Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблем с приема на ученици във Врачанско училище


Най-старото и престижно професионално училище във Враца, Техникум "Никола Й. Вапцаров" е изправено пред проблем с приема на ученици. Все още има свободни места в паралелки, в които се изучават специалности, за които има недостиг в местни фирми. Професиите, по които се обучават учениците в гимназията, са търсени и в чужбина. Това показват резултатите от стажовете в страни от Европейския съюз, осигурени по образователните програми, по които гимназията работи. 


Техническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" във Враца е с близо вековна традиция в професионалното образование в региона. Поколения специалисти в областта на техниката, автомобилите и напоследък в електрониката са преминали през "механото", както неформално във Врачанско  наричат емблематичното професионално училище. 

На прага на предстоящата учебна година обаче гимназията е изправена пред проблем с приема на ученици след седми клас. Все още не са запълнени две от паралелките, които са с по две специалности. Това са паралелката, в която се изучават "Машини и системи с цифрово-програмно управление" и "Мехатроника" и местата за електротехник в паралелката с "Електрообзавеждане на производството" и имат голямо търсене на пазара на труда от работодателите във Враца и региона, информира Силвия Атанасова, старши учител по Информационни технологии в гимназията:

"Те са доста добре платени. За тях е подсигурена работа за години напред. Някои от тях са защитени професии или такива, в които за следващите 5 години се очаква недостиг на работни места. Също така предлагаме провеждането на производствените практики на 10-ти и 11-ти клас да се проведат в чужбина. Там работните места са доста добре подбрани, децата работят и с нова техника и могат да видят всичко онова, което са учили през годината на практика."

Освен стажове в чужбина по европейски образователни програми, професионалната техническа гимназия осигурява и практика на учениците си във врачански фирми. Последните си впечатления споделя Иван Палушев, учител по професионална подготовка:


"Навсякъде, където има наши ученици са приети много добре, защото има доста голям глад за кадри. Това лято- през юни месец имаше група от 7 човека, които си изкараха стажа в циментовия завод, в село Бели извор и всички, които бяха там, се представиха на едно много високо ниво. Много ги харесаха във фирмата и дори за следващата година искат отново тези хора да бъдат там и дори учениците, които сега ще бъдат 10ти клас, да влязат там в производството. "


Най-голямото разминаване между интереса на учениците и потребностите на пазара на труда у нас и в Европа е в специалността "Мехатроника" и за професията електротехник, обяснява Силвия Атанасова:


"Тя е много търсена професия, за съжаление- не толкова желана от учениците, защото е трудна, но много заводи и фирми в областта имат голяма нужда от такива кадри. Тя е специфична професия, защото за нея се изисква задължително да имаш документ, че си завършил за такъв, за да можеш да я упражняваш.  Почти всички електро-домакински уреди и това, което използват за машиностроене са мехатронни изделия."


Преди години в региона проблемът с приема в професионалните паралелки и потребностите на бизнеса от специалисти се решаваше с активното участие и действия на институции и браншови организации. Това обаче беше преди влизането ни в поредица от избори и почти управленско безвремие.


"Честите избори и смяна на правителства се отразяват на националните програми и реализирането на проектите, които ние печелим, тоест финансирането на проектите и програмите се забавя във времето. Ние сме кандидатствали с определена цена на изделията които сме заявили и сега няма да можем да си ги закупим на тези цени.", допълни Силвия Атанасова.

Повече информация може да чуете от звуковия файл.

 

По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07