Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови фотографии под надслов "На учителя с любов", ни разказва директорът на музея д-р Анита Комитска:

"Даскал Иван Попов е една от забележителните и светли личности в историята на Чипровци от началото на XX век. Той е роден 1899 година в село Крамолин, Севлиевско. Завършва педагогическо училище и идва като учител в Чипровци. Тук той среща любовта на живота си, създават семейство и остава да живее в Чипровци."

Иван Попов

Даскал Иван Попов е обичан и почитан от чипровчани и до днес. Освен преподавател, той е бил и композитор, диригент, артист, поет, художник и не на последно място сърцат и благороден човек, казва още Анита Комитска:

"Като учител в Чипровци, той дава по-голямата част от заплатата си за своите ученици. Създава детски и прогимназиален хор, също и мъжки хор, именуван "Напеви от Северозапада". Той е толкова отдаден на децата, че създава и детска оперета и с негови средства шие дрехи за децата и създава и декора за представленията. Интересно е, че е водил своите ученици с влак до София за едно честване на Гергьовден. Има прекрасни снимки от това време."

По повод 400-годишнината на първото светско училище в България - Основно училище "Петър Парчевич" в Чипровци, Иван Попов дарява на учебното заведение камбана, наречена от него "камбанчето", която е събирала учениците в школото през 1932 година, разказва Анита Комитска:

"Тази година, по повод честванията на училището, камбаната е пренесена отново в двора му. На нея пише: "На учениците от Чипровци, от учителя Иван Попов- за вечен спомен". Тази камбана е била сложена, за да буди учениците, а днес тя ще звъни, за да ни напомня да пазим завета на един голям човек и учител, който Чипровци ще помни с любов и благодарност."
Любимият на всички учител умира твърде млад, през лятото на 1935 година, едва на 36 години, но делата му остават ярка и незаличима диря, допълва Анита Комитска. Във връзка със 125-годишнината от неговото рождение в Чипровския исторически музей е наредена изложба, включваща информационни табла със снимки и документи на бележития учител и културен деец. Специални гости на откриването са били внучките на даскал Иван Попов- Клавдия и Марина, които са изказали своите благодарности на организаторите, за почитането на неговата памет. Изложбата ще остане в музея до пролетта на следващата година.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50