В последния четвъртък от месеца е време за рубриката "На раздумка с Яна Маринова". Гостът в днешното ѝ издание е познат на видинчани като учителя с китарата и като твореца, увековечил Видин със своите песни - Красимир Михайлов.
"Не бих могъл да разделя музиката и китарата от професията и общуването ми с децата... В моето детство първо звучаха старите шлагери, когато се събираха роднините ми, впоследствие, когато вече не бяхме на квартира, тогава имахме две сестри квартирантки, едната от които продаваше грамофонни плочи... И тя носеше грамофона вкъщи и аз слушах с голямо желание... И всъщност тогава осъзнавам, че истински започнах да възприемам музиката и по-късно установих, че хората вероятно се раждат със сетива за музиката или без тях. Защото аз, като слушам една песен, чувам барабани, чувам бас китарата, чувам всеки инструмент поотделно и гласа на певеца. Интересното е, че когато бях много малък, да речем на 5-6-7 години, мечтата ми беше да свиря на акордеон, тъй като тогава този инструмент беше изключително популярен и постоянно хващах едно малко столче и имитирах, че свиря на акордеон. Но така или иначе не ми се получи в ранна детска възраст да имам акордеон, а го получих чак в 7-и клас, когато вече мечтаех за китара и за да не обидя моите родители, една година ходех на школа и нивото ми стигна до Дайчово хоро. След което мечтаех за китара и татко каза: "Ще се научиш първо и тогава ще ти купя". И така като започнах в Механо-техникума започнах да посвирвам на китара и свирех в състава, и така започна вече моето развитие в музикалната сфера."
Детските му мечти са свързани с това да стане художник, акордеонист или китарист. Все неща, свързани с изкуството и творчеството и важното е, че родителите му го насърчават в неговите амбиции. По-късно кандидатства в педагогическия институт в Благоевград и е приет "Начална училищна педагогика". Първата му работа е като възпитател в СПТУ "Христо Смирненски", продължава в училището в квартал "Нов път". Четири години работи като директор на "Дома на учителя" във Видин. Част от професионалния му път преминава като начален учител в училище "Любен Каравелов", последните години е в ОУ "Иван Вазов" - Видин. Вече е пенсионер, което му дава възможност и време да продължава да твори.
Създава песни и видеоклипове към тях. През 2008 година написва "Балада за Видин", която е и негова първа песен. За да пишеш песни е необходим вътрешен процес, доза талант и упоритост, казва той.
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..