Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност". Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си, без да нараняваш другите.

Асертивността помага да бъдеш честен и открит, без да губиш уважението на другите. С нея можеш да изразиш своите граници и нужди, без да се чувстваш виновен или да предизвикваш конфликти. Това всъщност подобрява отношенията, защото другите започват да разбират какво наистина мислиш и искаш.

Трябва да започнем всички да практикуваме това умение, защото ще ни помогне много - и в работата, и в личния живот. Ще видите, че с малко практика ще се чувствате по-уверени и спокойни, когато изразявате себе си. А най-хубавото е, че хората около вас ще забележат това и ще го уважават. По темата разговаряме с психолога Теди Генова:

"Асертивността е комуникационен стил, който се характеризира със самоувереност и уважение, както към самия теб, така и към другите. Това означава, че човек ясно и директно изразява своите мисли, чувства, нужди, но без да пренебрегва и да наранява другите."

Често хората се бъркат между това да са агресивни, пасивни или асертивни. Ако си агресивен, казваш каквото мислиш, но без да се съобразяваш с другите, дори можеш да бъдеш заплашителен. Ако си пасивен, избягваш да кажеш какво мислиш и по-скоро се съгласяваш, за да избегнеш конфликта. Асертивността обаче е балансът между двете.

На теория звучи лесно, но в практиката може да е малко трудно. Зависи от ситуацията и човека. Ако някой е свикнал да избягва конфликти, може да му е трудно да изрази мнението си. От друга страна, ако някой е по-напорист, може да трябва да се научи как да смекчи тона си. Но определено асертивността е умение, което се учи с практика.

Ето един пример. Представете си, че колега постоянно ви дава допълнителна работа, която не е ваша отговорност. Пасивният подход би бил да приемаш задачите, дори и да ти е трудно, защото не искаш да се скарате. Агресивният подход би бил да се скараш и да кажеш: "Не ми е работа да върша това!". Асертивният подход би бил да кажеш нещо като: "Разбирам, че имаш нужда от помощ, но в момента съм зает с моите задължения и не бих могъл да поема още задачи".

Казваш това, което мислиш, но без да обиждаш или нападаш.
 
"Асертивността е здравословният баланс между агресивността и пасивността, като позволява на индивида да бъде открит и честен в своята комуникация, без да доминира или да се подчинява на другите, като също така открито проявява уважение към собствените си нужда и чувства, но знае как да го прави спрямо другите", обяснява Теди Генова. 

Беше ми интересно да разбера от Теди Генова, как бихме могли да се разпознаем в комуникацията си като асертивни, попитах я дали бихме могли да залитнем към друго поведение, какви са признаците на асертивност.

"Основните пречки могат да бъдат свързани, както с вътрешни фактори, така и с външни такива. Като вътрешни фактори, бихме могли да споменем страха от отхвърляне, ниското самочувствие, чувството за вина, липсата на някои умения. Като например - хората често се притесняват, че ако изразят своите истински чувства и нужди, то другите могат да ги отхвърлят или пък да реагират негативно. Липсата на вяра в собствените способности и стойност, може също да попречи на човек да изрази своето мнение или желание или пък, ако той не е научен да бъде асертивен и усеща, че липсва знание и практика в определена област и сфера, това отново може да бъде пречка за проява на такъв комуникационен стил."

Развитието на асертивност изисква време и постоянство, но усилията си заслужават. С всеки опит ще се чувствате по-уверени и по-свързани с хората около вас, а комуникацията ще става все по-лесна и ефективна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор, половината..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12