Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните горещини и допълнителните грижи за пчелите

Снимка: Радио ВИДИН


Как пчелите се справят с горещините, отразяват ли се климатичните промени на биологичния им часовник и на добивите, има ли решение на някои от проблемите в сектора- за това в "Земята, която ни храни" говорим с Даниел Ганчев- председател на пчеларското сдружение във Враца. Разговорът е ден след като почетохме св. Прокопий- закрилникът на пчеларите. 

По думите на Ганчев това е поредния ден в годината, в който се напомня за важността на пчеларите и пчелите, които дори в най-големите жеги работят неуморно: 

"Нашите трудове са съпътстващи от тяхната неуморна и безспирна работа. В това топло време пчелите доказват, че за тях няма жеги, работят неуморно, а ние сме близо до тях, защото разчитаме както сме им помогнали през пролетта, те сега да помогнат и на нас, да ни дадат от своята продукция... Това е ежедневното битие с тях, наред с проблемите в сектора... "

По думите на пчеларя промяната в климатичните условия и наличието на топли зими нарушава покоя на пчелите, а това води до изчерпване на запасите в кошера и риск от гладна смърт. Задържането на топли дни през зимата способства и за активизиране на майката, която снася яйца за ново пило, а при рязко застудяване пчелите загиват поради липса на мед. Именно тогава е крайно необходимо зимното подхранване. Промяната на климата се отразява на биологичния часовник на пчелите, категоричен е Даниел Ганчев: 

"Тази година е изключително странна, всичко много по-рано цъфна- и акацията, и липата след това. Ние бяхме изненадани, тъй като не можем да реагираме своевременно, по това време правим семейства, отводки... Цъфтежите по-рано преминават и семейството, когато се подготвя за запасяване за зимата, не е в този ритъм, в който трябва да е, тогава трябва да се намесим ние... Заради високите температури всичко прецъфтява, липсата на дъждове води до пресъхване на растенията- това е притеснителен момент, не можем да очакваме да добиваме продукция в очакваните от нас количества... "

Като пример Ганчев даде пчелар с 200 кошера, който едва ли ще добие 1 тон мед. 

"Това е катастрофално, не може да покрие направените разходи..."
 
Наред с проблемите, породени от климатичните промени, в сектора има проблеми, на които от години се търси решение:

"Най-притеснителният и отчайващ проблем за нас е продължаващите катастрофално ниски цени- и за тази година индикациите са такива. Сондираме мнения с търговци на едро и не заявяват цени от 3,80- 4,00 лева, което вече тотално отказа голяма част от пчеларите да се занимават с тази дейност. 

Друг проблем са пръсканията на арендаторите:

"Недопустимо е по време на цъфтеж да се пръскат растенията около пчелините... Голяма част от арендаторите осъзнаха, че сме си полезни взаимно, спазват часовите пояси и препаратите, но останаха  и такива, които ползват тотални химии, които отровиха земята.. В името на това да са по-високи добивите им, земята е отровена тотално..."

Сред проблемите е и продължаващата липса на адекватна подкрепа от страна на държавата и тромавите процедури при кандидатстване. Като парадокс определя фактът, че приемът по пчеларските интервенции е бил февруари, сега излизат резултатите с класираните, а крайният срок за изпълнение на инвестициите е 31 юли- време, крайно недостатъчно за реакция. Големи са проблемите и при работа с електронната система СЕУ, не е намерено решение и на проблема с вноса на мед:

"Този момент си остана като съпътстваща част от нашата работа- остана си нерегламентираният внос. Беше прието, че ще се спре вноса от Украйна, Китай и трети страни, но ЕК разреши вноса с предпазна клауза, че ако се наруши количеството на вноса ще се задействат механизмите. Това не е работещо, защото нерегламентиран внос се прави по много умел начин, търговците префасоват- в Румъния, Полша, внасят... Да не кажа, че за миналата година най-големият вносител на мед е Гърция- какъв производител на пчелен мед е Гърция?... Пробивите на схемите на тези търговци са уникални в тяхната разработка, те си действат, а ние само се надяваме, надяваме и надяваме..."

Според Даниел Ганчев, голяма част от проблемите са следствие на разклатената политическа обстановка у нас, а ако поискат, политиците могат да се поучат от живота на пчелите. По думите му пчелите са задружни,  работят заедно и не си пречат, всяка група помага на другата в нужда- ако депутатите се поучат от техния живот, всичко би било по-различно. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00