Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеята за технократско правителство е по-възможният вариант

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

50-ото Народно събрание беше еманация на партийното разложение, а 51-ото Народно събрание ще бъде вододел

Светлин Тачев
Снимка: БНР

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните парламентарни избори в "Посоките на делника" разговаряхме с политолога от Агенция "Галъп интернешънъл болкан" д-р Светлин Тачев

"Повишената избирателна активност е първото най-интересно от тези избори, защото тя се приближи до нивата от октомври 2022 година. Това се дължи на няколко фактора. От една страна е месецът, защото явно летните месеци избирателната активност е по-ниска спрямо есенните. Фактор е и централната тема на кампанията - възможността за контролиран и купен вот, защото при ниска избирателна активност той има много по-голяма тежест. Това като че ли мобилизира хора да излязат и да гласуват. Разбира се, битката между някои политически формации, като двете крила в ДПС, също доведе до по-голяма мобилизация в техния електорат. Но най-интересното, което се случва в момента, е малшансът при "Величие", които завършват на 3,99 - буквално на няколко десетки гласа от възможността да влязат в 51-ото Народно събрание. Това прави парламентът 8-партиен и така по-лесно може да се създаде правителство, защото колкото по-голяма е фрагментацията, толкова по-трудно може това да се случи, тъй като и мандатите на политическите формации намаляват."

Въпреки това и този път ще е много трудно парламентът да излъчи редовно правителство, прогнозира политологът. Според него отминалите избори не са предложили характерните за предишните основни противопоставяния на политическите послания.

"Имаше няколко сблъсъка през годините: статукво-промяна, Изток-Запад..., но в момента няма някакъв конкретен сблъсък. Имаше сблъсък в нишата, която до някаква степен определя възможността за съставяне на правителство. Оттук насетне ще се търси основата, на която да се създаде евентуално правителство, въпреки че това ми изглежда изключително трудно. Макар че този път сигналите са една идея по-положителни спрямо настроенията след предишни предсрочни избори. Това се дължи на факта, че партийната ерозия, която видяхме в 50-ото Народно събрание, е червен сигнал за партиите, че всъщност пътят към стабилизиране на системата минава само и единствено през създаване на правителство. Идва обаче въпросът как това нещо да се случи."

Вариантите за редовен кабинет в 51-вото Народно събрание не са много, смята Светлин Тачев.

"Имаме победител - за пореден път ГЕРБ-СДС, които са задължени да направят правителство. Как могат да направят това? Преминава през подкрепа от ПП-ДБ, но оттам нататък остават много въпросителни, защото има няколко политически формации, които биха били червена линия за една от двете коалиции. Разбира се, двете ДПС-та. От една страна имаме ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, там ситуацията с ПП-ДБ е такава, че е невъзможно либералната коалиция да направи ход, с който да управляват заедно, защото видяхме какво се случи със сглобката, ерозията, която претърпя заради договорките, които направиха. Това е една органична битка между политици, която трудно би довела до общо управление. Така че ДПС-Ново начало отпада като вариант в подобно управление, тъй като само и единствено Борисов би приел подкрепа от тях, но не и ПП-ДБ. Имаме и АПС на Ахмед Доган, но те също не са особено добър вариант да бъдат приети като подкрепа, защото Ахмед Доган е този, който създаде Делян Пеевски. Въпреки посланията му, въпреки заявленията, които дава, ми се струва, че той също няма да бъде възприет като възможен коалиционен партньор. Също така - "Възраждане", които имат различни ценностни битки, различни политики. Самият Борисов каза, че те са невъзможен партньор за подобно управление. Остават формации като ИТН и БСП, защото новата политическа сила в парламента МЕЧ заяви, че търси обратното - "анти-Борисов" и "анти-Пеевски" фронт, т.е. коалиция без тях, което изглежда почти невъзможно да се постигне. Въпросът е между тези 4 формации - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП как може да се направи някакво управление, като при 8-партиен парламент тройна коалиция е възможна, т.е. една от двете може да не е необходима за общо управление. В случая като че ли ИТН е по-близка като ценности и разбирания с първите две формации, въпросът е могат ли да намерят формулата, с която да се обединят. След 2021 година имахме правителството на Кирил Петков, което беше на базата "разграждане на модела Борисов". Там 10-годишното управление на Бойко Борисов беше в основата тези формации да се обединят. После имахме "Кабинета Денков", който пък се базираше на евроатлантическа основа. Тогава директният враг беше Иван Гешев, обединяваше ги идеята за промени в Конституцията, съдебната реформа, т.е. бяха намерени някакви основи, с които да се създаде правителство."

Кое би могло да обедини тези формации за общо управление?

"В случая това на този етап може да бъде само и единствено някакъв опит за "санитарен кордон" около "Възраждане" и двете ДПС-та, за да може да се създаде правителство, което да отговаря и на евроатлантическата основа, но и на опит да не се нанасят имиджови щети върху участниците в едно такова управление. Тук въпросът е как това да се случи, защото Борисов и ГЕРБ като първа политическа сила получават за пореден път първия мандат, те са тези, които трябва да съставят правителство, въпреки че няколко пъти поред не успяват. При тях залогът е доста по-голям и това ме навежда на мисълта, че ако те искат да създадат правителство, защото очакванията към тях са големи, ще търсят по-компромисна фигура, дори и да е партийна, но да е такава, която да е приемлива и за останалите политически формации, с които биха разговаряли за формиране на управление, защото в 50-ото Народно събрание първият мандат не беше реализиран, защото ГЕРБ и Борисов предложиха изключително политически кабинет, с ярки политически фигури, които бяха неприемливи за останалите политически формации. Това се дължи на факта, че те просто не желаеха да управляват, тъй като единствената подкрепа, която щяха да получат към онзи момент беше от ДПС. А общо управление само с ДПС може да доведе до имиджови щети. В сегашния момент идеята за по-технократско правителство с по-равноотдалечени фигури е по-възможният вариант за съставяне на правителство."

Светлин Тачев смята, че този път шансовете за съставяне на редовно правителство са по-големи.

"Струва ми се, че този път възможностите са малко по-големи, отколкото в предишните народни събрания, защото ситуацията е такава, че се намираме на кръстопът. 50-ото Народно събрание беше еманация на партийното разложение, а 51-ото Народно събрание ще бъде вододел, в който трябва да се решава дали политическите партии ще успеят да намерят формулата за управление или ще продължим да потъваме в политическата криза, в спиралата от избори, което може в един момент да създаде настроения за популистки търсения и желания, което да дебалансира още повече демократичните институции и демокрацията като цяло в България."

Повече- в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41