Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Снимка: Радио Видин

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак сте навън в пиковите часове, да търсите сенчестите места, споделя Вероника- млада майка от Видин:

"За да съм честна и откровена, излизаме към 10 часа, много често и след 9:30 часа, когато станем по-рано... Седим до 12 на обяд, защото слънцето след това става много силно, прекалено силно. След местата, на които можем да стоим на сянка, защото слънцето е силно, както вече казах, но нямаме много голям избор във Видин, освен бебешката площадка до Стамбол капия, която е единствената такава според мен. В повечето вечери ходим на разходка до чешмичката до нас или ходим с 2 бутилки вода, с които разхлаждам детето, мия му личицето, мажа го със слънцезащитен крем, когато той ми позволи. Това е общо взето- много вода и сянка..."

Синът на Вероника е на година и половина. Вечер излизат на разходка след 19:00 часа, понякога и по-късно.

"Вечер започнахме да излизаме след 19 часа, но дори и тогава горещината е много голяма, няма въздух, задухът се усеща. По-ранното излизане не мисля, че е удачно, особено за бебетата. Търсим и други места около Видин, предимно плажове- селата около града, на Дунава, басейни на двора или тук на терасата. Просто трябва да има вода, за да можем да охлаждаме детето. Когато им е топло, децата стават по-нервни, потят се, некомфортно им е..."

Според педиатъра д-р Красимир Манасиев, излизането навън след 11 часа преди обяд и преди 19 часа в горещините е крайно непрепоръчително, що се отнася за защитата на малките от ултравиолетовите лъчи. 

"Съветите ни към майките на по-малките деца и особено за бебетата са, да не ги извеждат по това време на денонощието, поради опасността от прегряване и повишена слънчева радиация и ултравиолетово лъчение. Също така да подсещаме децата, дори и бебетата под 1 годинка, да пият повече вода. Кърмата, с която се хранят бебетата, трябва да е повече и по-начесто, тъй като по този начин се хидратират децата. Течностите са важна част от защитата на децата срещу дехидратация."

Доктор Манасиев препоръчва още да се премахнат ненужните уплътнения на детските колички и креватчетата на малчуганите, да се използват памучни завивки и покривала. Децата до една годинка, а най-добре до три, не трябва да се пекат на слънце. Слънцезащитните средства не винаги вършат работа, те трябва да се нанасят много често. Добре е да се внимава при избора на слънцезащита, съветва педиатърът.

"Също е много важно да не се обличат излишно децата. Нека бъдат по-разсъблечени. Може и само по памперс и нещо леко отгоре, но в никакъв случай директно изложени на слънце. Винаги да бъдат с шапка и някакъв сенник на тях, тъй като кожата им е много чувствителна. Едни от най-честите симптоми на топлинното прегряване е замаяността, объркаността, главоболие, крампи, може да се наблюдава силно потене, както и студена на пипане кожа, гадене, учестен пулс и учестено дишане. Понякога може да се измери висока телесна температура- между 38 и 40 градуса и това също е един от симптомите на прегряване..."

Храненето също трябва да е съобразено с високите температури, допълва д-р Манасиев и съветва родителите да наблегнат на плодовете и зеленчуците, както и на соковете и пюретата от тях. А ако в големите жеги апетитът на най-малките намалее, което не е изключено, лекарят препоръчва децата да не биват насилвани да се хранят, защото макар и малки, организмите им добре знаят от какво имат нужда. 




По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05