Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев

Снимка: Радио Видин


Излезе от печат първото издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев. Един от най-успешните видински кметове е автор на няколко книги и стотици статии, но "Видинската книга" е смятана за най-важното му произведение. Самият Бърни Бончев отбелязва, че написването ѝ му е възложено през 1938 година от членовете на Дома на изкуствата и печата. Книгата трябва да събере всичко, което Видин е дал на българската книжнина и общественост. 

В продължение на 6 месеца краеведът Рачо Миланов набира и подготвя за печат оставените от д-р Бърни Бончев над 1000 машинописни страници. Помага му създателят и дългогодишен издател на вестник "Видин" Николай Асенов, който притежавал едно от общо трите машинописни копия на книгата. Видинският музей също подкрепя инициативата. Това е много ценно издание за всеки видинчанин, коментира директорът Христина Кирилова. 

"Тя е една изключително ценна книга, направо енциклопедия за всеки, който се интересува... За хората е много важно да имат достъп до тази ценна книга. Може да има неточности и пропуски, но тя е една страхотна основа. Тя е събрала една голяма част от всичко, характерно за Видин и региона, и всеки един човек може да погледне, да има своята отправна точка и съответно да се задълбочи в това, което го интересува. Затова това тяхно дело е изключително благородно. Музеят има много малка роля. Просто успяхме да помогнем тази книга да излезе в тираж поне 50 броя, 50 комплекта, защото вървят на комплекти, да бъде достъпна за всеки, който иска да я има в своята библиотека. За мен това е целта - книгата трябва да стигне до човека, знанието трябва да се предостави. За това е огромна ролята и на Николай Асенов, и на Рачо Миланов. Това е изключително много труд, който са свършили, за да бъде достъпна до всеки един от нас."

Д-р Бърни Бончев работи по "Видинската книга" в продължение на няколко години, като неуморно събира матирали за нея. Към написването ѝ пристъпва след последната обществена служба, която заема, поясни Христина Кирилова. 

"Много можем да говорим като цяло за самата личност на д-р Бърни Бончев - изключителен лекар, зъболекар, общественик, радетел за популяризиране на всичко, което е тук, във Видин. За подобряване на живота на хората, като кмет за 4 години прави толкова много за благоустрояване, за хигиенизиране, шеф на службата за малария, въобще един изключителен човек. Мисля, че след септември 1946-а започва да пише реално "Видинската книга". Толкова много неща оставя след себе си Бърни Бонев, че е един много заслужил човек и е хубаво, че е удостоен със званието "Почетен гражданин на Видин", защото това е една изключителна личност, милееща за всичко, което се случва във Видинския регион..." 

Във "Видинската книга" е събрана богата информация за видни личности, допринесли за Видин и неговото развитие, поясни Христина Кирилова. По думите ѝ книгата ще предизвика голям интерес сред видинчани.

Четирите тома на "Видинската книга" съдържат оригиналния текст така, както е написан от д-р Бърни Бончев. В скоро време предстои да излязат от печат два тома с името "Из видинската книга на д-р Бърни Бончев". В тях ще бъдат събрани най-важните части на оригиналния текст. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Валентин Маринов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на община..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10