Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора


Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия. 

Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си местонахождение. Било е опожарено от черкезите през 1876 г. Според различни източници селото е кръстено на турчин с името Далий (на старотурски - конник). В селото освен български се говори и влашки език (предимно от по-възрастното население). 

Църквата в село Делейна е построена през 1869 г. Читалището е основано през 1927 г. 

В Делейна преди години е имало основно училище "Кирил и Методий“ с детска градина, но те са закрити през 2002 година. Причината - липса на деца. Това обаче не означава, че през лятната ваканция или почивните дни те не са при бабите и дядовците си. Посещението ни в началото на април започва именно с децата на това село. Признават, че животът на село им харесва:

"Има дeца, има люлки, има къде да тичаме... Баба готви вкусни гозби..."

Животът тук е спокоен и пълноценен, обясняват и хората:

"Няма напрежение, въздух чист, природа, изворна вода... Пътят ни е направен, тротоари имаме... Млади хора почти няма, автобус имаме три пъти седмично, имаме фелдшерка, магазин... Тук ми е добре, напрегнатия живот е в града, тук е спокойствие, но селото умира, младите ги няма... "

Други си спомнят и по-добри времена: 

"Поддържаме си селото, милеем за него... Можем да водим нормален живот, но сме една шепа хора, които се опитваме да си поддържаме къщите... Било е време, когато са били 780 жители, сега... Младите ги няма... Останали са 120-130... Такъв е животът... "

В Делейна има 5 чешми с изворна вода, наименувани на местността, в която се намират - Новата чешма, Крина, чешмата на Мелницата, чешмата на Губи, чешмата на Бугарите.

Трудно ли се управлява село, в което жителите са предимно на пенсионна възраст, питаме и кмета на Делейна Огнян Тончев. Той има още един мандат зад гърба си, като кметски наместник, и добре познава нуждите на съселяните си:

"Ние сме най-западната част на бреговска община, най-отдалечената точка от Видин, на 2 км. сме от границата с Република Сърбия. Община Брегово направи доста неща, асфалтираха главната улица и центъра, нови са тротоарите от началото на селото до центъра, пътя към Видин е асфалтиран, има тенденция да се асфалтира и пътят през Косово до Брегово... Направиха покрива на читалището... 
...Хората са доста възрастни, засега проблеми с обгрижването нямаме, имаме двама асистенти, грижат се за 7-8 души... Имаме транспорт до Видин, но има и много хора с лични автомобили. Снабдяването - имаме магазинче, в което се предлагат продукти от първа необходимост..."

Към кметството работят по програма 8 души, казва Огнян Тончев:

"С тях правим така, че селото да изглежда по-добре, почистваме от треви, храсти, с тях се опитваме да направим всичко... Искаме да оправим гробищния парк... Медицинското обслужване е на средно ниво, има постоянно човек, на който можем да разчитаме... "

Питаме кмета, ако има финансова възможност, какво първо би направил за селото:

"В едно такова село може много неща да се направят- поддържането, наченки на малък бизнес... Но в малко населено място трудно може да се инвестират много пари, защото няма възвращаемост. Няма и квалифицирани работници. Има млади, но не са свикнали да работят- искат помощи... Хубавото е, че няма големи кражби, с полицията работим добре... Нямаме големи спорове, останахме много малко..." 

В селото по официални данни живеят малко повече от 370 души. През 2018г. двама ентусиасти - братовчедите Любен Еремиев и Захари Костов построяват край селото по пътя за Брегово, красива чешма, която местните наричат „Бялата чешма“. По-късно около нея е изграден и парк с беседка, барбекю, дървени скулптурни композиции, детска люлка. Паркът се превръща в любимо място за местните жители за семейни и приятелски сбирки, както и за ритуални празници - Йордановден, Трифон Зарезан, Великден и др. 

За празниците тук, традициите и обичаите, както и тяхното отбелязване преди и днес говори 87-годишната Милка Иванова: 

"На празниците хората стават, отиват на черква, празнуват си... Готвят се обичайните гозби, но винати има и сърми- обичаме да правим сърми..."

Тук завършва виртуалната ни разходка из село Делейна. На 29 юни там празнуват и селския събор, който ще събере за поредна година родовете, пръснати в различните краища на страната, че и в чужбина. На всички пожелаваме весело прекарване на празника, с надеждата, че управляващите, които и да са те, най-после ще намерят средства за развитието и на този пограничен район от България.

Иначе жителите на Делейна посрещат традиционния събор с нов покрив на църквата. Дарителската кампания започна през февруари, три месеца по-късно средствата бяха събрани, а ремонтът бе извършен от местни майстори- с тях ще се срещнем следващата седмица. 

Чуйте повече в звуковия файл... 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14