Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Снимка: Радио ВИДИН

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които търсят такива продукти в световен мащаб. По този начин се насърчава и по-доброто управление на горите. Стандартите, които в момента съществуват в България са FSC (Forest Stewardship Council) и PEFC (Pan European Forest Certification). И двата представляват процес, който първоначално е проучване на самия горски стопанин, в случая държавните горски територии, дали отговарят на критериите на стандарта. Следва предварителен одит дали дадените гори се стопанисват правилно и отговарят на критериите на стандарта. След което се придобива съответният сертификат. В случая и двата стандарта са със сертификати с валидност 5 години. Всяка година се прави външен одит на двата стандарта, за да се проследява дали критериите се спазват.

Северозападно държавно предприятие - Враца първоначално сертифицира три стопанства. Това са ДГС-Говежда, ДГС- Берковица и Държавно ловно стопанство- Витиня, които са сертифицирани с индивидуални сертификати по FSC.

"От миналата година останалите ни 18 стопанства се сертифицираха по българската система за управление на гори PEFC. В момента всичките ни стопанства са сертифицирани, съответно няма такива, които да не отговарят на някакви изисквания по съответния стандарт. Условията при FSC специално има 10 критерия, докато при българската система PEFC са 6 критерия. Това е разликата между двата стандарта. При FSC основните неща, на които трябва да отговаря е това да се спазват законите на българското законодателство и принципите на съответния стандарт FSC, които са заложени такива европейски и световни принципи. Права и отговорности за ползване от горите не само на дървесина, а и на недървесни горски продукти, спазване правата на местното население, запазване на добри отношения и спазване права на работниците, които работят в горската система, не само на фирмите изпълнители, но и на самите работници в държавните горски и ловни стопанства. Следващият критерий е какви ползи трябва да извличаме при ползване и управление на горите. По какъв начин при ползването и стопанисването на горите ние влияем върху околната среда, как планираме нашето управлението, съответно проследяване и мониторинг и оценка всяка година на съответните критерии. Тук не на последно място трябва да сложим и горите с висока консервационна стойност, който е един от важните критерии на този стандарт. И последният е спазване на биологичното разнообразие и разнообразието най- вече в насажденията", обясни Цветелина Пенчева- началник отдел към Северозападно държавно предприятие - Враца.

По другият стандарт PEFC критериите са 6- поддържане на капацитета на горските ресурси и техния принос към глобалния цикъл на въглерода; поддържане на жизнеността и здравословното състояние и защитните функции на горските екосистеми; насърчаване на продуктивните функции на горите, опазване и подобряване на биологичното разнообразие, спазване на международно, национално и местно законодателство, социалните и икономически условия и функциите на горите. Общо взето критериите са близки като изисквания, допълни инж. Цветелина Пенчева.

Сертифицирани са само държавните горски територии.

ДГС- Говежда има сертифицирани гори по горския сертификат FSC. Горите са сертифицирани от април 2017 година.

"Избрахме да сертифицираме горите основно поради перспективите, които дава самото сертифициране на горите, като чрез това се цели да се постигне едно устойчиво и отговорно стопанисване и управление на горите. Като се защитят основно три аспекта- социалният, икономическият и екологичният, като идеята е да се поддържа относителен баланс между трите страни, за да се запази равновесието в горските насаждения", каза директорът на ДГС-Говежда инж. Милко Благоев.

Чрез сертифицирането горското стопанство поддържа контакти с населението и с бизнеса, опитва се да осигури прозрачност и да обясни на заинтересованите страни във всички процеси, които се извършват в горите какви са причините и начините, по които горското стопанство извършва своята дейност. Ползите са за гората и обществото, допълни инж. Милко Благоев. Стопанисването на горите не е просто добиване на дървесина. Това са дейности, чрез които се подпомага растежа на насажденията, създават се оптимални условия за възобновяване на българската гора. Тези процеси трябва да са съобразени с животинския и растителния свят. Всички държавни гори, които стопанисва ДГС-Говежда са сертифицирани. Това са 12 999 хектара или 129 990 декара.

"Продукцията, която предлагаме тя е разнородна... Има определени клиенти, които търсят да закупят сертифицирана дървесина, защото след това, и това обикновено е строителната дървесина, защото след преработването им те се включват да продават своите продукти и детайли на международния пазар, които са много по-напред и за тях е от значение примерно, един детайл дали е направен от сертифицирана дървесина, или не", заяви още директорът на ДГС-Говежда.

България приключи успешно планирана ревизия на националния стандарт по FSC сертификацията на горите. Има ли промени в ревизирания национален стандарт? 

FSC сертификацията се прилага в България от 2005 г. и от WWF- България активно подпомагат този процес. Това сподели Нели Дончева- ръководител на програма "Гори" на организацията. Етикетът на FSC върху продуктите гарантира, че те са резултат от социално и екологично ориентирано горско стопанство. Освен държавните горски стопанства, могат да поискат сертифициране и частни лица и общини, собственици на гори. Първата стъпка на желаещите да се сертифицират по FSC е да се обърнат към сертифициращите фирми. След това се прави предварителен одит и на тази база се прави проверка доколко горската територия изпълнява изискванията на 10-те принципа на FSC общовалидни за цял свят. 

Спецификата на националните особености идва на ниво индикатори. България разполага със свой национален стандарт, адаптиран спрямо особеностите в управлението на горите в България. FSC системата позволява, за да може да се адаптира по някакъв начин управлението на горите към националните специфики, позволява и насърчава използването на национални и регионални стандарти. България се нарежда сред първите държави, които успяха да разработят национален стандарт, съвсем наскоро ревизиран и одобрен от FSC, който влиза в сила от 1 януари 2025 година. 

"До тогава, до края на тази година сертификации по FSC и одитите, които предстоят ще се случват по досега валидния FSC национален стандарт. Но от 1 януари 2025 година до края на 2025 вече и нататък вече сертифициращите проверки, одитите ще се извършват спрямо изискванията на ревизирания национален стандарт. Да кажа, че няма кой знае какви промени между сега действащия и новия ревизиран национален стандарт, да не се плашат стопанствата, които са сертифицирани. Самите промени бяха продиктувани от някои изменения в изискванията на FSC, както и други промени пък се наложиха, поради това че по време на публичните консултации, които направихме на документа, горските стопани си казаха така своите притеснения, затруднения, трудности в някои от изискванията, така че потърсихме начин да преодолеем тези предизвикателства и да продължаване напред", съобщи Нели Дончева- ръководител на програма "Гори" на WWF.

Ако някой сметне, че някое изискване на стандарта и сертификацията по FSC е нарушено, той може да предизвика проверка. 

Още по темата може да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от повишаване на..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00

платена публикация
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО, който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..

публикувано на 30.04.25 в 08:00

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15