Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Д-р Вилхелм Елисеев
Снимка: Радио ВИДИН

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев. Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и интензивно лечение" през 1987-а и вече 40 години е лекар. 11 от тях е начело на Регионалния център по здравеопазване. Носител е на наградата "Лекар на 2024 година" на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Видин. Отличието му е връчено на церемония по повод Деня на българския лекар -19 октомври.

"За мен тази награда е изключително ценна, защото е малко по-специално, когато колегите ти окажат такова внимание и признание за работата. По принцип младите трудно се задържат в системата, особено в днешно време, когато ценностите са променени, сякаш бързат да постигнат целите в живота, за които се изисква време и доста труд... В реанимацията човек винаги е поставен в някаква екстремна ситуация, когато трябва да решава проблемите, от една страна, качествено, и от друга, навременно. Няма време за бавене, за излишни суетения около всеки един случай, просто динамиката най-вече ме привлече там... Анестезиологията е единствената медицинска специалност, която отнема три жизненоважни функции на човека - дишане, съзнание, циркулация, след което ги възстановява." 

Д-р Елисеев обясни също по какво се различават видинското интензивно отделение и останалите в страната. 

"Единствено по броя на работещите. В момента и тримата реаниматори сме в пенсионна възраст. Д-р Станислав Петков също е включен в графика. Той е моят учител, така да се каже, няма да говорим за възрастта, и един колега, който е на половинка длъжност. Така че сме на четири щата и половина... Разполагаме с апаратура, въобще не можем да се оплачем, наскоро даже получихме и нов портативен дихателен апарат. Парадоксално е - преди щатът ни беше запълнен, имахме достатъчно лекари в отделението, а сега обратното - малко лекари, но апаратурата ни е на много добро ниво."

Според лекаря, заради ширещата се комерсализация проблемът с недостига на лекари трудно може да бъде решен.  

"Много трудно нещата ще се възстановят така, както бяха. Въобще цялата медицина в световен мащаб отива в съвсем друга посока, прекалено много навлезе комерсализацията, както в самата медицина, така и в отношението с пациентите. Пациентите вече по-друг начин дори гледат на лекарското съсловие, като цяло. Колкото и да навлиза и да се говори за изкуствения интелект, мисля, че винаги  решенията ще се взимат от хората. Въпреки че сега, знаете ли, води се много интересен спор относно изкуствения интелект и се говори, че около 2035 година изкуственият интелект вече ще притежава чувства и се говори дали да има правата на човек или тези права да бъдат орязани. Нещата в медицината не са само въпрос на знания, а и натрупан опит. До голям степен медицината е и творчество. Не може наученото механично да се приложи върху пациента. Всеки пациент си е самостоятелен, всяка клинична картина се различава, независимо че става дума за една и съща диагноза..."

Отскоро д-р Елисеев е началник и на въздушната спешна помощ във Видин. Нейната дейност е насочена към спешни случаи и такива, при които е необходима високоспециализирана медицинска дейност. 

"Ние имаме вече два реализирани полета. Една жена с множество фрактури и едно детенце от Детско отделение. Работи се върху проекта, този проект е на Министерството на здравеопазването. В момента се изгражда площадката, която ще бъде но територията на болницата. Логистично и организационно нещата са приключили..."

По повод политическата ситуация в страната д-р Елисеев коментира, че както и в медицината, така и в политиката нещата опират до висок морал и отговорност. 

"Това бих пожелал на днешните политици. Те търпят голяма критика от страна на своите избиратели, от страна на населението на Република България. Нужна е коренна промяна, както казваме, за съживяване на пациента, така би трябвало да се съживи и държавата. Необходими са страшно много усилия, труд."
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00