Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анка Йорданова: "Пещера "Магурата" стана моя съдба"

14
Снимка: личен архив

Днешната  гостенка в предаването "Калейдоскоп" е Анка Йорданова- дългогодишен екскурзовод в пещера "Магура" край село Рабиша. На известната със скалните си рисунки пещера тя посвещава 30 години от професионалния си живот. Днес е на 76 години. 

"Магурата", тази вълшебна пещера, я омагьосва и тя остава завинаги свързана с нея. Днес продължава да рисува скалните мистични фигури върху камъни, върху парчета дърво, за да могат посетителите да отнесат късче от атмосферата в "Магурата" и от този неизследван и магичен български Северозапад. 

В пещерата "Магура" има следи от живот на древните хора, това е най-дългата пещера, първата осветена и облагородена за посетители пещера в България, отворила врати през 1960 година.


Анка Йорданова е родена през 1948 година в днешния град Съединение, в миналото село Голямо Конаре. В семейството са 4 деца, тя е най-голямата. У дома децата помагат на майка си на нивата, в къщната работа, в домакинството. Учат се цял живот на трудолюбие, работа и отговорност. 

Завършва 8 клас в училището в селото. Харесва й рисуването, затова избира да продължи да учи в училище по керамика в град Елин Пелин. След завършване на средното си образование започва работа в цеха за фаянсови плочки. По това време се запознава със своя съпруг. В началото живеят в град Съединение, после си идват в родното село на съпруга й - Рабиша. Тук тя работи в пощата, след това в цех към Телефонния завод в Белоградчик, в магазин, докато накрая през 1980 година започва работа като екскурзовод в пещера "Магурата". И така 30 години - живот, отдаден на историята, легендите и красотите на тази пещера, както и безбройните лекции и срещи с хора от всички краища на страната, от други държави. 


Самата тя не е учила за екскурзовод, но постепенно с времето не само че научава основната лекция, но започва сама да търси допълнителна информация- историческа и археологическа, да учи на различни езици лекцията си и да наблюдава как работят на терен научните работници. Спомня си за работата на Анета Славова от Института по паметниците на културата, която  успява да съхрани рисунките от плесен и влага като ги напръсква със специален разтвор. Това става през 1981 година. 

Анка Йорданова има отношение към изкуството. Създава свои рисунки, рисува пейзажи, хора, има картина, която е свързана със смъртта на баща й. Върху парчета от камъни рисува с кафява боя скалните фигури от пещерата, прави същото и върху парчета дърво. Има и диплом от задругата на занаятчиите. За съжаление не може да продава своите произведения на изкуството поради бюрократични спънки. 




Анка има 3 дъщери и 6 внуци, 5 правнуци, които й носят много радост и желание за живот. 

ПЕЩЕРА МАГУРАТА 
"Най-важното в нашата пещера са скалните рисунки. В момента галерията с рисунките е затворена. Хората искат да видят оригинала. През 1981 и 1983 година в пещерата за реставрацията на рисунките  работеше Анета Славова от Института по паметниците на културата. Тя работи по този въпрос, напръска ги със специален разтвор. В първата зала и там, където имаше плесени, вече няма. И сега след 40 години няма плесен. А в следващата зала- "Слънчевата", тя пробно обработи с разтвори половината рисунки, другите останаха  необработени. Там, където  не е обработено, плесента си седи и се развива. Даже на една хартийка беше написала нещо и я беше оставила, години наред стоеше тази хартия, не се разлагаше..." 


ИСТОРИЯТА НА ПЕЩЕРАТА
"От 1959 до 1961 година почти цялото село участва в благоустрояването на пещерата. От Гранитово са донесени тези плочи за стъпалата. На поляната пред пещерата се каменоделства и се правят стъпалата. Поне 200 души, сред тях млади момчета, са работили. Невероятен труд е положен. Тунелът за изхода е прокопан, когато е правен винзаводът, в една от галериите отлежава  шампанското. 
...Един път групата ми беше 560 човека. Питате ме как проведох лекцията. Ами стана, пътеките са широки, на тях има хора и другите стигат до огнищата и ако се запази тишина, се чува всичко много добре. И после се придвижват. Един ден до обяд минаха 2000 души. Идваха цели автобуси ученически и с екскурзианти, никого не сме връщали. Големи групи бяха. Това да тръгнеш с 5-10 човека, все едно е напразен труд... "

Работила е по повече от 8 часа под земята, във висока влажност, с дълъг преход по хлъзгавите пътеки, с оскъдно осветление. Работното й място е отдалечено от селото, много често се е налагало да ходи пеша до пещерата, но винаги с ентусиазъм, с отдаденост и любов. 

"Ходенето в пещерата е много, на ден 30 км от селото до пещерата, после в пещерата и така 30 години по 30 км всеки ден..."

Хората интуитивно са оценявали труда й, всеки път са оставали впечатлени и благодарни за обстойната и пълна информация, която им поднася екскурзоводът. 
Извън живота около пещерата, Анка се отдава и на другото си хоби- да калеми. Така си е създала нови плодни дръвчета в двора. Живее в малка, схлупена къща на центъра на Рабиша, но в къщата й има много спомени за стари времена и за истински българи. Винаги се е ръководила от желанието да се впише в местната общност, да помага на хората и на обществото. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00