Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

Снимка: Алами/Ройтерс



На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца. Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации и да знаят към кого да се обърнат, без да изпитват страх и притеснение. Със сигурност да премълчат не е правилният подход.

Статистиките сочат, че годишно по света насилие преживяват над 1 милиард деца годишно, което звучи меко казано притеснително. За да се даде гласност по темата, на този ден се организират множество инициативи, които имат за цел да информират подрастващите.

Една такава инициатива организират в Монтана. Младежкият дом в града и Център за обществена подкрепа "Зона закрила", провеждат съвместната проява под наслов  “Училищен тормоз”. Социалните работници от центъра - Лора Маркова и Марио Иванов, които ще проведат беседата с ученици, разказаха повече за инициативата: 

"Като тема на тази беседа ще бъде тормозът в училище, така нареченият "булинг"... В програмата е предвидено ние с колежката да направим една беседа по темата за около тридесет минути, след това колегите от Младежкия дом ще изнесат кратка програма с децата, които тренират карате, с ръководител Асен Асенов. Там ще представят бойни изкуства за самозащита... Аз мисля, че насилието в училище трябва да има гласност... Да сме съпричастни с него и се вземат конкретните мерки... Има видове тормоз, които децата просто не ги разпознават като тормоз... Когато родителите са насилници и децата стават насилници... Първите признаци на насилниците се забелязват още в ранна детска градина..."

Училищният психолог Женя Симеонова, която има преки наблюдения върху поведението и общуването на учениците, сподели мнението си по темата

"Насилието сред учениците, в днешно време, е нещо много мащабно като явление. Дори се определя на моменти като пандемия... Определено е много важно това в каква среда расте детето... Все по-често, в семействата се наблюдава и домашно насилие и това е един достатъчен фактор, и не единствен, разбира се, но е достатъчен, за да може да повлияе на детската психика, която е изключително крехка в този период от развитието им..."


Попитахме ученици дали са ставали свидетели на насилие в училище и как постъпват в подобни ситуации:

"На някои им се подиграват от нашия клас... Ние се опитваме да спрем това, но те продължават... Понякога да... Опитвам се да ги предотвратя по някакъв начин..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чува ли се "Шепотът под вратата"

Безмилостният адвокат Уолъс Прайс си мисли, че има всичко – пари, кариера, успех, страхът на хората. Той е дистанциран, студен, по-загрижен за печалбите на компанията, отколкото за служителите си. Няма приятели, нито съвест. Има само един провален брак зад гърба си, за който предпочита да хвърля вината върху бившата си жена. Вярва, че нищо не..

публикувано на 19.09.25 в 17:05
Владислав Минков

Живот по релсите: Среща с машиниста Владислав Минков

В навечерието на професионалния празник на локомотивните машинисти  решихме да погледнем отблизо към тази професия, която сякаш винаги остава малко в сянка, а всъщност е изпълнена с отговорност, дисциплина и истинска отдаденост. Както всяка работа, и тази има своите особености - своите предизвикателства и трудности, но и своите хубави страни...

публикувано на 19.09.25 в 16:30

"Спасението на мъжете" - чушкопекът

В сезона на печените чушки, чушкопекът си остава най-великото изобретение в бита на българина през ХХ век. Още през 2010 година той детронира останалите придобивки на цивилизацията „от раз” и взе златния медал в класация на зрителите на БНТ за „Българските събития на ХХ век” - категория „Революция в бита”. Защо точно чушкопекът? Нали казват,..

публикувано на 19.09.25 в 16:10

Фондация "Благотворител" обяви конкурс за стипендианти

В България има хиляди деца, които растат без родителски грижи. Въпреки трудностите, те мечтаят, учат и постигат успехи, казват от фондация „Благотворител“.   Вече 21 години осигуряват стипендии за ученици с висок успех от 8-и до 12-и клас, лишени от родителска грижа и студенти в първи курс. Конкурсът по програмата "Постигам по-висок успех" е..

публикувано на 19.09.25 в 15:30

Актьорът Теодор Софрониев и трите му кучета

Актьорът от врачанския театър Теодор Софрониев гледа 3 кучета у дома. Младият мъж е голям почитател на домашните любимци и сега наваксва дефицити от миналото, когато родителите му не му позволявали да има домашен любимец. Теодор е от Монтана, но има роднини в белоградчишкото село Фалковец и от малък е привързан към природата...

публикувано на 19.09.25 в 15:10

Откриха кампания за събиране на текстилни отпадъци във Видин

Кампания за събиране на текстилни отпадъци започна във Видин. Инициативата е на общината и се провежда съвместно с габровска фирма за рециклиране на текстил. В рамките на тридневната кампания от 19 до 21 септември, желаещите могат да предадат ненужни дрехи, обувки, чанти, аксесоари, плюшени играчки и домакински текстил. Пунктът се намира в двора на..

публикувано на 19.09.25 в 12:07

В Чупрене ще се проведе традиционният ловен събор

Чупрене ще бъде домакин на осмия Северозападен ловен събор. Той ще се проведе на 20 и 21 септември. В програмата са включени игри и състезания, кулинарно шоу, приготвяне на кулинарни шедьоври.  "Какво ни накара да го направим навремето? Това е страстта към хобито лов, също така към нашите помощници в лова- ловните кучета. С течение на..

публикувано на 18.09.25 в 16:47