Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капитан Тони Тодоров: Не очаквам проблеми с река Дунав у нас

Снимка: Радио Видин



Не очаквам Дунав да създаде проблеми за населените места в българския участък на реката. Това каза за Радио Видин кап. Тони Тодоров, директор на дирекция "Речен надзор- Лом" към Морска администрация. 

"Виждам, че шлюза "Железни врата", го държат пълен, т.е. не е изпразнен, което според мен означава, че не очакват някакви големи обеми вода. Така че, не виждам никаква тревожност в действията на управата му. Това покачване, което наблюдаваме последните дни, разбира се то е резултат от събитията в Централна Европа, но не очаквам някакви драматични събития, още повече пък да има опасност за населението. Дори мога да кажа, че преди да настъпят тези събития, водата беше сравнително ниска...

"Железни врата" е може би единственият шлюз по река Дунав, който е направен за облекчаване на корабоплаването. Разбира се и другите ползи от него са много големи, защото създава сравнително голям пад на водата и това позволява и използването му за добив на електроенергия. Препятствие за водата - не толкоз. Всъщност, той играе ролята на буфер. Има система за ранно предупреждение и те знаят кога да очакват голямо количество вода и я изпускат постепенно до ниво, което може да поеме идващата вода. И съответно много добре знаят при какви нива под шлюза се наводняват районите, така че, пускат умерено. Има споразумение, има нормативи, които те спазват. 

На този етап, пак казвам, не очаквам някакви драми у нас..."

Драми обаче съвсем не липсваха по горния и среден участък на реката. Доброволци и екипи за спешна помощ се надпреварваха с времето, за да обезопасяват бреговете на реките, докато наводненията, причинили хаос в Централна и Източна Европа, започнаха да заливат нови райони по течението на Дунав. Най-лошите наводнения, засегнали тези райони от най-малко две десетилетия, оставиха диря от разрушения, простираща се от Австрия до Полша и Румъния. Кал и отломки се натрупаха в градовете по улици и в къщите. Водата разруши мостове, потопи автомобили и остави властите и домакинствата със сметка за щети, която ще достигне милиарди долари.

У нас правителството още през миналата седмица изпрати писма до областните управители, които отговарят за населените места по поречието на Дунав, за да предприемат превантивни мерки при евентуално повишаване на нивото на реката. 

Засега в населените места от видинския участък на реката няма напрежение за възможни проблеми, но хората помнят и по-лоши времена, когато у нас също имаше наводнения. 

Ако се върнем към историята, последната опасност от наводнение е от пролетта на 2006 година, когато нивото на река Дунав достига 979 см., а Видин бе в очакване на бедствие. На няколко места се издигат временни диги. Уплашени, видинчани се връщат към спомените си за наводнението от 1942 година. Бедствие, което доказва, че понякога природата може да бъде много опасна.

Наводнението от 1942 година унищожава значителна част от града и поставя под въпрос неговото съществуване. В годините преди това Видин преживява общо 11 наводнения. Бедствията са причина за визитата на княз Фердинанд в града през 1888 година. И това не е първият монарх, който посещава града заради опасността от Дунав.

За да се предотвратят бъдещи наводнения, през 1928 година Народното събрание приема Закон за подобряване на условията във Видинската низина. Предприетите мерки обаче се оказват недостатъчни, защото през 1940 година голяма част от града е отново под вода. Тогава във Видин пристига цар Борис III, за да даде кураж на поданиците си.

През зимата на 1941 - 1942 година обстановката отново се усложнява. Температурите падат до -30 градуса и река Дунав замръзва. По нея плават огромни ледени късове. В началото на март 1942 година по река Дунав се образува ледоход. Той отминава Видин, но на 8 километра надолу по течението на реката, при остров Богдан, ледоходът е блокиран. Той образува ледена тапа, което води до рязко покачване на нивото на реката. Изградените край Видин защитни съоръжения не издържат на натиска и малко след полунощ на 4 март 1942 година реката започва да залива града. Единственото, което свидетелите си спомнят от онази нощ, е бученето на водата. Видинският кмет Стефан Тотев заповядва църковните камбани да бият тревога. Така гражданите са събудени и са спасени много животи..

Наводнението от 1942 година е най-голямото и най-разрушителното, което Видин помни. През следващите десетилетия Видин преживява още няколко наводнения - през 1970 година, 1981 година и през 2006 година, но новите защитни съоръжения засега удържат напора на река Дунав.

Цялото интервю с кап. Тони Тодоров и анкета с жители на населени места по брега на реката - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08