Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическите страсти се нажежиха далеч преди изборите

Снимка: БГНЕС

Политическата криза у нас премина на нов етап - пренесе се и на вътрешнопартийно ниво. В навечерието на предизборната кампания скандали разтърсиха две от основните политически сили у нас - ДПС и БСП. 

От вчера сутринта Централната избирателна комисия трябваше да започне регистрацията на партиите и коалициите за участие в изборите за народни представители на 27 октомври. Стартът обаче беше отложен с няколко часа заради противоречията между двете крила в ДПС - около Ахмед Доган и около Делян Пеевски. След дълго умуване в ЦИК как да се постъпи, в крайна сметка се стигна до компромисно решение. Едната коалиция (около Пеевски) ще се казва "ДПС - Ново начало", а другата (около Доган) ще е коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС". 

Сътресения преди изборите има и в БСП. Националния съвет на социалистите изключи лидера на партията в оставка Корнелия Нинова. Заедно с Нинова от лявата формация бяха изключени и Георги Свиленски, Иван Ченчев и Крум Дончев. Като причина се посочва, че Нинова не е подписала решението на Националния съвет да се упълномощи Атанас Зафиров да регистрира БСП в ЦИК.

Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че сътресенията в ДПС и БСП няма да са от значение, ако има висока избирателна активност, а вицепрезидентът Илияна Йотова обобщи, че стартът на предизборната кампания очевидно не е спокоен.

С какви амбиции и от какви позиции влизат в предизборната кампания основните политически сили, след като дори рутинен акт като регистрацията в ЦИК вече предизвиква политическо напрежение? 

"Не мога да прогнозирам кой от двамата лидери - Доган или Пеевски, ще надделее. Но ще бъде важно да видим каква е реалната тежест и реална роля в българската политика на г-н Делян Пеевски. Той винаги е заставал зад други политически сили, зад други институции, и по това сме съдили за неговото голямо значение в българската политическа система без да може реално да се тества какво е то. Ще бъде добре да видим каква реално е тежестта на г-н Пеевски, колко хора застават зад него и каква е неговата сила като независим политически лидер", коментира в "Посоките на делника" Яница Петкова, политолог в социологическата агенция "Галъп Интернешънъл болкан". Според нея е добре за българската политическа система да се случи обещаното обединение вляво:

"Левият избирател в нашата страна през последните години се чувства непредставен и лявото доста дълго време вече е в криза. Това действа зле за цялостната политическа система в страната. Не съм убедена, че само и единствено смяната на един лидер ще реши проблема. Виждаме подобни процеси и в други партии и политически структури, където започва да се осъществява борба за наследството, която води до контрарезултати. Обединението е стъпка, която е необходима, за да има наистина силно ляво пространство в нашата страна и хората, които имат подобни разбирания, да имат адекватно представителство."

Въпреки че отдавна е в ход сред политиците, предизборната кампания официално ще започне на 27 септември - месец преди изборите. 

"Причината предишната кампания да ни се струваше вяла до известна степен се крие във факта, че тя е постоянна и незатихваща. В такива условия функционираме вече доста време. Ние сме в перманентни условия на една не много активна политическа кампания, но една кампания, в която проблеми от текущия дневен ред се използват от политическите партии с цел придобиване на дивиденти за следващите избори. В последно време почти на излизаме от кампания. Традиционните средства, по които кампания се води, някак остават на заден план. От друга гледна точка може да се каже, че беше вяла кампания, защото имахме доста слабо взаимодействие между политически фигури и граждани. Предишната кампания се характеризираше и с доста обидни обвинения и личностни нападки. Това още повече отблъсна избиратели от политическия процес в страната. Надявам се това да е поука, която е взета от участниците в изборите. Няколко теми характеризираха предизборните кампании - външнополитическата позиция на страната ни и дебатът за проблемите ни с корупцията. Струва ми се, че и сега на дневен ред ще са същите две теми без да имаме някаква изключителна промяна в дебатите, които ще се проведат", прогнозира още Петкова.

За седми път през последните три години ще избираме народни представители. Невъзможността на политическата класа да излъчи редовно и стабилно управление отблъсква все повече българи от изборния процес. Какви са настроенията в по-малките населени места преди изборите на 27 октомври? Генади Вельов попита жители на ломското село Ковачица

Какво казаха те, може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45