Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млад лекар от Видин е част от екипа на медицинския хеликоптер

Снимка: Личен архив



Мартин Малчев е млад човек от Видин, на 30 години, който, освен че работи в Клиниката по интензивно лечение в болница "Пирогов", е и част от екипа на медицинските хеликоптери за спешна помощ в базата в София. Той завършва средното си образование в ГПЧЕ "Йордан Радичков" в крайдунавския град, след това продължава да учи в Медицинския университет в столицата. Разказва, че е израснал в академично семейство и интересът му към медицината се е зародил още от ранна възраст:

"Науката, която изучава как най-сложната машина в света работи. Всичките миниатюрни процеси, как взаимодействат помежду си, как се урегулират, така че да може да съществуваме като един организъм... Медицинският хеликоптер представлява едно много малко и тясно пространство, където единственият човек, на който мога да разчитам са двете ръце на моята медицинска сестра. Има ограничено пространство за работа, както, разбира се, има и ограничена апаратура, която да поддържа основни витални функции на човешкия организъм..."

Мартин Малчев разказа за случай от практиката си до момента, който винаги ще помни:

"Смятам, че всеки човек, в такава професия, винаги помни първия си случай. Моят първи беше човек на 63 години, пострадал при тежка катастрофа, с множество травми... В тези ситуации бързата реакция е определяща, тъй като поради липсата на нутриенти и кръв, тъканта умира и единственото лечение в тези случаи, за съжаление, понякога е ампутация на крайника... Изправяш се пред много предизвикателства в такава ситуация... В момента човекът си е вкъщи и се радва на втория си живот, който живее..."

Д-р Малчев коментира темата за бъдещето на медицинските спешни услуги:

"Кацането на хеликоптер изисква много специфична среда, тоест да няма високи сгради, да няма дървета, да няма кабели, което в малките градове, които нямат собствени хеликоптерни площадки близко или в непосредствена близост до медицинските заведения, се избира следващата най-удобна за кацането на този хеликоптер. Този тип медицински услуги все повече и повече става стълб на спешната медицина в развитите държави, като разбира се, работи в пълен унисон с наземните спешни служби... Бъдещето е пред нас. Инженерните науки се развиват все по-добре, все по-бързи хеликоптери, все по-оборудвани линейки и разбира се, все по-подготвени лекари и медицински лица имаме в държавата, така че леко-полеко вървим към едно по-добро бъдеще..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46