Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Александров: За животните- с любов!

Снимка: Радио Видин


Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров, е във видинското село Рупци. 

За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за животновъдство у нас са неблагоприятни и прекратява дейност. Десет години по-късно отново се връща към говедовъдството, но с ясната идея, че трябва да затвори цикъла:

"... Започнахме отново, имахме базата, имахме всичко, започнахме да гледаме животните, с идеята да работим до краен продукт- да не сме зависими от мандри, от прекупвачи... И сега много колеги разпродават, не се ли стигне до краен продукт, не може да оцелеем. И при краен продукт пак не е много розово..." 

Породата не е от най-млечните, но пък млякото е с висока масленост, казва Михаил:

"Тяхното мляко е по-маслено, сладко е, като литри нямат много мляко, но е много качествено. Не боледуват, здрави животни са... Сега гледаме 130 крави, годишно доим около 550 тона мляко... Гоним средно на цялото стадо около 20 литра, при повече животните не се чувстват добре... Маслеността е около 4,1- 4,2..."

Животните се отглеждат във фермата, хранят се на място, имат си дворче за разходки... Семейството изпълнява ангажименти за хуманно отношение към животните, за което получават субсидии, но пък кравите си живеят царски- спят на силиконови матраци, имат душове, които им помагат да се справят с горещините. Имат си модерна доилна зала, в която всичко е механизирано. 

Според Михаил, за да оцелее един животновъд, трябва да затвори цикъла. Затова със собствени средства е изградил мандра и произвежда почти цялата гама млечни продукти, скоро отварят и втори магазин. Част от свободното мляко се изкупува- в Сливница. Спомня си за трудностите, през които е минал, докато стигне до крайния продукт: 

"Отне ни почти три години да пуснем мандрата. Имахме оборудване, всичко, просто документи чакахме... И пазарът е труден, градът ни е беден..."
 
Не многото работа, а бюрокрацията е проблем, който според Михаил би отказал повечето животновъди от опитите им да затворят цикъла. Самият той не участва и в сдружения, въпреки, че осъзнава, че кооперирани, фермерите ще са по-силни. Участвал е в програмата за селекция и контрол до миналата година, защото вече не вижда смисъл:

"Реших, че няма смисъл... Плащаме някакви такси и няма смисъл... Сами сме, но не е правилно- добре би било фермите да се кооперират, но при нас е трудно... Ако е кооператив, ще е по-лесно... Разчитаме на качеството и хората го разбират... "

Михаил очаква финансиране по проект за машини за събиране на реколтата и хранене на животните. Според него субсидиите са хубаво нещо, но само ако се ползват за подпомагане в началото на всяка една дейност

"Според мен не трябва да има субсидии. Има много злоупотреби... Ако няма субсидии, много няма да се захващат... Идеята е да подпомогнат, но ако една фирма до три години не излезе на плюс, нещо не се прави както трябва... Лека-полека хората спират да се занимават със животновъдство... Не им се получава... Не сме конкурентни..."

Според Михаил държавата би трябвало да се намеси, за да се изравнят европейските и българските субсидии... За вноса на сухо мляко казва:

"Не може да не се внесе сухо мляко, защото у нас няма нито мляко, нито месо за задоволяване на пазара... Сухото мляко не е големият проблем, а това, че на етикетите не се описва съдържанието на продукта- тогава човек може да направи информиран избор..." 

Във фермата в село Рупци има работници- основно за доене и за наглеждане на животните... 

В цялата дейност активно се включва и синът Александър. Това, че е сред животните, не го притеснява. Казва, че сега, когато всичко е механизирано, изглежда лесно, но все пак има и трудности, с които се свиква. Смята, че бюрокрацията е голяма спънка, а за животните е разбрал, че се нуждаят от любов:

"Всяко животно има нужда от обгрижване, любов, да му се обръща внимание. Ако се оставят на произвола, няма да се справят, трябва обгрижване, това е постоянно- няма делник, няма празник, животното си има нужда от грижа..."

Не мислят да увеличават стадото, искат да могат да си преработват цялото мляко:

"Да има пазар и да работим нормално..." 

В мандрата и фермата работят всички от семейството, залагат на качеството- и при отглеждането на животните, и при преработката на млякото, защото знаят, че именно качеството, постоянния труд, упоритостта и търпението са гаранцията им за успех. Правят всичко с любов, затова и животните им се отблагодаряват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00

Гергана Георгиева: "Аз избирам Белоградчик!"

Днес ви разказваме още една от онези истории, които носят надежда. История за осъзнат избор и за мечта, която не се простира в далечни светове, а е насочена право към родния край. Представям ви  Гергана Георгиева - едно младо, но изключително целеустремено момиче, едва на 19 години, което вече е взело някои от най-важните житейски решения...

публикувано на 16.04.25 в 17:30

Ученици от Видин пресъздадоха събитията, свързани с приемането на Търновската конституция

В Деня на конституцията ученици от видинската математическа гимназия участваха в кръгла маса, посветена на приемането на първата българска конституция.  В Административния съд във Видин те пресъздадоха събитията от 1879 г. - Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция:  "Съдбовният ден бе 10 февруари 1879..

публикувано на 16.04.25 в 14:23

13 души от община Ружинци ще получават здравно-социална услуга в дома

Община Ружинци е първата в област Видин, сключила договор по процедура "Иновативни здравно-социални услуги". За работа по нея Общината получава безвъзмездно от ЕС и държавния бюджет 120 000 лева. Процедурата е продължение на проекта "Грижа в дома", по който допреди няколко месеца са обслужвани 35 болни и самотноживеещи хора. Услуги по новата..

публикувано на 16.04.25 в 12:10

Производител: Яйцата за Великден няма да поскъпват

Спокоен изглежда пазарът преди Великден, а според експерти не се забелязват драстични промени в цените на най-търсените продукти- агнешко месо и яйца. Въпреки многократно поскъпналите консумативи, българските яйца ще запазят досегашната си цена, а дефицит няма да има. Това каза в "Земята, която ни храни" Олег Прокопиев, управител на птицевъдния..

публикувано на 16.04.25 в 12:08

Спектакълът "Паисиий" гостува за втори път в Монтана

Националният фолклорен ансамбъл "Българе" гостува з а втори път в Монтана със спектакъла "Паисий". Поканата за повторното гостуване идва от местна фирма, която е останала впечатлена от предишното представяне. Спектакълът "Паисий" е създаден по повод 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, тържествено отбелязана през 2022 година...

публикувано на 16.04.25 в 12:00

Детската книга "Радиослушатели" ще бъде представена във Видин

Дебютната си детска книга "Радиослушатели" ще представи младата авторка Биляна Панчева утре в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Биляна е родом от Видин, но след като завършва своето образование заминава да живее в София, където и до момента се занимава професионално с графичен дизайн. Любовта ѝ към четенето и писането на истории..

публикувано на 16.04.25 в 10:28