Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

10
Снимка: Радио ВИДИН



Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира на 12 км от областния град. 

Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което е на пътя за общинския център. 

Районът тук е лозаро-винарски, известен със сортовете "Гъмза", "Букет", десертното бяло грозде. Общо 418 са жителите по постоянен адрес в селото. Населението е застаряващо. Младите хора намират работа в големите градове и в чужбина. Има семейства, които работят в Италия, Испания, Франция, Швеция. 

Рано сутринта сме в Неговановци. Посрещат ни ранобудни работници, които почистват площада, и кметицата, която започва деня от 7:00 часа сутринта с чаша кафе. Тя е на разположение на своите съселяни 24 часа в денонощието. 

Емилия Крумова е кмет на Неговановци втори мандат. Родовите ѝ корени са от селото и целият ѝ съзнателен живот е свързан с Неговановци, макар че е родена във Варна.

От 2016-а до 2019 година е технически сътрудник в Неговановци. Работила е в различни сфери. Днес прави  равносметка за свършеното в първия мандат:

"Кмет не се раждаш, а се научаваш да бъдеш, ако имаш желание да изпълняваш таз идейност. Винаги си в услуга на обществото, на хората. Завърших проекта за детска площадка по ПУДООС. След това последва асфалтиране на една дълга улица около 980 метра, 90% от улиците не са асфалтирани. През 2021 година се обнови визията на площада, реновиран площад и детски кът. Изградихме спортна площадка в двора на бившето училище - единствената в община Ново село, на стойност 100 хиляди лева. През втория си мандат изцяло е обновен мост над река Барата. Струва около 7 хиляди лева. Успяхме да направим ремонт на училището за 11 хиляди лева - укрепване на покрива, но все още е крайно недостатъчна сумата. Решихме да довършим покрива на детската градина, остана частта, която е над училището.  

Закупи се машина за почистване и снегопочистване за пет населени места в община Ново село. Общината има нужда от сметопочистваща кола също. Почистването на кофите за боклук се извършва от Община Ново село... В Неговановци има достатъчно контейнери за смет, но все още не са се научили хората да не изхвърлят растителни и строителни отпадъци... Временно бяха поставени контейнери за строителни отпадъци, малка част от хората се възползваха... Опитваме се да ограничаваме изхвърлянето на боклуци на места, които не са за това."
 
Забелязва се тенденция хората да се завръщат към родните си къщи и да ги ремонтират. Няма вече имоти за продажба, отбелязва кметът Емилия Крумова. 

Водата е важен фактор за живота на всяко населено място. Водопроводната мрежа на село Неговановци е нова, като водата идва от Майор Узуново. Няма сериозни аварии. Малката рекичка Барата обаче е пресъхнала. Местните ловят риба в Дунав, който е в близост. Има кладенци в селото, които в миналото са се използвали за напояване. Някои от тях са пресъхнали. 

Жителите на Неговановци се гордеят с православния си храм "Света Троица".  Сградата е голяма и се нуждае от поддръжка. През 2022 година се извършва частичен ремонт и се изправят кръстове на куполите. С доброволен труд се почиства дворът на църквата. 



На територията на селото работят двама лични лекари. Единият е от Ново село, а другият - от Винарово. Идват на място да преглеждат пациентите си. Подвижна аптека посещава селото два пъти седмично. 

В Неговановци се работи по социални програми като "Асистентска подкрепа", която е в помощ на болни хора. Тази услуга я ползват нуждаещи се, които са над 65 години и нямат документ за инвалидност. Трима човека работят по Регионална програма за временна заетост. 

Към момента има проектно предложение за ремонт на две улици. Желанието на кметицата е да се ремонтира още две. Проблем са гробищните паркове. Едното гробище вече е запълнено, а второто също, почти на 100%. Необходимо е разширяването му.  

Културните и фолклорни традиции се съхраняват от читалището. Фолклорен танцов състав "Влаинките" са гордостта на културното средище. Те представят местния фолклор на различни регионални, национални и международни фестивали.


Читалищните дейци все още с гордост си спомнят отличното си представяне в Международния фестивал на киселото мляко, където ФТС "Негованче" представи България и Видинска област.

Цветанка Ценкова е председател на НЧ "Неговановци". Според нея читалището работи добре през годините, има изяви в цялата община, представя се и в други градове. Пламенка Станчева е секретар на читалището. Работила е 42 години в него. Казва, че са прославили селото си и общината не само в България, но и в чужбина. Предават традициите на младото поколение. 

А как се живее в селото, разказват хората: 
"Добре се живее, работя кой къде ме вика, изкарвам си хляба с честен труд... Почистваме навсякъде, по 8 часа на ден... Работя към съвета, има достатъчно работа, с храстореза работя, в цялото село обикалям... Ако не си на работа, е тежко. Ако нямаш пенсионер вкъщи да ти помага, трудно..."
Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00