Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев

Снимка: Радио Видин


Излезе от печат първото издание на "Видинската книга" на д-р Бърни Бончев. Един от най-успешните видински кметове е автор на няколко книги и стотици статии, но "Видинската книга" е смятана за най-важното му произведение. Самият Бърни Бончев отбелязва, че написването ѝ му е възложено през 1938 година от членовете на Дома на изкуствата и печата. Книгата трябва да събере всичко, което Видин е дал на българската книжнина и общественост. 

В продължение на 6 месеца краеведът Рачо Миланов набира и подготвя за печат оставените от д-р Бърни Бончев над 1000 машинописни страници. Помага му създателят и дългогодишен издател на вестник "Видин" Николай Асенов, който притежавал едно от общо трите машинописни копия на книгата. Видинският музей също подкрепя инициативата. Това е много ценно издание за всеки видинчанин, коментира директорът Христина Кирилова. 

"Тя е една изключително ценна книга, направо енциклопедия за всеки, който се интересува... За хората е много важно да имат достъп до тази ценна книга. Може да има неточности и пропуски, но тя е една страхотна основа. Тя е събрала една голяма част от всичко, характерно за Видин и региона, и всеки един човек може да погледне, да има своята отправна точка и съответно да се задълбочи в това, което го интересува. Затова това тяхно дело е изключително благородно. Музеят има много малка роля. Просто успяхме да помогнем тази книга да излезе в тираж поне 50 броя, 50 комплекта, защото вървят на комплекти, да бъде достъпна за всеки, който иска да я има в своята библиотека. За мен това е целта - книгата трябва да стигне до човека, знанието трябва да се предостави. За това е огромна ролята и на Николай Асенов, и на Рачо Миланов. Това е изключително много труд, който са свършили, за да бъде достъпна до всеки един от нас."

Д-р Бърни Бончев работи по "Видинската книга" в продължение на няколко години, като неуморно събира матирали за нея. Към написването ѝ пристъпва след последната обществена служба, която заема, поясни Христина Кирилова. 

"Много можем да говорим като цяло за самата личност на д-р Бърни Бончев - изключителен лекар, зъболекар, общественик, радетел за популяризиране на всичко, което е тук, във Видин. За подобряване на живота на хората, като кмет за 4 години прави толкова много за благоустрояване, за хигиенизиране, шеф на службата за малария, въобще един изключителен човек. Мисля, че след септември 1946-а започва да пише реално "Видинската книга". Толкова много неща оставя след себе си Бърни Бонев, че е един много заслужил човек и е хубаво, че е удостоен със званието "Почетен гражданин на Видин", защото това е една изключителна личност, милееща за всичко, което се случва във Видинския регион..." 

Във "Видинската книга" е събрана богата информация за видни личности, допринесли за Видин и неговото развитие, поясни Христина Кирилова. По думите ѝ книгата ще предизвика голям интерес сред видинчани.

Четирите тома на "Видинската книга" съдържат оригиналния текст така, както е написан от д-р Бърни Бончев. В скоро време предстои да излязат от печат два тома с името "Из видинската книга на д-р Бърни Бончев". В тях ще бъдат събрани най-важните части на оригиналния текст. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наематели на общински жилища във Видин протестираха пред Общината

Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..

публикувано на 04.12.24 в 17:50

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00