Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка проправи път на видинската носия към световния моден подиум

6
Снимка: Личен архив


Модната дизайнерка Евгения Огнянова Шерер, която живее и твори в Германия, проправи път на видинските носии към световния моден подиум. Вдъхновение ѝ дават автентичните носии на нейната баба. Влюбва се в тях още като дете, когато често ѝ гостува във видинското село Неговановци. Пищността на цветовете и пъстротата на флоралните мотиви, характерни за местните носии, остават в съзнанието ѝ и досега, когато като творец създава своите облекла на световно ниво. 

"Моите баба и дядо по майчина линия са от село Негованвоци. Аз съм родена в София, но през всички ваканции, цялото ми детство съм прекарала в Неговановци. Така че фолклорът, традициите, които се тачат във Видинския край, са ми толкова познати и толкова мили, че това е нещо, което ме съпътства през целия ми живот. Най-ярките ми спомени, разбира се, са свързани с тези невероятни носии, които българските баби навремето са тъкали, бродирали, и неделята, когато те се обличаха и всички събори с духова музика, с духови оркестри, с хубави танци, но най-вече тази пищност на цветовете и флоралните мотиви, които тези носии имат. Според мен това ги отличава от останалите български носии. Те са толкова изящни, толкова красиво създадени, особено цветята, бродирани върху кадифе. За моя радост моите баби от поколение на поколение са предавали носии една на друга и всъщност аз стъпих на това, което те ми предадоха - едно огромно наследство невероятно красиви носии..."

Незабравимите мигове и най-ярките спомени от щастливите летни дни в Неговановци по-късно повлияват при избора на професия, който Евгения Огнянова прави. 

"Тези силни цветове и страст, и любов, и радост, така да кажа жизнено утвърждаващи чувства, които нашите празници, традиции и фолклор възпяват, са определено за мен един извор на вдъхновение. Когато мислех каква колекция да направя за Седмицата на модата в Ню Йорк, просто си казах, че трябва да е нещо, което абсолютно да представлява мен, моите корени това, което харесвам и обичам. Затова българските шевици, които познавам от баба ми, превърнах в художествени произведения, от тези художествени произведения направих платове и от платовете направих роклите, които представих там. Нарекох колекцията "Традиверсум", тоест една смесица от традиция и вселена, защото ние тръгваме от нашите корени, но всички живеем по света и всичко се слива в една обща вселена на красота..."

Колекцията е представена на покрива на небостъргач в Ню Йорк. Контрастът между модерното, забързания град и красивите цветове се възприемат от публиката и професионалистите изключително добре. Моделите на Евгения Огнянова Шерер намират място на страниците на специализираните списания в световната модна столица.

Един от моделите, които дизайнерката създаде и наскоро сподели със своите последователи в социалните мрежи, е яке със специална история. Специална е, защото е създадено от традиционната престилка на нейната прабаба, известна в българския фолклор като "Задруга". Символ е на сближаването и традициите, предавани от поколение на поколение. 



Избора на фолклорни елементи, които да преплете в своите модели, Евгения Огнянова Шерер прави чисто емоционално. 

"Много се радвам че тази традиция продължава да живее специално за село Неговановци имам повече новини, тъй като съм свързана с тях и моите родители живеят там, но читалището е много дейно, Марияна Димитрова, която е секретар на читалището, е толкова борбена и с такава страст и жар се бори за утвърждаването на традициите..."



Всеки може да се докосне до носиите, вдъхновили дизайнерката, още тази събота, 22 юни, когато село Неговановци ще проведе своя традиционен Празник на народната носия. Най-красивите автентични облекла ще бъдат отличени от местното читалище. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10