Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо, знае кога няма смисъл да говори и кога е време да изчезне за някоя от изненадващите си самотни разходки. И понякога името ѝ е Пердон, защото всички днес се казват Сори.
Романът „Всички днес се казват Сори“ на фламандеца Барт Муярт разкрива вътрешния свят на едно момиче, което отчаяно се опитва да разбира света и да не пречи на никого. Това обаче се оказва неочаквано трудна задача. И въпреки че е замислена и осъществена като роман за деца, историята всъщност въобще не е детски роман. Не и в общоприетия смисъл. В нея няма вълшебства и еднорози, няма красавици, принцове и дракони. Има само няколко дъждовни червея и едно момиче на 12 години, което не успява да се справи с мислите си.
В дома на Бианка нещата не са идеални. Баща ѝ ги е напуснал и гради нов живот с неговата Крус, поради което се налага Бианка да дели времето си между него и майка си. У дома пък цялото внимание и грижи са съсредоточени върху Алан, по-малкия брат на Бианка, който има само половин сърце. А като за капак баща ѝ и неговата Крус внезапно решават, че тя може би няма нужда да идва при тях всеки уикенд, а например през уикенд или през два, защото на нея май не ѝ харесва при тях чак толкова много. Без никой да се сети да попита самата Бианка какво мисли и иска.
Никой като че ли няма време за момичето, да поговори с него, да се опита да го разбере и приласкае. Родителите сякаш очакват от дъщеря си да проявява повече разбиране и зрялост, но… Ехо! Това е 12-годишно дете, което има точно толкова право и нужда от внимание и грижи, колкото и 9-годишния му брат.
А Бианка има твърде много неща, за които да се тревожи, поради което някак си се научава да мълчи. И не просто се научава, а става страхотна в мълчанието – нейният начин да помага на близките си, който обаче те явно не разбират. И точно когато мълчанието на Бианка започва да се превръща във всеобщ проблем и заплашва да се обърне срещу нея, в един топъл летен ден тя открива в хола на дома им да седи на чаша чай нейната любима телевизионна актриса Били Кинг! Били, която първа и единствена разбира и оценява мълчанието на Бианка! Били, която намира Бианка за странна, но е заинтригувана от нея.
Всъщност Били е звезда. От онези, които не очакваш да зърнеш дори отдалеч, камо ли да ги видиш да седят на канапето в хола ти, докато синът ѝ плува по долни гащи из тревата в двора с малкия ти брат. За първи път Бианка среща човек, който проявява интерес към нея и на когото наистина иска да направи впечатление, да бъде забелязана, да говори. Но след толкова дълго мълчание това се оказва трудна задача, а и майката на Бианка никак не улеснява нещата в желанието си на всяка цена да намери път към дъщеря си.
Може би очаквано, тази, която първа намира пътя, е самата Бианка, когато решава да застане срещу инстинктите си и да се отвори за другите. Осъзнала, че мълчанието ѝ почти никога не е разбирано правилно, тя няма избор и започва да говори, в опит да разбере сама как се чувства и да намери начин да успокои мислите си. Опитвайки се да разбере хората около себе си и да протегне ръка към тях, Бианка придава ново значение на понятието „неуправляема“.
„Всички днес се казват Сори“ е книга за читатели, които харесват и оценяват интроспективни, ориентирани към вътрешния свят на героите разкази. Разкази, изследващи сложната семейна динамика и борбата за самоидентификация, за това какво значи да си трудно дете, което вгорчава живота на другите, дори когато не прави нищо.
Роден в белгийския град Брюж през 1964 г. като най-малкия от седем братя, Барт Муярт е обявен за „поета на град Антверпен“ заради детските книги, с които печели редица престижни литературни награди. Освен детски книги обаче, Барт Муярт пише и юношеска литература, есета, а също и сценарии за филми, поезия и текстове за пиеси и песни. За Муярт казват, че талантът му е в това да поставя под лупа сложните отношения между хората без да чертае ясни граници между доброто и злото. Носител е на мемориалната награда „Астрид Линдгрен“ за детска литература и три пъти е номиниран за приза „Ханс Кристиян Андерсен“. Негов кръстник е покойният крал на Белгия крал Бодуен, който факт присъства и в неговата книга „Братя“, преведена и на български език.
Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..
Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки. Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..
В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..
Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите, каза Наталия Фенерска, председател на сдружение "Първи юни", учредител на..
През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия. Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..
Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...
Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..