Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират.

"Виждаме, че предизвиква вълна по всяко време. И през лятото имаше вълна. В момента също има много случаи. Най-вероятно по-нататък ще се увеличават. По принцип коронавирусите са активни през есенно-зимния сезон, но виждаме, че ковид, който също е от това семейство, все още не е влязъл в този модел, така че явно продължава да е пандемичен. Отменена е извънредната ситуация, но пандемията си продължава. Така че те продължават, има нови варианти. Общо взето тук пак е в сила правилото някои хора ще ги прекарат много леко, други ще боледуват доста по-сериозно. По никакъв начин не трябва да се подценява вирусът и особено за хората от рисковите групи е препоръчително да обмислят поставянето на ваксина. Да, тя няма как да предотврати напълно риска да бъдем инфектирани, но идеята е да предотврати тежко боледуване, което аз лично смятам, че никак не е малко, още повече че има данни, че намалява и рискът от дълъг ковид."

Сезонният грип може да причини сериозни усложнения. Ето защо е препоръчително хората в риск да се ваксинират.

"Тук също има ваксина. Да, тя може би няма да предпази от инфектиране, но идеята е да намали риска от много тежко боледуване, тъй като и грипът отнема много човешки животи всяка година. Добрата новина е, че грипните вируси се изследват изключително сериозно от средата на миналия век", каза вирусологът. 

Щети, сравними с тези на грипа, може да причини респираторният синцитиален вирус. В най-голям риск са малките деца.

"Това е вирус, който предизвиква едно респираторно заболяване. През октомври започва да се проявява и пикът му е някъде през декември. Но респиратно-сенцитиалният вирус може да бъде изключително опасен за много малките деца. Огромната част от децата се инфектират с него до края на втората си година. Обикновено минава и заминава. Деца под 6 месеца, деца с някакви вродени заболявания и проблеми, недоносените деца могат да развият бронхеолити, пневмонии, налага се да бъдат хоспитализирани. Така че това е една много сериозна рискова група. Другата рискова група са възрастните хора и хората със съпътстващи заболявания, с имунни дефицити. И като че ли втората група досега може би не е привличала толкова внимание, но щетите, които вирусът може да нанесе се сравняват с тези на грипа. По никакъв начин не бива да бъде подценяван. От 2023 година разполагаме с ваксина, насочени към хората над 60-65 години и ваксина, която може да бъде прилагана при бременни, за да може изграденият от тях имунитет да бъде предаден на бебето и да го предпази през първите няколко месеца от живота му." 

Човешкият метапневмовирус е слабо известен и по-слабо проучен, но може да причини сериозни респираторни проблеми, обясни проф. Александрова. Тя добави, че ако вложим малко усилия, бихме могли да си спестим доста проблеми в сезона на вирусите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00