Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение.
Жителите на Грейт Дидлинг, разбира се, се оказват много по-ексцентрични и интересни от всеки герой, който Берит би могла да измисли, но за сметка на това, те са се научили да пазят тайните си. Историята, която Берит Гарднър търси, някак си продължава да се бави и един ден писателката вместо вдъхновение, получава неочакван и не особено желан подарък. Не, не от съдбата, а от напористата си литературна агентка Оливия Марш. Сладката и безкрайно притеснителна Сали, дъщерята на Оливия, пристига непоканена в Грейт Дидлинг с поръчение да пришпори малко процеса по раждането на следващия бестселър и евентуално да докаже на майка си, че не е чак толкова безполезна.
Само няколко часа по-късно една събирана от няколко поколения библиотека хвръква във въздуха. Буквално. По време на градинско чаено парти в имението „Тони Хил“ избухва бомба, която убива Реджинал Трент насред дома на леля му Дафни.
Нека не се заблуждаваме! Смъртта му дава възможност на не един и двама души от селото да си поемат дъх, защото Реджиналд Трент е от хората, за които е много трудно да съжаляваш. За сметка на това е изключително лесно да го намразиш от пръв поглед до степен да ти се прииска да го убиеш лично, дори и само заради отношението му към книгите от библиотеката на Дафни Трент. Ето защо заподозрени за смъртта му са почти всички. Може би с изключение на Дафни. Тя никога не би жертвала и една страница от безценните си книги, дори и заради омразния ѝ племенник.
Така експлозивно започва романът „Убийства в Грейт Дидлинг“ на шведската писателка Катарина Бивалд, с която вече познаваме, благодарение на дебютния ѝ роман „Читателите от Броукън Уийл препоръчват“.
Берит Гарднър се поддава на един моментен импулс и в опит да избяга от писателския си блокаж и от скандинавския мрак на родната си Швеция, купува спретнатата къща „Уистерия Котидж“ в Грейт Дидлинг. Надеждата ѝ е от историите и тайните на хората там да почерпи вдъхновение за следващия си роман, защото творческият ѝ застой се е проточил обезпокоително дълго. Тя дотолкова има нужда от своята история, че когато бомбата избухва, убивайки Реджиналд и унищожавайки множество книги от смайващата библиотека в „Тони Хил“, Берит не е уплашена, а просто е силно заинтригувана. Вече има пред очите си своята следваща история, своя нов бестселър. Трябва само да хване нишките и да разплете всички възелчета.
Междувременно с официалното разследване се заема комисар Иън Ахмед от полицията на Девън и Корнуол. За разлика от Берит, той се чувства напрегнат и изнервен от мисълта колко много хора са ненавиждали Реджинал Тренд, в това число собствената леля на жертвата. Тази пъстра палитра от идеалните заподозрени никак не помага за бързото разкриване на убиеца. Нищо чудно, че всички опити на комисар Ахмед да разнищи историята удрят на камък. В Грейт Дидлинг той е аутсайдер, на когото никой няма доверие, освен Берит.
Ето защо той приема сътрудничеството ѝ, макар и неохотно. Тя се превръща в неговите очи и уши сред селяните. Не че това прави разследването по-лесно. Грейт Дидлинг има изненадващо много тайни, които да пази, а разследването и един набързо организиран литературен фестивал сякаш превръщат всичко в пълен хаос.
В опит да яхнат вълната на внезапната си популярност около убийството на Реджиналд Трент, за когото и без това не изпитват грам съжаление, местните решават да извлекат малко печалба и да посъживят бизнеса си, като организират фестивал на книгите и убийствата. Какво по-хубаво от очарователно английско село, книги и убийство! Те обаче не могат да предвидят как неочаквания поток от туристи ще промени завинаги живота им.
Романът „Убийства в Грейт Дидлинг“ на Катарина Бивалд е един истински дълбок реверанс на шведската писателка пред творчеството на Агата Кристи, пред поредицата „Убийства в Мидсъмър“ и пред всички онези криминални истории, които се разиграват сред английски пъбове, пълни с ексцентрични селски образи, топли кифлички, горещ чай и книги. И сред всички тях – по някое и друго зловещо убийство.
Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки. Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..
В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..
Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..
Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите, каза Наталия Фенерска, председател на сдружение "Първи юни", учредител на..
През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия. Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..
Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...
Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..