Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Снимка: Радио Видин

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос - имаме ли достатъчно средства, за да осъществим плановете си и това да не се отрази на бюджета ни за всичко останало? Често отговорът е "не" и това внася напрежение в семейството и чувство за неудовлетвореност в личен план - ако не можем и една почивка да си позволим, за какво въобще работим и живеем? Всеки човек има периоди на финансова нестабилност или просто недостатъчност, когато парите ги има, но стигат само за основните нужди и сметки. И преди да се откажем от годишната си ваканция, можем да помислим за щадящ за семейния ни бюджет начин за сдобиване със средства, които да вложим в почивката. Защото колкото и далече да е тя от основните ни нужди, ако редовно я пропускаме, това може и да се отрази пагубно на здравето ни. В началото на лятото много българи се насочват към круизни пътувания, където балансът цена-качество е гарантиран. Фактор при взимането на решение къде да е ваканцията е и това какво в допълнение предлагат съответните курорти и хотели - забавления, възможности за обиколни турове. Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"След COVID-19 нещата избухнаха, защото през времето, в което бяхме затворени, хората може би осъзнаха, че преструктурираха или наредиха приоритетите си и разбраха, че човек освен работа трябва да има и почивка. По отношение на дните за почивка, може би има една по-рязка тенденция, която се промени след COVID-19 и това е седемдневното пътуване, като най-дългото пътуване. В същото време се търсят и тези т. нар. "уикендни" програми, които пък дават възможност да се почива няколко пъти през лятото. Дългият уикенд също е предпочитан за почивка на море, особено ако се възползваме от по-близките дестинации."

Повишиха ли се драстично цените в туристическия бранш през последните месеци и как това ще се отрази върху почивката на българите - това попитахме още Павлина Илиева:

"Повишението е абсолютно неминуемо, защото ние като икономически сектор също сме засегнати от тази криза. Това се усети най-вече след повишаването на цените на тока. Ако трябва да осредним, повишението е с около 10% от времето преди COVID-19. Аз не мисля, че това ще шокира клиентите ни. Още повече имаме увеличение и на заплатите, така че не мисля, че това ще е проблем."

Можем ли да си позволим пълноценна почивка това лято? Разговаряхме с Ина Тонина, екскурзовод от Северозападна България и собственик на туроператорска фирма.

"Има вече за всекиго по нещо. Важното е, че вече дишаме спокойно и се движим навсякъде. Стига да има желанието да почива, човек може да го направи навсякъде. Вече сме много разпилени, ако досега бяхме концентрирани в Гърция или Турция, вече се отива много по-надалече. Нямам наблюдения по нашето Черноморие как стоят нещата, но има доста голямо търсене. Няма определена формула за почивката, всеки си има различни индивидуални виждания, има хора, които предпочитат по-спокойни места, други предпочитат по-шумни места, където има поток на хора. Едни обичат море, а други по-екстремни дестинации. Напоследък са много популярни тези рафтинги."

Попитахме видинчани можем ли да си позволим пълноценна почивка това лято и има ли формула за това.

"Все още е свързано с пари, аз съм пенсионерка, при работещите това е свързано и с отпуска, и като цяло е по-сложно. Всеки човек сам си преценява, според възможностите му... Ние сме си отпуска, защото сме пенсионерки. Човек може да почива пълноценно, стига да има някое любимо място. Аз съм ходила в Гърция, но си харесвам и българското море. Не всичко е свързано с пари, свързано е и с емоция... Винаги човек може да си направи пълноценна почивка, дори и не толкова зависеща от парите. Отиваш на някое тихо местенце в планината, може при приятели, на вила и става страхотно."

По темата потърсихме мнение и от Силвия Антонова, психолог от Монтана. Колко дни са необходими за да си починем пълноценно?

"Смятам, че на кръвта ѝ трябват 20 дни да си почине и аз смятам, че почивката ни трябва да е 20 дни. Това е по-скоро изказване за лекар, но според мен 7 дни не са напълно достатъчни. Първо си почиваш от пътя, след това се климатизираш. Нямам случаи, свързани с летните отпуски, заради които да ме търсят хората, преди всичко ме търсят за междуличностни проблеми. Според мен трябва да се почива тогава, когато човек има нужда от почивка, а не защото е планувана предварително."
 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45