Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора


Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия. 

Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си местонахождение. Било е опожарено от черкезите през 1876 г. Според различни източници селото е кръстено на турчин с името Далий (на старотурски - конник). В селото освен български се говори и влашки език (предимно от по-възрастното население). 

Църквата в село Делейна е построена през 1869 г. Читалището е основано през 1927 г. 

В Делейна преди години е имало основно училище "Кирил и Методий“ с детска градина, но те са закрити през 2002 година. Причината - липса на деца. Това обаче не означава, че през лятната ваканция или почивните дни те не са при бабите и дядовците си. Посещението ни в началото на април започва именно с децата на това село. Признават, че животът на село им харесва:

"Има дeца, има люлки, има къде да тичаме... Баба готви вкусни гозби..."

Животът тук е спокоен и пълноценен, обясняват и хората:

"Няма напрежение, въздух чист, природа, изворна вода... Пътят ни е направен, тротоари имаме... Млади хора почти няма, автобус имаме три пъти седмично, имаме фелдшерка, магазин... Тук ми е добре, напрегнатия живот е в града, тук е спокойствие, но селото умира, младите ги няма... "

Други си спомнят и по-добри времена: 

"Поддържаме си селото, милеем за него... Можем да водим нормален живот, но сме една шепа хора, които се опитваме да си поддържаме къщите... Било е време, когато са били 780 жители, сега... Младите ги няма... Останали са 120-130... Такъв е животът... "

В Делейна има 5 чешми с изворна вода, наименувани на местността, в която се намират - Новата чешма, Крина, чешмата на Мелницата, чешмата на Губи, чешмата на Бугарите.

Трудно ли се управлява село, в което жителите са предимно на пенсионна възраст, питаме и кмета на Делейна Огнян Тончев. Той има още един мандат зад гърба си, като кметски наместник, и добре познава нуждите на съселяните си:

"Ние сме най-западната част на бреговска община, най-отдалечената точка от Видин, на 2 км. сме от границата с Република Сърбия. Община Брегово направи доста неща, асфалтираха главната улица и центъра, нови са тротоарите от началото на селото до центъра, пътя към Видин е асфалтиран, има тенденция да се асфалтира и пътят през Косово до Брегово... Направиха покрива на читалището... 
...Хората са доста възрастни, засега проблеми с обгрижването нямаме, имаме двама асистенти, грижат се за 7-8 души... Имаме транспорт до Видин, но има и много хора с лични автомобили. Снабдяването - имаме магазинче, в което се предлагат продукти от първа необходимост..."

Към кметството работят по програма 8 души, казва Огнян Тончев:

"С тях правим така, че селото да изглежда по-добре, почистваме от треви, храсти, с тях се опитваме да направим всичко... Искаме да оправим гробищния парк... Медицинското обслужване е на средно ниво, има постоянно човек, на който можем да разчитаме... "

Питаме кмета, ако има финансова възможност, какво първо би направил за селото:

"В едно такова село може много неща да се направят- поддържането, наченки на малък бизнес... Но в малко населено място трудно може да се инвестират много пари, защото няма възвращаемост. Няма и квалифицирани работници. Има млади, но не са свикнали да работят- искат помощи... Хубавото е, че няма големи кражби, с полицията работим добре... Нямаме големи спорове, останахме много малко..." 

В селото по официални данни живеят малко повече от 370 души. През 2018г. двама ентусиасти - братовчедите Любен Еремиев и Захари Костов построяват край селото по пътя за Брегово, красива чешма, която местните наричат „Бялата чешма“. По-късно около нея е изграден и парк с беседка, барбекю, дървени скулптурни композиции, детска люлка. Паркът се превръща в любимо място за местните жители за семейни и приятелски сбирки, както и за ритуални празници - Йордановден, Трифон Зарезан, Великден и др. 

За празниците тук, традициите и обичаите, както и тяхното отбелязване преди и днес говори 87-годишната Милка Иванова: 

"На празниците хората стават, отиват на черква, празнуват си... Готвят се обичайните гозби, но винати има и сърми- обичаме да правим сърми..."

Тук завършва виртуалната ни разходка из село Делейна. На 29 юни там празнуват и селския събор, който ще събере за поредна година родовете, пръснати в различните краища на страната, че и в чужбина. На всички пожелаваме весело прекарване на празника, с надеждата, че управляващите, които и да са те, най-после ще намерят средства за развитието и на този пограничен район от България.

Иначе жителите на Делейна посрещат традиционния събор с нов покрив на църквата. Дарителската кампания започна през февруари, три месеца по-късно средствата бяха събрани, а ремонтът бе извършен от местни майстори- с тях ще се срещнем следващата седмица. 

Чуйте повече в звуковия файл... 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14