дечица, които пътуват до Монтана. До скоро имахме детска градина... Имам около 10 млади семейства с малки деца. Всички пътуват до Монтана и работят, нямам безработни хора... Има млади семейства, които имат местен бизнес, отглеждат шафран, брашнен червей, кози, овце, има люпилня, кокошки за снасяне на яйца, произвеждат ракия и вино, цветя и зеленчуци, развиваме дейност. Това много ме радва, но това не се подпомага от държавата."

В Стубел ще се продължи с подобряването на инфраструктурата. Това е важно за нормалното предвижване и удобство на хората. Но има още един проблем - съхраняването на сградата на училището, която е била стабилна и просторна, а днес е изоставена, казва Емилия  Йорданова:

"Училището ни е в безобразно състояние. Закриха го 2008 година, беше в идеално състояние, изпочупи се... Много ме боли за това училище. Може да се вземе, но трябва да се използва с образователна цел, но нещата не са на местно ниво, а са на държавно ниво. Ето - нямаме право да правим проекти, тъй като Общината ги прави, но и по селата хората искат да им е хубаво. Аз заложих на това - да направя така, че сградите да не се срутят. "

В село Стубел се поддържа църквата "Свети свети  Козма и Дамян". Правят се два курбана - на 1 юли и на 1 ноември. И за покрива на църквата са необходими средства, защото има теч, добавя кметицата.  

И още какво предстои в село Стубел - какво организират кметството и читалището разказва Емилия Йорданова: 

"Имаме певческа група и се изявяваме по фестивали. На фестивала в Драгоево, Шуменско спечелихме награда за ястието "гньетени чушки". Опитваме се да наложим нашето от нашия край - и песни, и ястия. Предстои ни да участваме в Приморско във "Фолклорна плетеница". Взимаме и хора от селото, да се разнообразят хората. Ще правим "Пъстрина пее" на 10 август, на Кръстова гора ще ходим. Опитвам се да разнообразя живота на хората." 

Емилия Йорданова е възпитана от дете в уважение и почит към българските традиции и това дава отражение на днешната културно-масова дейност, която тя организира в селото. 

В село Стубел продължава да работи магазинът за размяна на дрехи и вещи - който има нещо, което не му трябва, го носи в магазина и може да си вземе друго, което му харесва. 

Мария Ангелова е библиотекар към читалището. Тя обожава работата си. Сега, през летния сезон, се работи най-вече с децата, които прекарват по-голяма част от времето си в читалището:

"Имаме над 100 читатели. Правим лятно училище в библиотеката, подготвяме деца за 1-ви клас. Капацитетът ни е голям, разполагаме с всичко и осигуряваме на децата необходимите книги и материали".

Повече - в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45