Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монтана чества будителите с факелно шествие

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Монтана ще чества Деня на народните будители с факелно шествие, съобщават от общинската администрация. В него ще се включат всички образователни и културни институции, водени от Духов оркестър „Дико Илиев“ към Народно читалище „Разум 1883“. Маршрутът на процесията ще премине по бул. „Трети март“. Тя ще тръгне в 18:00 часа на 30 октомври (сряда) от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ще стигне до Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от българския Северозапад.


Там ще се проведе тържествена вечерна проверка, която ще припомни имената и приноса на народни будители с национално и регионално значение. Водещ на церемонията ще бъде актьорът Стефан Милков – директор на Драматичен театър „Драгомир Асенов“. Списъкът на личностите, заслужили признанието на нацията в този ден е твърде дълъг, но подготвяйки сценария, Регионален исторически музей – Монтана, открои тези, които са споменати в Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 г. на министъра на народното просвещение Стоян Омарчевски, който инициира празника, посочват от Общината. Споменати са и радетелите на духа и свободата от нашия край, чиито имена са изписани на Паметника на Васил Левски.


На Деня на народните будители и на 400 години от издаването на „Рибния буквар“ на Петър Берон са посветени 50-ите краеведски четения. Те ще започнат в 10:00 часа на 31 октомври в Общински младежки дом.


На самия 1 ноември в 13:30 ч. в Михайловата къща - един от обектите на Регионален исторически музей – Монтана, ще бъде открит новоподреден кът, представящ традиционни мотиви от чипровски килими и информация за историческото развитие на чипровското килимарство.


Денят на народните будители е повод Димитър Петров да представи новата си книга „Герои на три епохи - 50 значими личности от българското минало". Събитието ще започне в 17:30 ч. в Регионална библиотека „Гео Милев“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 19 февруари 2025 година

Със заупокойна литургия, тържествена церемония и рецитал във Видин бе почетена 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски . Както всяка година на 19 февруари, и днес паметникът на Левски бе отрупан с венци и цветя от представители на държавни, обществени и културни институции, на политически партии, училища и детски градини, читалища, пенсионерски..

публикувано на 19.02.25 в 18:10

Задържан е заместник-кметът на Видин Найден Йонов

От Окръжната прокуратура във Видин потвърдиха за задържането на заместник-кмета по строителство Найден Йонов и допълниха, че подробности ще бъдат оповестени утре.  Преди дни от Общината съобщиха, че във връзка с разследване по досъдебно производство срещу длъжностно лице по преписка на Окръжна прокуратура – Видин, Комисията за противодействие на..

публикувано на 19.02.25 в 17:51

Бус и товарен автомобил катастрофираха край Слана бара

Бус с видинска регистрация и товарен автомобил със софийска регистрация са катастрофирали на главен път Е-79 при разклона за видинското село Слана бара , съобщиха от полицията.  Сигналът за произшествието е подаден малко след 15:00 часа днес.  Двамата шофьори и пътник от буса са транспортирани във видинската болница. Оперативна група извършва..

публикувано на 19.02.25 в 16:39

Съдът отстрани кмета на Бойчиновци заради разследване за длъжностно престъпление

Кметът на община Бойчиновци  Светлин Сретениев  е  отстранен от длъжност  с решение на съда по искане на Окръжна прокуратура – Монтана, съобщиха от Апелативната прокуратура. Той е обвинен в умишлено длъжностно престъпление, свързано с неправомерно управление на общинското имущество. Според разследването в периода 2018 – 2023 г. кметът е..

публикувано на 19.02.25 в 16:23

Нормална е обстановката при зимни условия в област Видин

Пътищата от републиканската пътна мрежа на територията на област Видин са проходими при зимни условия , съобщават от областната управа. По информация от Областно пътно управление –Видин няма въведено ограничение за движение на тежкотоварните автомобили с тегло над 12 т. Нормално е електрозахранването и водоснабдяването във всички населени места. Без..

публикувано на 19.02.25 в 16:07

Община Видин търси нов заместник-кмет след освобождаването на Найден Йонов

Търси се нов заместник-кмет по строителството във Видин , след като досегашният Найден Йонов, срещу когото се води разследване , беше освободен от длъжност. От Общината бяха изискани документи, касаещи обществени поръчки. Очакват се резултатите, каза кметът на Видин Цветан Ценков : "Не съм контролен орган и едва ли на мен някой ще ми дава..

публикувано на 19.02.25 в 15:47

Видин се преклони пред Апостола (ВИДЕО+СНИМКИ)

Със заупокойна литургия, тържествена церемония и рецитал във Видин бе почетена 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски.  "Нека винаги да свети примера на Апостола на свободата, йеродякон Игнатий винаги да бъде пример в нашия живот. Да се молим за упокоение на неговата душа и да спомняме неговия личен пример, който трябва да свети като..

публикувано на 19.02.25 в 15:38