Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Снимка: Радио Видин

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще свиват разходите си. И само 24% от анкетираните казват, че планират да наемат нови работници и служители при следващите 6 месеца. Това проучване е с най-неблагоприятните резултати откакто се прави от 2021 година. То се провежда на всеки 6 месеца, като се отправя запитване към работодателите дали имат намерения да назначават или да уволняват служители или планират да запазят екипа си какъвто е в момента. В последните години има все по-голям процент от такива, които не са сигурни, което е вследствие на случващото се и в политиката, това обясни в интервю Надя Василева от Българска конфедерация по заетостта. По думите ѝ коефициентът на заетост, който се измерва, тоест разликата между хората, които се назначават и тези, които се уволняват, е намалял 4 пъти за шест месеца. Това означава, че компаниите не са сигурни какво ще се случва в следващите 6 месеца и затова задържат своите намерения за назначаване, въпреки че има много отворени работни места. 

Чувстват ли се финансово стабилни родните компании и ще наемат ли нови служители в следващите месеци? Разговаряме с Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"Ние от много време обясняваме, че сме в криза. Индустрията в Европа е в криза, това се отразява на българския експорт и на българската индустрия. Ние имаме спад в някои сектори - двуцифрено число на годишна база. Това нещо само политиците не го виждат и обясняват как нямало политическа стабилност и е добре, че икономиката вървяла. Къде виждате този растеж на икономиката? Това не може да не се отрази и на заетостта. Имаше вълна от масови съкращения и тя още не е приключила" - подчерта Васил Велев

Най-потърпевши от нестабилната икономическа ситуация в момента са малките и средни предприятия. Потърсихме за коментар Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Непрекъснатите увеличения на минималната работна заплата по административен път водят до това, че специално малкият бизнес не може да поеме тази разлика, защото административното определяне не е свързано с производителността на труда. Знаете, че цяла Европа в момента е с проблеми в икономическо отношение и прогнозите за ръст и прочие не се оправдават... Надявам се да няма съкращения на служители, но трябва да се види статистиката и това ще го говорим през месец март. Основните трудови договори ще минат на 4 часа, ще се търсят начини за почасово наемане, ще се търсят и други варианти да се оптимизират разходите, защото ние в момента сме на прага на есенно-зимния период, когато много други разходи се вдигат и когато програмите, които са в подкрепа на бизнеса и по отношение на човешките ресурси, и по отношение на конкурентоспособността, все още много трудно напредват в новия планов период" - каза Елеонора Негулова.

Потърсихме предприемачи от Северозападна България. Пламен Каменов е дългогодишен собственик на шивашко предприятие във Видин. Той има интересна визия за частния си бизнес и посочи, че при добре направени разчети няма повод за притеснение от евентуални икономически сътресения:

"Сигурност в бизнеса в класическия смисъл няма, тъй като никой не знае какво ще се случи в близките два или три месеца, дори и в близките 10 дни. Говорим за една доста променена ситуация в целия свят, за една Европа, която е много по-различна отпреди три години, затова, че се води една борба в Европа и една много близо до Европа. Нещата са много сложни, защото взаимоотношенията, в които и ние участваме, и сме част от тях се променят. Все пак ситуацията в момента не е лоша и нещата се развиват добре."

Пламен Каменов коментира и вечното противоречие между работещи и работодатели при определянето на размера на минималното трудово възнаграждение.

"От едната страна стоят управляващите бизнеса си, тоест собственици и онези, които работят - тоест онова противоречие между хората, които работят и разбира се, че желаят да получат повече и хората, които ги назначават, и се стремят да минимизират разходите. Тенденцията е ясна - тя е в целия свят, че непрекъснато ще се увеличават заплатите, което е съвсем нормално и аз съм от хората, които поддържат това. Проблемът е, че ние сме свързани с европейската икономика и с европейски партньори и когато трябва да се вдигат цените повече от онова, което би било нормално от порядъка на 3-4%, колкото е инфлацията в еврозоната например, те реагират болезнено, защо става въпрос за конкуренция на пазари, в които има пренасищане."

Попитахме видинчани има ли повод за притеснение от факта, че все повече работодатели обявяват, че няма да назначават нови служители през следващата половин година.

"Хиперинфлация, високи нива на безработица - всичко, което се случва около избори, всичко е тихо и кротко, нормално е... Отиваме на по-зле. Не вярвам и сега да направят правителство. Времената са си същите, никога не е било сигурно и така и ще си продължим. Политическата нестабилност е една от причините. Разбира се, че трябва да има някакъв минимум като заплата, въпросът е дали трябва да е с такива параметри - това ще решат икономистите" - коментираха видинчани. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14