Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и подпомага укрепването на обществения ред и сигурността в страната, се казва в мотивите на МС. Според експертите професията "Охранител" е официално призната и инициативата за обявяване на празника показва отговорното отношение към нея и е заявка за издигане на авторитета на охранителния бранш. 

Петър Петров е собственик на охранителна фирма във Видин. Целия си трудов живот той свързва с този бранш и не съжалява за избора, който е направил преди години.

"Всичко стана случайно. Просто си намерих работа като охранител и през годините натрупах достатъчно опит и от 20 години вече самостоятелно се занимавам с охранителна дейност. Видин е най-охраняваният град в България, най-много охранителни фирми има във Видин. Не съм 100% сигурен, че в момента е така, но преди години беше... Най-важното е клиентите ни да са доволни, защото ние се стараем да подсигурим сигурността на имуществото им и на техните обекти."

Попитахме видинчани разчитат ли на охранителните фирми и биха ли потърсили услугите им:

"Не ми се е налагало, но понеже работя в такава сграда, където има охрана, моето мнение е, че действително понякога се налага да има човек, който да се намеси при някакви ситуации, неприятни за повечето посетители... Разбира се, че има нужда, дори и от въоръжена охрана, особено в тези райони, където хората искат да имат спокойствие по къщите си. Всички хора, които реагират отрицателно, сигурно живеят в града, но нека да отидат в Новоселци, например, и да питат бабките как се затварят вечер и какво им е..."

Минималното изискване по закон за всеки един охранител е да е български гражданин или гражданин на държава-член на Европейския съюз. Той трябва да има чисто съдебно минало, да е физически и психически здрав и да е преминал успешно обучението по програмата на МВР за охранители. Всяка година се организират множество обучения за различните дейности, сред които са работа с охранителни системи за пожарна безопасност, контрол на достъп, видеонаблюдение, охранително шофиране, оказване на първа долекарска помощ, тактически стрелби и безопасни условия на труд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10