Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблем с приема на ученици във Врачанско училище


Най-старото и престижно професионално училище във Враца, Техникум "Никола Й. Вапцаров" е изправено пред проблем с приема на ученици. Все още има свободни места в паралелки, в които се изучават специалности, за които има недостиг в местни фирми. Професиите, по които се обучават учениците в гимназията, са търсени и в чужбина. Това показват резултатите от стажовете в страни от Европейския съюз, осигурени по образователните програми, по които гимназията работи. 


Техническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" във Враца е с близо вековна традиция в професионалното образование в региона. Поколения специалисти в областта на техниката, автомобилите и напоследък в електрониката са преминали през "механото", както неформално във Врачанско  наричат емблематичното професионално училище. 

На прага на предстоящата учебна година обаче гимназията е изправена пред проблем с приема на ученици след седми клас. Все още не са запълнени две от паралелките, които са с по две специалности. Това са паралелката, в която се изучават "Машини и системи с цифрово-програмно управление" и "Мехатроника" и местата за електротехник в паралелката с "Електрообзавеждане на производството" и имат голямо търсене на пазара на труда от работодателите във Враца и региона, информира Силвия Атанасова, старши учител по Информационни технологии в гимназията:

"Те са доста добре платени. За тях е подсигурена работа за години напред. Някои от тях са защитени професии или такива, в които за следващите 5 години се очаква недостиг на работни места. Също така предлагаме провеждането на производствените практики на 10-ти и 11-ти клас да се проведат в чужбина. Там работните места са доста добре подбрани, децата работят и с нова техника и могат да видят всичко онова, което са учили през годината на практика."

Освен стажове в чужбина по европейски образователни програми, професионалната техническа гимназия осигурява и практика на учениците си във врачански фирми. Последните си впечатления споделя Иван Палушев, учител по професионална подготовка:


"Навсякъде, където има наши ученици са приети много добре, защото има доста голям глад за кадри. Това лято- през юни месец имаше група от 7 човека, които си изкараха стажа в циментовия завод, в село Бели извор и всички, които бяха там, се представиха на едно много високо ниво. Много ги харесаха във фирмата и дори за следващата година искат отново тези хора да бъдат там и дори учениците, които сега ще бъдат 10ти клас, да влязат там в производството. "


Най-голямото разминаване между интереса на учениците и потребностите на пазара на труда у нас и в Европа е в специалността "Мехатроника" и за професията електротехник, обяснява Силвия Атанасова:


"Тя е много търсена професия, за съжаление- не толкова желана от учениците, защото е трудна, но много заводи и фирми в областта имат голяма нужда от такива кадри. Тя е специфична професия, защото за нея се изисква задължително да имаш документ, че си завършил за такъв, за да можеш да я упражняваш.  Почти всички електро-домакински уреди и това, което използват за машиностроене са мехатронни изделия."


Преди години в региона проблемът с приема в професионалните паралелки и потребностите на бизнеса от специалисти се решаваше с активното участие и действия на институции и браншови организации. Това обаче беше преди влизането ни в поредица от избори и почти управленско безвремие.


"Честите избори и смяна на правителства се отразяват на националните програми и реализирането на проектите, които ние печелим, тоест финансирането на проектите и програмите се забавя във времето. Ние сме кандидатствали с определена цена на изделията които сме заявили и сега няма да можем да си ги закупим на тези цени.", допълни Силвия Атанасова.

Повече информация може да чуете от звуковия файл.

 

По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45