Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните горещини и допълнителните грижи за пчелите

Снимка: Радио ВИДИН


Как пчелите се справят с горещините, отразяват ли се климатичните промени на биологичния им часовник и на добивите, има ли решение на някои от проблемите в сектора- за това в "Земята, която ни храни" говорим с Даниел Ганчев- председател на пчеларското сдружение във Враца. Разговорът е ден след като почетохме св. Прокопий- закрилникът на пчеларите. 

По думите на Ганчев това е поредния ден в годината, в който се напомня за важността на пчеларите и пчелите, които дори в най-големите жеги работят неуморно: 

"Нашите трудове са съпътстващи от тяхната неуморна и безспирна работа. В това топло време пчелите доказват, че за тях няма жеги, работят неуморно, а ние сме близо до тях, защото разчитаме както сме им помогнали през пролетта, те сега да помогнат и на нас, да ни дадат от своята продукция... Това е ежедневното битие с тях, наред с проблемите в сектора... "

По думите на пчеларя промяната в климатичните условия и наличието на топли зими нарушава покоя на пчелите, а това води до изчерпване на запасите в кошера и риск от гладна смърт. Задържането на топли дни през зимата способства и за активизиране на майката, която снася яйца за ново пило, а при рязко застудяване пчелите загиват поради липса на мед. Именно тогава е крайно необходимо зимното подхранване. Промяната на климата се отразява на биологичния часовник на пчелите, категоричен е Даниел Ганчев: 

"Тази година е изключително странна, всичко много по-рано цъфна- и акацията, и липата след това. Ние бяхме изненадани, тъй като не можем да реагираме своевременно, по това време правим семейства, отводки... Цъфтежите по-рано преминават и семейството, когато се подготвя за запасяване за зимата, не е в този ритъм, в който трябва да е, тогава трябва да се намесим ние... Заради високите температури всичко прецъфтява, липсата на дъждове води до пресъхване на растенията- това е притеснителен момент, не можем да очакваме да добиваме продукция в очакваните от нас количества... "

Като пример Ганчев даде пчелар с 200 кошера, който едва ли ще добие 1 тон мед. 

"Това е катастрофално, не може да покрие направените разходи..."
 
Наред с проблемите, породени от климатичните промени, в сектора има проблеми, на които от години се търси решение:

"Най-притеснителният и отчайващ проблем за нас е продължаващите катастрофално ниски цени- и за тази година индикациите са такива. Сондираме мнения с търговци на едро и не заявяват цени от 3,80- 4,00 лева, което вече тотално отказа голяма част от пчеларите да се занимават с тази дейност. 

Друг проблем са пръсканията на арендаторите:

"Недопустимо е по време на цъфтеж да се пръскат растенията около пчелините... Голяма част от арендаторите осъзнаха, че сме си полезни взаимно, спазват часовите пояси и препаратите, но останаха  и такива, които ползват тотални химии, които отровиха земята.. В името на това да са по-високи добивите им, земята е отровена тотално..."

Сред проблемите е и продължаващата липса на адекватна подкрепа от страна на държавата и тромавите процедури при кандидатстване. Като парадокс определя фактът, че приемът по пчеларските интервенции е бил февруари, сега излизат резултатите с класираните, а крайният срок за изпълнение на инвестициите е 31 юли- време, крайно недостатъчно за реакция. Големи са проблемите и при работа с електронната система СЕУ, не е намерено решение и на проблема с вноса на мед:

"Този момент си остана като съпътстваща част от нашата работа- остана си нерегламентираният внос. Беше прието, че ще се спре вноса от Украйна, Китай и трети страни, но ЕК разреши вноса с предпазна клауза, че ако се наруши количеството на вноса ще се задействат механизмите. Това не е работещо, защото нерегламентиран внос се прави по много умел начин, търговците префасоват- в Румъния, Полша, внасят... Да не кажа, че за миналата година най-големият вносител на мед е Гърция- какъв производител на пчелен мед е Гърция?... Пробивите на схемите на тези търговци са уникални в тяхната разработка, те си действат, а ние само се надяваме, надяваме и надяваме..."

Според Даниел Ганчев, голяма част от проблемите са следствие на разклатената политическа обстановка у нас, а ако поискат, политиците могат да се поучат от живота на пчелите. По думите му пчелите са задружни,  работят заедно и не си пречат, всяка група помага на другата в нужда- ако депутатите се поучат от техния живот, всичко би било по-различно. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 18 май 2025 година

Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с организацията..

публикувано на 18.05.25 в 15:41

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15