Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ефективно ли използваме храната

Снимка: Радио ВИДИН

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. 
Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 
За тревожната тенденция говорим с Биляна Константинова от Фондация "Mate Kitchen" и автор на детската книга "Спаси ме от боклука! Един домат разказва".

"Проблем на всички по веригата е. Фокусираме се върху домакинствата, защото последните данни на Евростат показват, че половината и дори може би от половината от хранителните отпадъци се генерират от домакинствата. Но истината е, че не можем да сочим с пръст само към тях, всички назад по веригата. Има хранителни отпадъци, на второ място е преработвателната промишленост. Да речем производството сокове и т.н., оттам се генерира огромен хранителен отпадък всъщност, който е храна, годна за консумация. По време на транспорта това е нормален отпадък да се генерира. Не всички храни са трайни и подлежат на дълго транспортиране. При земеделците, разбира се, се генерира. Знам ли? Може би сме твърде разглезени, ако трябва да се върна обратно на домакинствата. Разглезени сме, защото искаме всичко да е тук, сега, лесно, прясно, удобно, целогодишно", каза Биляна Константинова.

Разглезени сме, защото в магазина избираме само красивото. Грозното, ако говорим за плодове и зеленчуци, е също толкова вкусно и качествено, категорична е Биляна Константинова. Презадоволяването ни прави капризни и забравяме, че храната не е ограничен ресурс. Ние не я ползваме максимално ефективно и заради това изхвърляме. Не се замисляме, че изхвърляйки тази храна след това гние, произвежда метан, който е вреден за всички нас. 

Снимка: Биляна Константинова, личен архивДетската книжка "Спаси ме от боклука! Един домат разказва" дава решение на проблема. Книгата разказва за най-изхвърляния зеленчук в България- доматът и през пътя на домата показва на децата какво е необходимо за да имаме храна- усилия, енергия, време и с каква лекота я изхвърляме, защото не сме си направили добре сметката. И им показва, че правилният път е да спасим праната, да я оползотворим, да не стига до това да се превърне в отпадък.

"Потребителските навици на възрастните хора се променят доста бавно и доста трудно. Никой от нас не обича някой да стане така с показалец заплашително насочен към него и да му каже ти правиш вредни неща или правиш грешни неща. И решихме, че, може би е по-разумно и по-правилният подход да минем първо през децата. Защото е важно тях да научим на критично мислене, тях да научим на етично, и на отговорно, и на уважително отношение към храната, за да може те след това да предадат този пример обратно вкъщи на своите родители и един ден и на своите деца. Защото ще отгледаме едно поколение, което има по-разумно, по-зряло, по-отговорно, по-етично отношение към храната", каза още  Биляна Константинова.

"Спаси ме от боклука! Един домат разказва" е първият проект на Фондация "Mate Kitchen", насочен към детската аудитория. Фондацията е основана през 2019 г. с цел да промени гледната точка и навиците на хората, свързани с разхищението на храна. 

Видинчани си правят сметка и не изхвърлят или много рядко изхвърлят храна. Това показа анкета на Радио ВИДИН:

"Не купуваме много, по-малко и се оползотворява. И после наново и така. Много рядко нещо, което е много застояло... Аз сама живея и според това, което ми трябва, това си купувам. Аз не обичам да изхвърлям храна. Знам си колко ям... Почти не, имаме домашни животни- кучета, котки. Човек трябва да взима това, което му е необходимо, а не да се презапасява... Скоро не сме изхвърляли да знаеш. По-радо да. От една-две години не сме изхвърляли. Прави сметката да, по-рано не сме правили... Стараем се да не изхвърляме, ама се случва. Примерно, храна, която е от основното хранене, най-често предозираме я. Много готвим, малко ядем и остава..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00