Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството и фермерството в живота на Крум Младенов

6
Снимка: Личен архив


В "Земята, която ни храни" се срещаме с Крум Младенов от село Сливовик, община Медковец. Той е ръководител на местната духова музика, но наред с това отглежда над 400 животни- крави, кози и овце. Откакто се помни, е сред животните, и въпреки това му е трудно да каже кое поставя на първо място- изкуството или фермерството. Разговорът е и за трудностите и предизвикателствата да си фермер в днешните несигурни времена.

За Крум Младенов спокойно можем да кажем, че и музиката, и животните, са неделима част от живота му, защото откакто се помни, намира утеха и в двете. От дете е сред животните на дядо си. Също оттогава е и страстта му към духовата музика. Затова и години след това самият той става животновъд, наред с това е и ръководител на духовия оркестър в Сливовик. Няма професионално музиuuално образование, но се е доказал като професионалист- и в музиката и сред животновъдите... Не може да каже кое му е по-важно, затова и продължава да носи тези две дини под мишница. С времето съчетаването на изкуство и животновъдство все повече му натежава, и то не заради работата, а заради това, че има моменти, в които няма на кого да разчита. 

"Някак си, като че ли успоредно вървят нещата цял живот- не мога да поставя едното пред другото... Всеки път, когато свиря, казвам, че е за последно и пак... Понякога се получава претоварване, и физическо, и психическо, ама някак си не мога да се откажа нито от едното, нито от другото..."

Съзнателно започва да отглежда животни преди 32 години, след казармата, когато създава първото си стадо с крави. Постепенно животните му се увеличават. По-късно по програма "Млад фермер" закупува 60 кози, увеличава ги до 300 глави, но заради липсата на пазар на кози продукти, бързо се преориентира към овцевъдството. Към днешна дата отглежда 50 крави, 40 кози и 350 овце- основно аваси и асаф. Когато има възможност, стадата пашуват, а през лятото се подсигурява и храната за зимата- сеното коси, зърното получават като рента. 

"Справихме се с косенето, събираме, прекарваме бали, всички колеги се подготвяме за зимата. Имаме земя, част от обработваемата земя я даваме под аренда, защото съм на принципа: човек, който прави всичко, не прави нищо... Имаме право на още пасища, но няма- това, което е налично, е разпределено на всички животновъди... "

За да избегне проблемите с прекупвачи на мляко, се опитва да затвори цикъла- само така може да се оцелее, категоричен е животновъдът: 

"Опитваме се да се справяме, опитваме да преработваме част от продукцията си... На етап сме да кандидатстваме по наредба 44 почти готова е мандрата... За момента в България няма друг начин за оцеляване... Изкупуването не е проблем, проблем е ниската цена- това е подаряване, нереално ниски цени и не виждам как може да се оцелее... Кравето мляко е 80 стотинки, овчето- 1,80, но не се изкупува... Нито едно предприятие в региона не изкупува овче мляко... Ако това е държавна политика... Не е нормално... Няколко стада са обявени за продажба- освен заради липсата на работна ръка, е и заради липсата на реализация... 
Май сме останали последните мохикани... Много е трудно да си и фермер, и фабрикант, и търговец- много малко хоа могат да го съчетаят..."

Това, че овчето мляко не се изкупува, създава проблеми на животновъдите, когато трябва да докажат реализирана продукция... Проблем е и липсата на адекватна политика по отношение на сектора, категоричен е Крум Младенов. За да се справя, самият той е регистриран по Наредба 26 за директна продажба на прясно мляко, оборудва и мандра, за да може да преработва останалото. За работния процес е механизирал което е могъл, но се справя със собствени средства и не иска и да чува за европейските програми: 

"Никаква програма, никакъв кредит, никакъв заем не ползвам за момента. Нито имам лизинги на техника, нито имам кредити към банки... Освен програмата "Млад фермер", която изпълнихме и едва издържахме до края, съм се зарекъл да не участвам по никакви програми... По-добре е със собствени сили, защото бюрокрацията е ужасна, убиваща, смазваща... Хората, които са измислили тия бюрократични пречки, явно не си представят, че този човек, който ползва тази програма, първо е работещ фермер, след това е администратор... Справял съм се затова, че жена ми е до мен, движи всички административни дела, иначе това е огромна загуба на време, не виждам как щях да се справя ... 

В работата покрай фермата работят цялото семейство, но липсата на работна ръка е основният проблем&

"Работа има, липсват способни, работещи кадри... Животновъдството е сложен процес... Прост овчар няма. Човек, който няма определени способности и понятие от работата, не може да работи в животновъдството... Човек, който не чувства животните, много трудно може да постигне резултати... За тия години много пъти сме били не на дъното, а и под дъното, и без любов към животните, няма как да се издържи- ако се гледа само материалната част... "

Крум и семейството му обичат животните, затова и толкова години са сред тях. Като ръководител на духовата музика в Сливовик казва, че го боли заради това, че духовата музика не е това, което е била. Боли го и за това, че животновъдството не е сред приоритетите на държавата и заради това смята, че тези като него са като последните мохикани в сектора. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00