Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

19
Снимка: Радио Видин

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула. 

Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в селото се установяват преселници от Тетевенско.

Днес основният проблем в Полетковци е застаряването на населението и произтичащите от това последици- обезлюдяване, липса на работа, липса на интерес към това място и съдбата на жителите му. А днес те са само 22-ма, предимно възрастни и самотноживеещи, с ниски доходи и пенсии.

В същото време това е и селото, в което на глава от населението се падат може би най-много улични лампи. При 22-ма  жители, лампите са повече от 15, твърди кметският наместник Илиян Иванов: 

"Хората тук са предимно възрастни, много от тях нямат и близки в наблизо. Обгрижвам ги всичките. Превоз до селото няма- редовен- само в петък и неделя има автобус. Ако се наложи, аз съм превоза им. Карам ги по доктори, купувам им лекарства, снабдявам ги с харна. Бърза помощ ползват само при спешен случай, иначе аз си ги карам до Кула или Видин.

Справяме се. По принцип няма нищо лесно тук, но не се оплаквам. Познавам всички хора и знам на кого кога и какво му е нужно. Това е едно от задълженията на кметския наместник по тези малки населени места... 

Тук няма никакъв шанс за отваряне на работни места. Възможност има само по програмите от Общината. На язовира също няма работа- той е на Напоителни системи и понеже не може да се строи около него, няма и възможност за оживяване на този район и селото. Най-много някоя каравана или друг подвижен обект може да има там. Преди в селото имаха полза от него. Всичко в землището на Полетковци се поливаше от язовира. Сега всичко е разбито и откраднато, само станцията долу стои, каналите обаче са унищожени...

Имам обещание тази година в Полетковци да се изгради видеонаблюдение. Обещание да се правят улици обаче нямам. Иначе сме спокойно село и почти нямаме нужда от полиция...

В района има доста диви животни-чакали, лисици, фазани. Имаше и един елен, който обикаляше около селото, но вече две години го няма. Сигурно е имал неприятна среща с някой ловец. Ние наша ловна дружинка вече нямаме, хората остаряха и не им се занимава. Що се отнася до змии- има. Има и отровни, но те рядко излизат. Предимно са водни змии и смокове. Но повечето хора гледат котки и това ги спасява...

Ако имах възможност, бих върнал младите хора тук. Само с тях животът тук би имал смисъл и цел"

Най-атрактивният обект в Полетковци е новоизграденият параклис "Свето Възнесение Господне". От две години вече, след освещаването на параклиса, жителите на селото имат вече свой православен храм, където могат да се помолят и да потърсят Божията утеха и подкрепа. 

Инициативата и основна част от средствата за съграждането на параклиса са на д-р Румен Филипов, чието хоби е дърворезбата. Той е неврохирург в софийска болница, но корените му са кулското село. Идеята среща подкрепата и на местните жители, които също участват с дарения. Основният камък за изграждането на храма е поставен от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, който през 2016 година извърши водоосвещение за здравето на жителите на Полетковци.

Дарение от художничка от София е и иконостасът, който е изработен от дърво и камък. В изграждането се включват няколко души от селото, включително и кметският наместник Илиян Иванов. До параклиса вече има и изграден навес, който също е от дърво и камък. 


Целите интервюта и рецепта на 100-годишната Катя Калчева за дълъг живот- в звуковия файл


Снимки: Генади Цоков




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00