От Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) получихме следните отговори:
Радио Видин: Възможно ли е да бъде възстановено естественото корито на река Тополовец, която минава през село Градец? Кой, как и кога трябва да го направи?
БД- Плевен: Възможно е по принцип. Необходимо е внасяне на инвестиционно предложение в РИОСВ по местонахождение и анализ на риска от наводнения. Възстановяване на речното корито може да направи възложителят на инвестиционното предложение.
Радио Видин: Кога се налага корекция на корито, в случая искано ли е разрешение за реката в Градец да се направи такава корекция и кое е наложило това?
БД- Плевен: Река Тополовец в участъка е коригирана. Това е направено преди влизане в сила на Закона за водите/ЗВ/, поради което разрешително с обратна сила не е издавано. Изграждане на корекции се налага за защита на определени територии при наводнения, видно от Вашето питане, през 2012 г е имало сериозно наводнение. В БДДР не е постъпвала информация за предприети действия след наводнението.
Радио Видин: От "Напоителни системи" ЕАД Видин обясниха, че това вече е “суха“ река и те не отговарят за нея.
БД- Плевен: „Напоителни системи“ ЕАД извършват обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии, в съответствие с чл.138, ал.5, т.2, буква „а“ от Закона за водите. Старото легло на река Тополовец, преминаващо през село Градец не влиза във възложената му защита.
Радио Видин: Речното корито на река Тополовец не е почиствано. Кой почиства речните корита и кога ще бъде почистено?
БД- Плевен: В съответствие с чл. 138, ал.5 постоянната защита от вредното въздействие на водите се извършва в границите на населените места от кмета на общината; Извън границите на населените места – от изпълнителя на задължението за извършване на обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии ( в случая „Напоителни системи“ ЕАД); От Областният управител в останалите случаи.
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..