Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според жителите "сухата река" създава екологичен проблем

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

8
Снимка: радио Видин


Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.  

Става въпрос за преминаващата през Градец река Тополовец. Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят. 

Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани саваците, през които се регулира нивото на водата. След сериозното наводнение през 2012 година, е бил изсипан пясък на местността "Яза" и водата е отклонена към дигата. 

В момента коритото на реката е сухо, тук-там има малки изворчета, които се появяват, когато хората разчистят коритото. Местните се опасяват от болести и зарази, но най-вече от това, че се нарушава  екологичното равновесие в природата. 

Затова е инициирана подписка за възстановяване на естественото корито на реката, към момента са събрани 100 подписа, един от недоволните е Борис Пантев- бивш кмет на Градец: 

"Проблемът е в съоръжението на "Напоителни  системи" и община  Видин, които преди повече от 10 години запушиха коритото на река Тополовец и пуснаха водата по един канал на "Напоителни системи". От тогава до днес никой не си помръдна пръста и в момента река Тополовец, която е даденост на природата, няма вода! Тук е блато и това е престъпление!"

Как се стига до пресъхване на коритото на реката- потърсихме сегашния кмет Илия Томов:

"На самата река имаме саваци, направена е корекция на реката с дига, защото в миналото е заливала равнината, така че реката не е отклонена... За да не се наводнява, аз затварям тези саваци зимата, но когато има много вода, трудно се пристъпва към саваците... През 2012 година имаше проблем и сложихме чували с пясък, за да не се наводнят къщите. Сега има нанос пред тях и това трябва да се почисти... Това ще го направим, но сега е суша и водата много намалява... Необходимо е да се увеличи водата от Кулския язовир, но и те имат екологичен минимум... Значи, ние трябва да затворим изобщо корекцията, за да дойде водата насам, нещата не са така прости... Коритото не е сухо, защото има извори.. Хората, които поливат, теглят водата и за другите не стига... Трябва да се отпуснат средства, за да се почисти реката... Първо трябва да се отрежат дърветата и след това да се почисти този нанос. Уговорката е да намеря резач, да се изчистят тези дървета и Община Видин ще изпрати багер и ще почисти... Ще се опитаме до края на месеца да свършим тази работа." 



С Борис Пантев отидохме при саваците, оказа се, че не работят. Изненадващо срещнахме и представители на "Напоителни системи"- Видин, които извършваха проверки на своите съоръжения. От тях разбрахме, че отговарят за канала, по който днес тече водата от река Тополовец, но не и за старото корито на реката, което вече е определено като "суха река".  Водата на река Тополовец е отклонена по канал, който върви покрай дигата и от него не се ползва никой, нито  за поливане или други полезни дейности. 



За реката и пресъхналото корито отговарят Община Видин и Областна администрация Видин, а за възможната корекция на реката отговаря "Басейнова дирекция"- Плевен. Затова изпратихме въпроси към трите институции. 

От Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) получихме следните отговори: 

Радио Видин: Възможно ли е да бъде  възстановено естественото корито на река Тополовец, която минава през село Градец? Кой, как и кога трябва да го направи?

БД- Плевен: Възможно е по принцип. Необходимо е внасяне на инвестиционно предложение в РИОСВ по местонахождение и анализ на риска от наводнения. Възстановяване на речното корито може да направи възложителят на инвестиционното предложение.

Радио Видин: Кога се налага корекция на корито, в случая искано ли е разрешение за реката в Градец да се направи такава корекция и кое е наложило това?

БД- Плевен: Река Тополовец в участъка е коригирана. Това е направено преди влизане в сила на Закона за водите/ЗВ/, поради което разрешително с обратна сила не е издавано. Изграждане на корекции се налага за защита на определени територии при наводнения, видно от Вашето питане, през 2012 г е имало сериозно наводнение. В БДДР не е постъпвала информация за предприети действия след наводнението.

Радио Видин: От "Напоителни системи" ЕАД Видин обясниха, че това вече е “суха“ река и те не отговарят за нея. 

БД- Плевен: „Напоителни системи“ ЕАД извършват обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии, в съответствие с чл.138, ал.5, т.2, буква „а“ от Закона за водите. Старото легло на река Тополовец, преминаващо през село Градец не влиза във възложената му защита.

Радио Видин: Речното корито на река Тополовец не е почиствано. Кой почиства речните корита и кога ще бъде почистено? 

БД- Плевен: В съответствие с чл. 138, ал.5 постоянната защита от вредното въздействие на водите се извършва в границите на населените места от кмета на общината; Извън границите на населените места – от изпълнителя на задължението за извършване на обществени услуги за защита от вредното въздействие на водите в границите на възложените му територии ( в случая „Напоителни системи“ ЕАД); От Областният управител в останалите случаи.

От Областна администрация - Видин уточняват: 
"От страна на Областна администрация Видин, през 2020 г. е дадено положително становище пред Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет по отношение на депозирани документи, от страна на община Видин, за извършване на неотложни възстановителни работи за обект „Аварийно почистване и възстановяване проводимостта на речно корито на река Тополовец в регулационните граници на с. Градец, община Видин, област Видин“.
На 10 ноември 2023 г. комисия, назначена със заповед на областен управител е извършила проверка на проводимостта в участък от протежението на воден обект старо корито на река Тополовец, находящ се в землището на село Градец. В проверявания участък, към момента на проверката, „е имало наличие на стояща вода от двете страни на моста в центъра на с. Градец в непосредствена близост до детска градина „Чучулига“. За проверката е изготвен протокол, който е изпратен на община Видин и на институциите, участвали в проверката. Констативният протокол е подписан с особено мнение от и.д. кмет на село Градец - „с особено мнение за отпушване на саваците на речното корито на р. Тополовец“." 


Корекцията на река Тополовец е направена заради честите наводнявания в домовете на жителите на село Градец. Община Видин знае за проблема и затова на 29 март 2024 е изпратена документация до Комисията по бедствия и аварии, с искане за отпускане на 15 хил. лв., с които да се изчисти реката от храсти и дървета.  Според Огнян Петров, служител по сигурността и информацията в Община Видин и вр.изп длъжността "Началник на контролния инспекторат и охрана" и  секретар Комисията по бедствия и аварии, обаче, тинята се чисти от Областна администрация - Видин

"Корекцията е направена за безопасността на селото. Държавата е преценила назад във времето, че е необходима такава корекция... Старото корито е запазено... Жителите на село Градец са нарушили сервитута на реката, друг проблем е, че отглеждат животни и изхвърлят отпадъци в реката... Ние имаме право да премахнем само дървесна растителност, когато дойдат средствата, ще го направим... Хората искат лятно време да си поливат градините, но да не си изхвърлят отпадъците от животни и растения и лека-полека нещата ще се оправят... В момента кметът на село Градец изчиства дървесната растителност..."

За прехвърляне на отговорност или за бездействие от страна на институциите става дума?  Кой е отговорен за това, че руслото на река Тополовец днес представлява тъжна картинка- мръсно, непочистено блато, а неотдавна тук е текла чиста вода, която е носила прохлада и живот? Имат ли вина и местните хора, ако не пазят реката и използват коритото за сметище? 

Ще бъде ли решен екологичният проблем с река Тополовец? Ще бъде ли почистена реката, за да потече отново вода? Ще бъде ли съхранена от местните или отново ли ще се превърне в бунище? 

Радио Видин ще следи развитието на проблема. 

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14