Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

6
Снимка: Радио ВИДИН

Гостуваме в село Охрид, община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за Враца. 

Трифон Денков е дългогодишен кмет на Охрид - в момента тече шестият му мандат. Избран е през далечната 2004 година. Родната му къща се намира непосредствено до сградата на кметството и за него съдбата му е била ясна още от раждането му. Сам прави прогноза, че ще се оттегли от поста и ще се отдаде на заслужена почивка през 2028 година. Смята, че дотогава има да свърши още работа и да бъде полезен на селото си. Трифон Денков говори с любов и отдаденост за родното си място:

"Селото беше голямо, когато аз учех... Бяхме по 36 деца в клас... По ирония на съдбата жп гарата се откри, отвори се влак, отвори се жп гарата, отвори се и за народа да напуска селото... Селото е тихо и е надарено с природни дадености..."

Трифон Денков разказа за постигнатото от него през годините, в които е кмет на Охрид. Гордостта на селото е обновеният храм "Свети Димитър". 

"Направих черквата по Европейски проект. Храм "Свети Димитър", което е нещо уникално... Направих водопровода... Ще има живот, защото се възстановяват къщите... Имаме в момента четири действащи магазина... Най-важното - улично осветление, без ограничение. Колкото са стълбовете, двойно повече са лампите..."

Дългогодишният кмет на село Охрид Трифон Денков ни разкри и каква е формулата, за да си успешен кмет:

"Трябва да не правиш разлика между хората. Никой не е виновен как се е родил..."

Галина Николова е секретар-библиотекар при Народно читалище "Просвета-1921" от около четиридесет години. Тя ни разказа историите, които знае около името на селото, което съвпада с наименованието на македонския град:

"Легендите са много, защото всеки го е получил по различен начин и го е предал по различен начин..."

Галина Николова се гордее с групата за автентичен фолклор, която прославя Охрид, макар и в доста намален състав:

"Все още си имам такива последователи, на които благодаря... Ние, където минем, сме прославили Охрид... Съхраняваме и пресъздаваме пет обичая..."

През през 1861 г. в селото е построена черквата „Свети Димитър“. След Освобождението селяните надградили вкопаната в земята черква и тя се извисила с каменните си стени над къщите. За да се знае кога се задава празник, била поръчана камбана чак в Грузия, която е доставена с кораб по Дунав до пристанището в Лом и оттам с каруца пристигнал в селото:

"Била е предназначена за Охрид, Македония, но по погрешка е свалена на Лом, на пристанището... Събират средства, откупуват камбаната и с воловете, тогава не е имало друг транспорт, я докарват тук, в Охрид... Камбаната сега се съхранява в църквата."

Най-големият проблем на жителите на селото е липсата на лекар. Пред Моника Йончева някои от тях споделиха тревогите си и разказаха за живота в селото:

"Нямаме доктор. Кога ще назначат? Така сме, няма кръвно къде да си измериш... Никой не мисли за народа... Личният лекар е длъжен да дойде... След като имат пациенти тук, според мен е редно да имат един ден, в който два часа са достатъчни..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45