Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Снимка: БГНЕС


Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември. 

В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много по-рано, две, понякога и три седмици предварително, за да се надпреварват фирмите за парите на потребителите. Еуфорията по намаленията очаквано завладява всички. Но какви рискове и проблеми може да създаде това?

Най-често срещаните рискове за потребителите в тези кампании почти винаги са свързани с нарушаване на техните икономически интереси, като им се предлагат оферти, които не са изгодни. Например, когато търговските вериги са ги подканили да си купят нещо, което не са планирали или искали, или пък са ги заблудили, че са си купили нещо изгодно, а накрая се оказва, че намалението е било фиктивно. Другият голям риск по време на Черния петък е, че е възможно хората да попаднат на фалшиви стоки или на измами. Това се случва най-често в социалните мрежи  или на сайтове, които са регистрирани съвсем отскоро, именно с цел измама, а не реална продажба. Затова специалистите съветват, да пазаруваме само от познати за нас онлайн магазини, на които сме се доверявали и друг път. 

Черният петък бележи неофициално старт на празничния сезон и хората го използват, за да закупят коледни подаръци на по-ниски цени. Най-често се пазарува техника и електроника като смартфони, лаптопи, телевизори, модни стоки, домашни уреди и мебели, играчки и продукти за деца.

За възможните рискове и как да се предпазим от тях говорим с Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите":

"Рисковете са свързани най-вече с това потребителите да бъдат заблудени за размера на отстъпката, която могат да ползват или пък за условията, при които това може да се случи. Защо се получава така? Защото някои недобросъвестни търговци не спазват изискването на Закона за защита на потребителите, което казва, че за да бъде обявено съобщение за намаление, стоката трябва да е предлагана и продавана на старата ѝ по-висока цена, от която се прави отстъпката поне един месец. Какво правят те - вдигат за кратко цената, за няколко дни и после след това изкуствено завишаване, поставят процент отстъпка. Понякога с тази отстъпка, цената достига до предишното ѝ ниво, което е било на регулярната цена, а понякога дори и по-високо, въпреки че е придружено със съобщение за намаление." 


Възползват ли се от намаленията по време на Черен петък видинчани, вярват ли че има реални намаление и на какви стоки най-често се спират, проверихме с анкета:


"Пазарувам понякога, зависи, ако има някакъв артикул, който много искам и следователно му следя цената, за да преценя дали си заслужава, защото понякога в България Черният петък, не е точно "черен", а няколко дни преди това завишават цените и след това пускат нещата на реалната им цена, но да, като цяло има неща от които се възползвам... Не се възползвам от Черния петък, когато ми потрябва нещо, отивам и си го купувам... Не, не се възползвам, то няма Черен петък... Относително, понякога да, понякога не, според нуждите ми. Наблюдавам, да, но не видях съществена и коренна разлика в цените."


А за това как да се предпазим от нереални намаления и покупки, Габриела Руменова посочи:

"Мисля, че знанието за средната пазарна цена на стоките, от които се интересуваме би била добра отправна точка, защото ние знаем, че продуктовото разнообразие в днешно време е огромно, а именно по такива кампании много често се появяват стоки, които са по-атрактивни, които традиционно не се предлагат и съответно сравняването на цените също е много трудно."

Още съвети и целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11