Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

Снимка: Радио ВИДИН

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи. 

"Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме често притеснение от хората и в социалните мрежи и в отворените срещи, приемните с нашите граждани, хората се притесняват, че голяма част от горските пожари са причинени умишлено с цел впоследствие тяхната продажба за изграждане на фотоволтаици. Сега ние не сме органът, който може да каже дали са запалени умишлено, ние сме законодателен орган и в отговор на обществените притеснения внесохме един законопроект в Закона за горите. В Закона за горите има един член 73, който касае промяната на предназначението на горските територии и там е описано, че опожарени гори не може да им бъде променяно предназначението за срок от 20 години, с изключение на случаите, в които се променя предназначението им с решение на Министерския съвет и с решение на Общинските съвети, когато става въпрос за нуждите на Общината. И ние там имаме едно притеснение, че тази вратичка е отворена, защото, когато се правят фотоволтаици върху земеделски земи, без значение дали са горски територии, пасища или мери, тогава в инвестиционното намерение е описано, че инвеститорите могат да отчисляват на месечна или годишна база процент от сумата, която е постъпила в дружеството от произведената електроенергия и така по този начин тази вратичка остава затворена и ние точно в този член 73 правим една поправка, за да я затворим. Това е, което предлагаме и смятаме, че ще си проличи и ако има действително такива възникнали пожари умишлено с цел изграждане на фотоволтаици, т.нар. перки върху тях, ако намалеят броят горски пожари идната година значи и естествено, ако бъде прието значи сме си свършили работата в това отношение", каза Даниел Петров- народен представител от „Възраждане“ и заместник-председател на Комисията по земеделие към Народното събрание.

Народният представител смята, че промяната ще даде спокойствие на хората:

"Всеки би искал да види на мястото на изгорялата гора след 2-3-5 или 10 години отново гора, а не слънчеви панели."

Цялото интервю с народния представител Даниел Петров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00