Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

Снимка: Радио ВИДИН

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи. 

"Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме често притеснение от хората и в социалните мрежи и в отворените срещи, приемните с нашите граждани, хората се притесняват, че голяма част от горските пожари са причинени умишлено с цел впоследствие тяхната продажба за изграждане на фотоволтаици. Сега ние не сме органът, който може да каже дали са запалени умишлено, ние сме законодателен орган и в отговор на обществените притеснения внесохме един законопроект в Закона за горите. В Закона за горите има един член 73, който касае промяната на предназначението на горските територии и там е описано, че опожарени гори не може да им бъде променяно предназначението за срок от 20 години, с изключение на случаите, в които се променя предназначението им с решение на Министерския съвет и с решение на Общинските съвети, когато става въпрос за нуждите на Общината. И ние там имаме едно притеснение, че тази вратичка е отворена, защото, когато се правят фотоволтаици върху земеделски земи, без значение дали са горски територии, пасища или мери, тогава в инвестиционното намерение е описано, че инвеститорите могат да отчисляват на месечна или годишна база процент от сумата, която е постъпила в дружеството от произведената електроенергия и така по този начин тази вратичка остава затворена и ние точно в този член 73 правим една поправка, за да я затворим. Това е, което предлагаме и смятаме, че ще си проличи и ако има действително такива възникнали пожари умишлено с цел изграждане на фотоволтаици, т.нар. перки върху тях, ако намалеят броят горски пожари идната година значи и естествено, ако бъде прието значи сме си свършили работата в това отношение", каза Даниел Петров- народен представител от „Възраждане“ и заместник-председател на Комисията по земеделие към Народното събрание.

Народният представител смята, че промяната ще даде спокойствие на хората:

"Всеки би искал да види на мястото на изгорялата гора след 2-3-5 или 10 години отново гора, а не слънчеви панели."

Цялото интервю с народния представител Даниел Петров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45