Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия не/възможна: Детските площадки отговорност на всички


Едва ли има човек, който да не се интересува къде играят децата. Разбира се, родителите са тези, които се вълнуват най-много от това в каква градска среда децата им се забавляват, спортуват и опознават света. Именно идеята да бъде осигурена най-добрата среда събира преди 8 години група родители, които създават сдружение "Безопасни детски площадки". Поставят си цел да подпомогнат гражданите и институциите да работят за изграждане на градска среда, насочена към децата и семействата, насърчаваща ученето и спорта на открито, осигуряваща възможност за здравословен начин на живот. Какъв е пътят към това, обясни председателят на неправителствената организация Мая Цанева

"Има стандарт, обвързан с безопасността на средата, в която децата играят, било то детски площадки или игрища, популярните навсякъде стрийт фитнеси. Става дума за Наредба №1 от 2009 година на МРРБ, която постановява какви са минималните условия за безопасност на такова място. Това е свързано примерно с отстоянията между две съоръжения, каква настилка да се сложи, какви цветя и храсти мога да се отглеждат наблизо и съответно това е основата, върху която общините, бизнесът и всеки, който изгражда детска площадка, е длъжен да го спазва. Няколко са институциите, които работят, за да се осигури спазването на тези стандарти. Логично, това са общините, които най-често са възложители на създаването на площадки за игра за децата. Това, което строи бизнесът, също трябва да отговаря на тези изисквания. Общините са тези, които имат съответните правомощия да упражняват контрол. Всяка една детска площадка, след като бъде изградена, за да бъдат сложени съответните съоръжения, настилки, те трябва да отговарят на тези изисквания. Накрая минава една приемно-предавателна комисия, в която експерти от Общината и други експерти, които работят по темата, дават оценка дали са спазени тези изисквания."


Мая Цанева обясни също кои са институциите, които могат да бъдат сигнализирани за нередности на детските площадки.

"Има градове, където има открита линия, на която може да подавате сигнали до Общината, когато има проблеми на детската площадка, било то конструктивно сериозни или свързани с хигиената. Но ако става дума за нещо наистина спешно, говорим за счупена основа на пързалка например, тогава може да подадат сигнал към 112 и Общината е длъжна да реагира на момента. Но за други неща, предполагам, че е така, Общината би трябвало да има телефон и имейл, специален, на които да приема сигнали на гражданите по отношение на всичко, което се случва в градската среда. Би трябвало да можете да се обърнете и да търсите съдействие от общинските съветници, защото Общинският съвет одобрява бюджетите, които Общината изразходва и те също би трябвало да имат отношение към това. Не по-малка е ролята на регионалните и местни медии, които да оказват някакъв натиск при нужда и също така на местните общности. Повярвайте ми, когато се тръгне с добро или с идея за разрешаване на проблема, ако се тръгне с решение към Общината, тя няма много ходове да не приеме това решение." 

Детските площадки обаче трябва да бъдат грижа и на хората, а не само на институциите, обърна внимание Мая Цанева.

"Детските площадки се изграждат от Общината, но те са отговорност и на хората, които ги ползват, и на децата. Затова реално всички ние трябва да имаме отношение към тях, тоест да не ги чупят тийнейджъри, както често се случва, да няма вандалски прояви, да ги пазим чисти. Оттам нататък Общината може да работи с гражданите, да ги попита какви детска площадка искат - дали има нужда от детска площадка за малки деца, от 0 до 3 години, или нима нужда от място за игра и място за забавление на по-големи деца, или на възрастни. Това е нещо, което много рядко се прави, а е изключително нужно, защото по този начин, когато въвлечеш гражданското общество и местните общности в това да изградите и да участвате в поддържането на една детска площадка, съответно и отношението е различно и по-малко има ситуации, в които ескалира напрежението."

Добри практики за привличането на гражданите в грижата за детските площадки има на различни места в страната. 

"Тези добри примери се изразяват в това, че местни бизнеси и граждански организации или самите хора могат да участват в почистването на това място, където децата им играят, да се организират да се извърши някаква елементарна ремонтна работа. Това ние го насърчаваме, когато можем винаги подпомагаме такива инициативи финансово или ресурсно, като подпомагаме взаимодействието с Общината, тъй като това е общинска собственост и не може просто един гражданин нещо там да боядисва, трябва да уведоми Общината. Когато можем, ние винаги съдействаме за такива неща и сме го правили на не едно място. Във Видин не сме го правили, просто никой не ни е потърсил. Но с удоволствие бихме съдействали, ако можем."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43