Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

6
Снимка: Радио ВИДИН

Гостуваме в село Охрид, община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал оживен път от Лом и Оряхово за Враца. 

Трифон Денков е дългогодишен кмет на Охрид - в момента тече шестият му мандат. Избран е през далечната 2004 година. Родната му къща се намира непосредствено до сградата на кметството и за него съдбата му е била ясна още от раждането му. Сам прави прогноза, че ще се оттегли от поста и ще се отдаде на заслужена почивка през 2028 година. Смята, че дотогава има да свърши още работа и да бъде полезен на селото си. Трифон Денков говори с любов и отдаденост за родното си място:

"Селото беше голямо, когато аз учех... Бяхме по 36 деца в клас... По ирония на съдбата жп гарата се откри, отвори се влак, отвори се жп гарата, отвори се и за народа да напуска селото... Селото е тихо и е надарено с природни дадености..."

Трифон Денков разказа за постигнатото от него през годините, в които е кмет на Охрид. Гордостта на селото е обновеният храм "Свети Димитър". 

"Направих черквата по Европейски проект. Храм "Свети Димитър", което е нещо уникално... Направих водопровода... Ще има живот, защото се възстановяват къщите... Имаме в момента четири действащи магазина... Най-важното - улично осветление, без ограничение. Колкото са стълбовете, двойно повече са лампите..."

Дългогодишният кмет на село Охрид Трифон Денков ни разкри и каква е формулата, за да си успешен кмет:

"Трябва да не правиш разлика между хората. Никой не е виновен как се е родил..."

Галина Николова е секретар-библиотекар при Народно читалище "Просвета-1921" от около четиридесет години. Тя ни разказа историите, които знае около името на селото, което съвпада с наименованието на македонския град:

"Легендите са много, защото всеки го е получил по различен начин и го е предал по различен начин..."

Галина Николова се гордее с групата за автентичен фолклор, която прославя Охрид, макар и в доста намален състав:

"Все още си имам такива последователи, на които благодаря... Ние, където минем, сме прославили Охрид... Съхраняваме и пресъздаваме пет обичая..."

През през 1861 г. в селото е построена черквата „Свети Димитър“. След Освобождението селяните надградили вкопаната в земята черква и тя се извисила с каменните си стени над къщите. За да се знае кога се задава празник, била поръчана камбана чак в Грузия, която е доставена с кораб по Дунав до пристанището в Лом и оттам с каруца пристигнал в селото:

"Била е предназначена за Охрид, Македония, но по погрешка е свалена на Лом, на пристанището... Събират средства, откупуват камбаната и с воловете, тогава не е имало друг транспорт, я докарват тук, в Охрид... Камбаната сега се съхранява в църквата."

Най-големият проблем на жителите на селото е липсата на лекар. Пред Моника Йончева някои от тях споделиха тревогите си и разказаха за живота в селото:

"Нямаме доктор. Кога ще назначат? Така сме, няма кръвно къде да си измериш... Никой не мисли за народа... Личният лекар е длъжен да дойде... След като имат пациенти тук, според мен е редно да имат един ден, в който два часа са достатъчни..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06