Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зависими ли са от телефона младите българи?

Снимка: Радио Видин

Проучване, направено в шест държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Франция, Германия и Япония, показва, че 7 от 10 представители на поколението, родено в първите години на века - "милениуми" и на по-младото поколение Z - "Gen Z", предпочитат да общуват цифрово или най-вече чрез текстови съобщения, отколкото лично. От компанията - автор на проучването, са анкетирали повече от 4000 млади хора в няколко западни държави, което им е помогнало да открият приоритетите и предпочитанията на днешните младежи. В световен мащаб 65% от анкетираните посочват, че по-често разговарят с връстници чрез текстови съобщения или мобилен телефон, но този брой е още по-висок в англоговорящите страни. Както в САЩ, така и във Великобритания около 74% от младежите общуват по-често с други хора по цифров път. Проучването открива и друга странна приумица на днешните млади хора - около 62% предпочитат да оставят портфейла си вкъщи, отколкото телефона си, когато излизат навън. 70% от участниците са заявили, че спят на една ръка разстояние от телефона си. Малко повече от половината твърдят, че проверяват телефона си за известия, ако се събудят по средата на нощта. Колко са зависими от телефона са младите видинчани - това проверихме в анкета:

"Мисля, че общуването с технологиите е много по-лесно и по-удобно. Може би не контактувам толкова често, защото аз съм много време навън, но мисля, че улеснява доста живота... Наистина телефонът много пъти ни помага за самите отношения, но пък и много пъти пречи на самите отношения."

Според проучването, големи групи млади хора смятат, че е нормално да използват телефона си в ситуации, които по-възрастните смятат за неподходящи. Такъв пример е масата за хранене, като 42% от анкетираните твърдят, че използват телефона си, докато се хранят. Близо 70 % пък заявяват, че виждат бъдеще, в което всички покупки се извършват онлайн. Колко са зависими от телефона са младите българи? Разговаряме с Крум Крумов, психолог от Видин с практика в столицата.

"Това е един доста нашумял феномен и като всеки феномен носи със себе си и негативи и позитиви. По-лесно се осъществява комуникация - организационно и логистично, нещата се случват много по-лесно, дори има и нови професии, които са свързани с цифровата комуникация. Негативите, обаче, са свързани с психичните преживявания на децата" - обясни  Крум Крумов.

Доста тревожен напоследък е и фактът, че новите зависимости започват да се отразяват дори и на всекидневните ни занимания като храненето и съня, а голяма част от младите хора спят дори по-малко заради общуването в социалните мрежи или приложения за съобщения и обмен на съдържание.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05