Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Снимка: БГНЕС


Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември. 

В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много по-рано, две, понякога и три седмици предварително, за да се надпреварват фирмите за парите на потребителите. Еуфорията по намаленията очаквано завладява всички. Но какви рискове и проблеми може да създаде това?

Най-често срещаните рискове за потребителите в тези кампании почти винаги са свързани с нарушаване на техните икономически интереси, като им се предлагат оферти, които не са изгодни. Например, когато търговските вериги са ги подканили да си купят нещо, което не са планирали или искали, или пък са ги заблудили, че са си купили нещо изгодно, а накрая се оказва, че намалението е било фиктивно. Другият голям риск по време на Черния петък е, че е възможно хората да попаднат на фалшиви стоки или на измами. Това се случва най-често в социалните мрежи  или на сайтове, които са регистрирани съвсем отскоро, именно с цел измама, а не реална продажба. Затова специалистите съветват, да пазаруваме само от познати за нас онлайн магазини, на които сме се доверявали и друг път. 

Черният петък бележи неофициално старт на празничния сезон и хората го използват, за да закупят коледни подаръци на по-ниски цени. Най-често се пазарува техника и електроника като смартфони, лаптопи, телевизори, модни стоки, домашни уреди и мебели, играчки и продукти за деца.

За възможните рискове и как да се предпазим от тях говорим с Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите":

"Рисковете са свързани най-вече с това потребителите да бъдат заблудени за размера на отстъпката, която могат да ползват или пък за условията, при които това може да се случи. Защо се получава така? Защото някои недобросъвестни търговци не спазват изискването на Закона за защита на потребителите, което казва, че за да бъде обявено съобщение за намаление, стоката трябва да е предлагана и продавана на старата ѝ по-висока цена, от която се прави отстъпката поне един месец. Какво правят те - вдигат за кратко цената, за няколко дни и после след това изкуствено завишаване, поставят процент отстъпка. Понякога с тази отстъпка, цената достига до предишното ѝ ниво, което е било на регулярната цена, а понякога дори и по-високо, въпреки че е придружено със съобщение за намаление." 


Възползват ли се от намаленията по време на Черен петък видинчани, вярват ли че има реални намаление и на какви стоки най-често се спират, проверихме с анкета:


"Пазарувам понякога, зависи, ако има някакъв артикул, който много искам и следователно му следя цената, за да преценя дали си заслужава, защото понякога в България Черният петък, не е точно "черен", а няколко дни преди това завишават цените и след това пускат нещата на реалната им цена, но да, като цяло има неща от които се възползвам... Не се възползвам от Черния петък, когато ми потрябва нещо, отивам и си го купувам... Не, не се възползвам, то няма Черен петък... Относително, понякога да, понякога не, според нуждите ми. Наблюдавам, да, но не видях съществена и коренна разлика в цените."


А за това как да се предпазим от нереални намаления и покупки, Габриела Руменова посочи:

"Мисля, че знанието за средната пазарна цена на стоките, от които се интересуваме би била добра отправна точка, защото ние знаем, че продуктовото разнообразие в днешно време е огромно, а именно по такива кампании много често се появяват стоки, които са по-атрактивни, които традиционно не се предлагат и съответно сравняването на цените също е много трудно."

Още съвети и целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04