Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко сериозен е проблемът с безводието

Снимка: Радио ВИДИН

Над 400 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Още 140, по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас. Информацията не е публична, разпръсната е по сайтове на Общини, групи в социалните мрежи и журналистически публикации.

"Това, което трябва да знаем е, че кризата с водата е сериозна. Но тя е сериозна, не просто защото има някъде обявен режим на водата, нали тя е по-сериозна по простата причина, че 10 процента от населените места в България всъщност нямат ВиК оператор. Дали имат вода, дали нямат вода, при какъв режим никой не знае. След това има едни други 10 процента, които все пак са с повече население, те са над половин милион, които са в режим на водата...", заяви Тома Белев.

Към настоящия момент се използват минимум 8 300 основни и резервни водоизточници в България. От тях половината имат разрешение за ползване на води за питейни битови цели. При тези 8300 водоизточници има инсталирани едва 2800 водомери на водоизточници, т.е. едва при 1/3 се мери водата при водовземането, посочи още Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение":

"И всичките приказки как се губи 50-60-70 процента от водата докато стигне до потребителя са изсмукани от пръстите. Просто водата не се мери в България, за да знаем колко се губи."

Друг сериозен проблем, който сподели Тома Белев е, че има безхаберие по отношение на определяне на санитарно-охранителни зони за източниците на питейна вода. 

За малките общини има бързи решения за задоволяване необходимостта от питейна вода, по-трудно е за големите общини, смята Тома Белев:

"За да задоволите необходимостта от вода на Плевен и околните населени места вие трябва да намерите вода за 100 хиляди души. Когато търсите вода за 50 или 200 човека е по-лесно. Т.е. със сигурност в момента трябва да се инвестира в търсене на редовни или резервни водоизточници."

В България само три области нямат нито едно населено място в режим на водоподаване - това са Видин, Русе и Силистра.

В област Враца по предложение на "ВиК" - Враца, със заповед на кмета на община Мездра Иван Аспарухов е въведен режим на водоснабдяване в четири села на общината: Лик, Ослен Криводол, Лютиброд и Ребърково. Водният режим е обусловен от продължаващото засушаване и критично слабия дебит на подземните и на повърхностните водоизточници на територията на общината в населените места, за които няма техническа възможност за водоподаване на вода, посочват от Община Мездра.

Според картата на безводието в област Враца на воден режим са и селата Бутан, Манастирище, Върбица, Веслец, Згориград, Челопек, Курново, Синьо бърдо, Кунино.

Още едно населено място в община Чипровци е на воден режим. Към момента в 12 села на територията на област Монтана има нарушено водоподаване заради сушата. 

Йорданка Иванова е кметски наместник на село Главановци, община Георги Дамяново, област Монтана. В селото са на воден режим заради намаления дебит на водоизточниците за питейно битово водоснабдяване на селото. Заповедта за водния режим е от 13 август 2024 година.

"Въведохме тоя режим, за да може поне през ден да има вода за домакинствата. Борим се засега с тоя режим, надяваме се на дъждове определено, защото притоците ни са определено от извори, които се намират в околността на селото", каза кметският наместник.

Роман Иванов е кметски наместник на село Ослен Криводол в община Мездра. Жителите на селото са на воден режим, но причината не е в сушата, а в помпа, която не може да работи в непрекъснат режим.

"Режимът продължава и той е от юли месец въведен, като официално заповедта е от 21 август за водния режим. Според мен има вода, не е, че няма вода, но може би поради небрежното управление на този ресурс, който е изчерпаем се случват тези режими. Първо, че имат помпа, която ни прехвърля водата за двете села Ослен Криводол и Лик специално става въпрос, която трябва да работи сега в непрекъснат режим и понеже е остаряла базата не може да работи в непрекъснат режим. И аз им предложих да си купят нова помпа", каза кметският наместник.

Хората от двете села Ослен Криводол и Лик събират подписи и ще изпратят подписката до управителя на ВиК-Враца Ангел Престойски и до кмета на община Мездра Иван Аспарухов, с която правят предложение водата от местен микроязовир, който не се стопанисва от никой, да захранва двете села.

Председателят на Съюза на ВиК операторите и шеф на дружеството във Враца Ангел Престойски потвърди данните, като предупреди, че ситуацията ще се влошава, ако не започнат валежи в най-скоро време. Според него причините за безводието са комплексни, а не са само климатичните промени. 

Поискахме интервю с представител на "Български ВиК холдинг" по следните въпроси:
- Колко населени места от областите в Северозападна България Видин, Враца и Монтана са на воден режим?
- Какви са причините за недостига на питейна вода?
- Виждате ли като част от проблема с безводието загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи и как може да бъде решен този проблем?
- Какви мерки могат да се предприемат за решаване на проблема с водоснабдяването?

От пресцентъра отговориха писмено, че благодарят за интереса, но в момента Ръководството на "Български ВиК холдинг" няма възможност за интервю, поради многото организирани работни срещи из страната във връзка с настъпилите режими на вода и засушаването. Оставаме на разположение в бъдеще при възможност.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45