Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Петата болест започна да напомня за себе си веднага след пандемията

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

Разпространението на петата болест обикновено има сезонен характер, случаите се повишават най-често през май. В момента очевидно има увеличение, което се наблюдаваше и при други инфекции след пандемията. Това обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова по повод наблюдавания ръст на случаите на петата от шестте най-разпространени детски болести, протичащи с обрив. Причинителят ѝ -  парвовирус В19, е доказан преди 50 години. Предаването му може да стане по няколко начина. 

"По респираторен път и също така тогава, когато сме пипали с ръка места, замърсени с капчици при кихане и кашляне на инфектирани хора. Също така предаването на инфекцията може да стане при преливане на кръвни продукти, при трансплантация на костен мозък, може да стане и по време на бременността от майката на бебето. До какво може да доведе зависи от организма, който стои срещу него, зависи от възрастта, какво е състоянието на имунната система, какво е хематологичното състояние..."

Най-често засегнати са децата от 4 до 14 години, поясни проф. Александрова.

"След инкубационен период от 4 до 14 дни, но може да бъде и до три седмици, най-често се развива въпросната пета болест или инфекциозният еритем, който е една комбинация между обрив и грипоподобни симптоми. Самият обрив е доста специфичен, вече всички разбраха, че има вид сякаш детето е напляскано по лицето. При възрастните, които са инфектирани, обрив е много по-малко вероятно да се появи, по-скоро ще се появят болки в ставите и изобщо има много проучвания, които търсят връзката между този вирус и остеоартрита, възпалението на ставите, което си е един доста сериозен проблем."
 
Бременните жени също могат да бъдат инфектирани,  а част от тях да предадат инфекцията на плода, поясни вирусологът.

"Предаването на вируса от майката на плода става основно между 9-а и 20-а гестационна седмица, като вероятността това да се случи е между 17 и 33% и в огромната част от случаите оттук не следва нищо неблагоприятно за плода. Но това, което привлича вниманието на специалистите в случая, е, че развиващият се плод също има клетки, чувствителни към този вирус. В него особено през втория триместър протича образуването на кръвни клетки в черния дроб, те са уязвими към този вирус. Но клетките на миокарда може да бъдат уязвими, ендотелните клетки и доста други клетки и всъщност точно това определя вероятността да има прояви от страна на фетоса и изобщо тази инфекция може да се свърже с повишаване на риска от неблагоприятно протичане на бременността, съответно спонтанен аборт или мъртво раждане, като пак казвам, това се случва много рядко..."

Имунитет срещу парвовируса В19 е по-траен в сравнение с този срещу грипния и респираторно-синцитиалния вирус, обясни проф. Александрова.

"Така че хората не би трябвало да изпадат в някаква паника, това е вирус, с който ние знаем, че сме заедно поне от пет десетилетия насам. Нищо ново не се случва, просто в момента очевидно,че има увеличаване на случаите, което наблюдавахме и при други инфекции и това е причината, поради която по-често говорим за него. И пак повтарям, че в огромната част от случаите инфекцията просто се разрешава, тоест организмът се справя с нея, което не означава, че трябва да бъде подценявана, особено когато има рискови групи."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори таксиметровите шофьори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00

Васил Вачев – актьорът с "най-говорещите" очи в българското кино

Актьорът  Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли .  Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал.  За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова от..

публикувано на 28.04.25 в 14:00

Когато общността твори - автобусната спирка в Каленик е с нов облик

Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице  по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място.  Проектът, носещ името "Заедно в..

публикувано на 28.04.25 в 12:04

В "Музикална зона": Шърли Беси – „диамантената“ дама

 Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години!  Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..

публикувано на 28.04.25 в 09:00

"Неделник" от 27 април 2025 година

"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..

публикувано на 27.04.25 в 16:34

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..

публикувано на 27.04.25 в 08:00

Марко Мирчев- създателят на сиренето "Дунавия"

В предаването "Калейдоскоп" Ви срещам с видинчанина Марко Мирчев, научен сътрудник I степен, създател на сиренето "Дунавия". Поводът-  наскоро той издаде книгата "Сирене "Дунавия" - минало, настояще и бъдеще".  Сирене "Дунавия" е на учна разработка, с която той се гордее изключително много. Новата технология е специална и най-важното -..

публикувано на 26.04.25 в 18:00