Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Снимка: Радио ВИДИН

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за работа в екип и ще научат как се планират природозащитни кампании и как се взаимодейства с институции. Днес и утре са първите срещи.

"За три месеца сме предвидили през летния сезон да се опитаме да предоставим възможност на млади хора от района на Вършец, на Монтана, а също сме поканили от Зверино младежи средношколци да се включат в така малко по-отблизо опознаване на природата, на нуждата от запазване и опазване на ценни видове, които абсолютно на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и прилежащите са едно богатство, което всички мисля, че ценим много и целта ни всъщност е да ги запознаем конкретно и с лешоядните птици, тъй като това е нещо, което е много ценно за природата", каза Любомира Колчева- директор на фондация "Екообщност".

Завръщането на лешоядите в България се дължи на усилията на няколко природозащитни организации, към които "Екообщност" се присъедини от миналата година.

Фондация "Екообщност" работи по проект "Живот за брадатия лешояд" в партньорство с редица организации, включително и международни. Усилията на всички са насочени към възстановяването в България на брадатия лешояд. Той е символ на българската природа и опазването ѝ. 

"Възстановяването на този вид е една така доста сериозна инициатива. Преди да може да има условия за брадатия да бъде реинтродуциран, благодарение на птици, които ще бъдат осигурени от нашите партньори от чужбина, от Испания, всъщност трябва средата да е готова и средата да е готова това означава, че мястото, където ще бъде реинтродуциран видът в България трябва да бъде едно място, което е стабилно като хранителна база за него, да не е смущаващо като да кажем посещения от хора, които да приближават например мястото, което обитава" каза още Любомира Колчева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45