Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

Снимка: Радио Видин

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето си образование, срещат трудности при започването на първата си работа по специалността. Преходът от образование към заетост обикновено е период белязан от шок и несигурност, когато току-що завършилите напускат структурираната академична среда и навлизат в хаотичната организационна среда, където от тях се очаква бързо да усвоят напълно нови роли и функции. Началото на трудовия път и професионалната реализация на младите хора е свързано с трудното решение за избор на подходяща посока. Ориентирането в сложния и динамичен пазар на труда се съпътства от търсене на информация, мнения, подкрепа и може да бъде функция на фактори, различни от вида на завършеното образование и специалност. Търсят ли професионална реализация търсят младите хора и задължителен гарант за успех ли е висшето образование? 

Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на такава форма на обучение са много, особено за самите ученици, които освен че получават заплащане (обикновено между една трета и половината от обичайната заплата), придобиват и практически опит по време на обучението си. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което пък позволява започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане. Редица европейски държави прилагат модела успешно. Германия, Австрия и Швейцария са страните, с които обикновено се асоциира дуалното обучение. Може ли един млад човек днес да се реализира успешно без да има висше образование? По темата разговаряме с Евлогия Манджукова, директор на видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев".

"В днешно време считам, че реализацията на един човек не е обвързана непременно с висшето образование. Свидетели сме през последните години, че висшето образование се раздроби тематично, което не винаги дава ясна индикация на работодателите какъв точно специалист е този, който е завършил еди-какво си. Нашата икономика не е толкова голяма, развита и разнообразна, за да може всеки да си намери нишата. Проблемът възникна в средното образование, защото професионалното образование беше забутано в ъгъла, не се припознаваше и всички заживяха с мисълта след отварянето на спокойното и свободно влизане във висшето учебно заведение. Няма я тази бариера, която по-рано затормозяваше и прецизираше приемите. В крайна сметка се получи така, че държавата се лиши от работна ръка на средно ниво, а това са хората, които завършват професионално образование... Много критики понесе през последните години т.нар. "дуално обучение", но видинската гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" сякаш успя да напипа пулса на новото време и успява да захранва сектора с добре подготвени нови попълнения. Когато, обаче, се отваря пазарът на труда е добре нашите работодатели да осмислят добре поведението си" - каза директорът на учебното заведение Евлогия Манджукова.

Каква е грешката на държавата при формирането на политиката по заетостта на младите хора и задържането им у нас на пазара на труда? 

"Държавата самокатастрофира влака на професионалното образование, което бе години наред неглижирано. Много добри професионални училища си отидоха, просто защото или не са на правилното място, или не е имало добър мениджмънт, или поради демографски причини" - обясни още Евлогия Манджукова.

Стажант-репортерът на Радио ВИДИН Сабрина Цветанова разговаря с млади хора, които са избрали различни учебни заведения, за да продължат образованието си и възнамеряват след време да се реализират по специалностите, които ще придобият.

"Казвам се Симона Богдановска и завърших средното си образование във видинското училище "Петко Рачов Славейков" с профил "Предприемачество и бизнес". Насочих се към висше образование във Великотърновския университет "Свети свети Кирил и Методий", със специалност "Приложна лингвистика", с немски и испански език и "Международен туризъм". След като завърша мисля да се заема с учителската професия, като учител по немски и испански или пък в някоя туристическа фирма да пътувам по света, да обикалям, да разглеждам забележителности... Аз съм Ванеса Асенова от Видин и уча във филиала на Великотърновския университет във Враца, специалност "Начална и специална педагогика". Обичам да помагам на хората и смятам, че има нужда от повече и по-добри специалисти. Мисля да упражнявам тази професия и да се върна във Видин, защото тук има нужда от хора като мен и смятам, че децата трябва да се поощряват."

Мартин от Видин вече работи към голяма английска телевизия и е доволен от това. 

Потърсихме за коментар Михаела Василева, представител на компания за подбор на персонал у нас.

"Моят опит показва, че висшето образование остава задължително от една страна, защото то надгражда знанията и уменията, които са придобити от средното образование, а от друга - добавя нови такива, но и самите работодатели имат основно изискване за много позиции кандидатите да имат висше образование. Друг е въпросът, че според мен образователната система трябва така да бъде променена, че да е по-близо до бизнеса и до работодателите, защото сме в състояние, в което образованието не произвежда достатъчно кадри, които са необходими на пазара и това е довело до изчезващи професии от една страна, от друга страна - има нови такива, които работодателят и пазарът изграждат сами" - уточни Михаела Василева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13