Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и подпомага укрепването на обществения ред и сигурността в страната, се казва в мотивите на МС. Според експертите професията "Охранител" е официално призната и инициативата за обявяване на празника показва отговорното отношение към нея и е заявка за издигане на авторитета на охранителния бранш. 

Петър Петров е собственик на охранителна фирма във Видин. Целия си трудов живот той свързва с този бранш и не съжалява за избора, който е направил преди години.

"Всичко стана случайно. Просто си намерих работа като охранител и през годините натрупах достатъчно опит и от 20 години вече самостоятелно се занимавам с охранителна дейност. Видин е най-охраняваният град в България, най-много охранителни фирми има във Видин. Не съм 100% сигурен, че в момента е така, но преди години беше... Най-важното е клиентите ни да са доволни, защото ние се стараем да подсигурим сигурността на имуществото им и на техните обекти."

Попитахме видинчани разчитат ли на охранителните фирми и биха ли потърсили услугите им:

"Не ми се е налагало, но понеже работя в такава сграда, където има охрана, моето мнение е, че действително понякога се налага да има човек, който да се намеси при някакви ситуации, неприятни за повечето посетители... Разбира се, че има нужда, дори и от въоръжена охрана, особено в тези райони, където хората искат да имат спокойствие по къщите си. Всички хора, които реагират отрицателно, сигурно живеят в града, но нека да отидат в Новоселци, например, и да питат бабките как се затварят вечер и какво им е..."

Минималното изискване по закон за всеки един охранител е да е български гражданин или гражданин на държава-член на Европейския съюз. Той трябва да има чисто съдебно минало, да е физически и психически здрав и да е преминал успешно обучението по програмата на МВР за охранители. Всяка година се организират множество обучения за различните дейности, сред които са работа с охранителни системи за пожарна безопасност, контрол на достъп, видеонаблюдение, охранително шофиране, оказване на първа долекарска помощ, тактически стрелби и безопасни условия на труд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10