Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

| Интервю
Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.
Снимка: Регионална библиотека - Видин



В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията. Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е изключително важна - тя може да повлияе директно върху тяхната емоционална интелигентност.

Самото четене на приказки отваря нови светове и създава фантастични образи в съзнанието на децата. Чрез тях те не само откриват нови герои и ситуации, но и започват да изграждат фантазно-образни връзки, които могат да надградят тяхната палитра от емоции. А с помощта на приказкотерапията децата всъщност се научават да разпознават, разбират и управляват собствените си емоции.

Този процес им помага да станат по-съзнателни към себе си и околните. Колкото повече умеят да разбират своите емоции и тези на другите, толкова по-лесно ще се справят с трудностите в общуването и ще могат да изградят стабилни отношения. 

Обучение за консултанти по приказкотерапия се проведе наскоро във Видин. То бе организирано от Регионалната библиотека. Обучител беше Минчо Николов - доктор по психология от Института по съвременна психология. 

Минчо Николов е отдаден на каузата да разпространява ползите от приказкотерапията. Той подчертава колко е важно децата да се учат да разпознават емоциите си и да ги изразяват. Приказките им предоставят естествен начин да изследват различни чувства, да преживяват фантастични сюжети и да се поставят на мястото на героите.

"Да можеш да стигнеш до децата и да им дадеш възможност да разпознаят собствените си емоции, да разпознаят емоциите на своите съученици или другите деца в детската градина е безценно нещо, нещо, което е крайно време да започнем да го правим. Да го правим със силата на това дори една емоция децата да познаят, те да са сигурни коя е тя, защо идва при тях, какво се случва, което ги доближава до истинското психическо здраве. Ние малко време отделяме на психическото си здраве, ние, като възрастни, не научаваме децата си да го правят. Това е в основата- да избягаме от съвременните форми на стрес, тревожност, панически атаки, състояния, които обливат все повече млади хора и ги карат да развиват своята социална тревожност. Желанието ми е приказкотерапията да стига до множество библиотеки, до множество колеги, които да стават консултанти по приказкотерапия, да правят адекватна форма с децата, да могат да извадят техните емоции, да говорят за емоциите през приказката и те да научават себе си. Това е себерефлексията, в по-късна възраст, себеотражението - сам да познаваш себе си. Но в началото някой трябва да ти го покаже."

Приказкотерапията е особено ценна в света, в който живеем днес - пълен с емоционални предизвикателства, с бързи промени и изисквания към децата още от ранна възраст. 

И нека не забравяме - с всяка нова приказка подрастващите научават нещо ново за себе си и света около тях. Нещо, което ще им служи цял живот.

Не забравяйте - всяка прочетена приказка е една крачка напред към един по-добър и разбиращ свят.


По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17