Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са последствията от горските пожари

Снимка: Радио ВИДИН

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди хектара или 100 хиляди декара.

"Знаем за големите пожари в Славянка, където засегнаха най-ценните ни гори. Този район е изключително богат на редки ендемични видове. Ендемични, които ги има на сравнително малка площ само в страната или на Балканския полуостров... Преди 10-15 и повече години климатът в България беше различен, пожарната опасност беше значително по-ниска, отколкото е в момента. Метеорологичните станции отчитат средни показатели на климата като температура и влажност особено в Южна България много сходни с тези на Средиземноморието. Т.е. климатът в България става средиземноморски и съответно рисковете от пожари стават като в Средиземноморието. Знаем всички, че миналата година в Гърция, която е рекордьор миналата година по пожари в това число и най-големия пожар, който е регистриран в Европейския съюз близо 100 хиляди хектара или близо 1 милион декара в района Еврос по границата с България, огънят почти е стигнал до границата, този пожар отне живота на 20 души и причини много разрушения, изгорели къщи, села, селскостопански постройки , домашни и диви животни т.н.", каза Костадин Вълчев- старши експерт програма "Гори" на WWF- България. 

Средиземноморският климат е характерен със сухо и горещо лято. Цялата растителност има по- голям риск да се запали, огънят да се разпространява с по- висока скорост и да обхване по-големи площи, обясни експертът. 

Според статистика на опасностите над 90% от горските пожари в България са причинени от хората волно или неволно. Много често необезопасени селскостопански машини също могат да причинят горски пожари, както и изхвърлени незагасени фасове покрай пътищата.

С промяната на климата горите ще стават все по-важни, защото те ни осигуряват водата, задържат оттока и близо 90% от питейните води в България идват от гористи местности.

"В момента, доколкото ми е известно, поне 300 населени места в България са на режим за водата. Очакваме в бъдеще водата, идваща от горите, да стане даже по-скъпа от дървесината точно по тия причини, ако се сбъднат дългосрочните прогнози за промяна в климата. Така че горите са ни много важни не само, защото обичаме да се разхождаме в тях и за биоразнообразието, а и за неща, без които абсолютно не можем като питейната вода. Другата причина е повече енергия в атмосферата и в момента като и миналата година пак имаме доста високи почти рекордни температури на морската вода в Средиземно море, което може да създаде циклони и оттам обилни валежи, причиняващи щети. Както миналата година в община Царево", допълни Костадин Вълчев.

Една гора, за да стане и да изпълнява всичките си функции са ѝ необходими десетки, а понякога и стотици години, а изгаря за минути. 

Как може да се намали рискът от пожари в горите и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29