Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 3 декември отбелязваме Световния ден за борба с пестицидите

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Снимка: Радио ВИДИН


Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в "Земята, която ни храни". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в атмосферата са изпуснати около 40 тона от токсичен газ. През първите дни след аварията загиват близо 3500 души, а през следващите няколко години около 15 000 умират от болести, причинени от вдишването на газа. От 2010 г. с решение на международни екологични организации се отбелязва Седмица против използването на пестицидите от 3 декември - Световния ден за борба с пестицидите, до 10 декември, когато е Международния ден за правата на човека. 

Негативното въздействие на пестицидите е повсеместно, каза проф. Вили Харизанова, специалист по растителна защита. 

"Те оказват вредно влияние върху околната среда, водите, почвите, върху видовото разнообразие, върху здравето на човека. Замърсяването с пестициди е един от основните фактори за загубата на биологично разнообразие, особено загуба на популацията на насекоми, едни от най-важните- опрашителите... Това застрашава опрашването на повечето плодове и зеленчуци и производството на храна..."

Употребата на пестициди бележи бум след Втората световна война, но още през 70-те години на миналия век става ясно, че те са особено вредни за околната среда. Въпреки това и въпреки многото директиви за намаляване на употребата, мащабно проучване в държавите членки на ЕС през 2020 година сочи, че продажбите на пестициди остават стабилни, а годишно се използват около 350 хиляди тона инсектициди. Откриват се един или повече пестициди над прага на безпокойство в 22 % от всички обследвани места- реки, езера. Според проучването 83 % от селскостопанските почви съдържат остатъци от пестициди. В друго проучване са установени остатъчни пестициди и в телата на хора, установено е и че пестицидите имат пряко отношение към редица болести, каза проф. Вили Харизанова:

"Широкомащабно проучване, проведено между 2014 и 2020 година в пет европейски държави установява наличие на поне два пестицида в телата на 84% от участниците в проучването. Нивата на пестициди са били постоянно по-високи при децата. За съжаление, и в парковете, и в горите, и покрай пътища и линии се използват пестициди, не са само в селското стопанство...  Излагането на хората на химически пестициди е свързано с редица сериозни и хронически заболявания, като рак, сърдечни, респираторни, неврологични заболявания, както и със забавяне на развитието при децата... Според някои проучвания, всички въздействат на ендокринната система- да не се чудим, че има малки деца с диабет..."

Доказаната вреда за околната среда и здравето на хората от използването на пестициди води до въвеждането на редица директиви и регламенти за намаляване на употребата им. Става наложително в производството на храни от растителен произход да се използват принципите на Интегрирана растителна защита - сеитбообръщение, здрав посадъчен материал и редица добри практики, които ще намалят икономическата плътност на неприятелите. През годините Интегрирана растителна защита също се развива, посочва специалистът: 

"Много е разширила този арсенал от възможни алтернативни средства. Освен агротехническите, включва и пространствена изолация между култури, които се нападат от едни и същи неприятели, унищожаване на растителни остатъци... Има много биологични средства, а политиките на ЕС вървят към това да бъдат по-бързо прилагани в практиката всякакви алтернативни средства..."

По думите на проф. Харизанова трябва да се повишава културата на производителите както за вредата от химическите пестициди, така и за възможните алтернативи, които да използват, за да не се стига до необходимостта от прилагане на пестициди. Има устойчиви на болести и неприятели сортове, има и такива, които са толерантни, навлизат и много модерни решения, а новото поколение на продукти за растителна защита разчитат на вещества, които могат да отблъснат вредителя, без да го убиват или пък такива, които действат селективно: 

"Ако непрекъснато унищожаваме един вид, всички по хранителната верига, които са свързани с него, също загиват. Убиваме един неприятел, но с него се хранят много хищници и паразити- и те ще загинат... Целенасоченото унищожаване на един единствен вид води до загиването на много други. Може да са и такива, които манипулират поведението- да привлекат неприятеля на едно място, вместо да пръскаме огромни площи, да ги съберем на едно място и там да влязат в контакт с пестицид, който да ги убие...  Вече навлизат и дигитални решения за наблюдение на неприятелите вече има дигитални феромонови капани, не е нужно фермерът да ходи на полето, може да получи информация на телефона си... Или сателитните изображения, които се развиват страшно бързо и дават възможност с дронове да пръскаме само тези места, където има нападение... И тук има тенденции- може да пръскаш с инсектицид, който има избирателно действие- убива само един вид- този, който създава проблеми и е над прага на вредност, която ти дава право да го унищожаваш... Има и такива, които са със селективно действие за полезните насекоми..."

Модерни методи и нови разработки на биопродукти за растителна защита ще доведат до намаляване използването на вредни пестициди. Не се отрича изцяло използването им, но е важно кога и как се използват. 

"Има случаи, когато не може без това, когато наистина с другите средства не сме успели, неприятелят е стигнал до такива нива, че нищо вече не може да помогне- тогава вече се налага да го приложиш... Всяко нещо има отражение върху друго нещо- като се опитваме да унищожим едно целенасочено, си докарваме беля с друго. Идеята е, че и пестицидите изживяват еволюция- ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме..."

По никакъв начин производителите няма да пострадат, но за всичко трябва мисъл и повече знания, категорична е проф. Вили Харизанова. 

Какви са принципите на интегрираната растителна защита, има ли резистентност при използването на пестициди и можем ли да се борим с болести и неприятели по растенията с минимално  използване на пестициди- чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Млади художници подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" в Монтана

Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..

публикувано на 11.12.24 в 16:03
Бояна Минковска /вляво/, Теа Абрашева и Иоана Христова.

Сцената на видинския куклен театър се превръща в "Коледна градина"

Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..

публикувано на 11.12.24 в 14:30

Планински водач: Все повече хора се качват в планината

На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи.  Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..

публикувано на 11.12.24 в 12:55
Колетка Павлова, поетеса

Колетка Павлова представя стихосбирката "Когато мечтите ми свършат" във Видин

Колетка Павлова празнува 65-годишнина с премиера на нова поетична книга. "Когато мечтите ми свършат" съдържа около 100 стихотворения, вдъхновени от природата, любовта, приятелите, празниците. Това е втората стихосбирка на поетесата и учител с дългогодишен стаж. Излиза близо 15 години след първата - "Неведоми пътища".  "Заглавието е лека..

публикувано на 11.12.24 в 12:30

Музикална магия край Дунав: Симфониета-Видин с празничен гала концерт

Тази вечер във Видин ще се състои празничният гала концерт "По вълните на синия Дунав" , организиран от Симфониета-Видин. Музикалното събитие ще предложи на публиката богата програма от класически произведения , вдъхновени от красотата на Дунав и зимния празничен дух, каза за Радио ВИДИН един от най-талантливите български певци и режисьори в..

публикувано на 11.12.24 в 10:55

Как работят клубовете по интереси в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин

Представителни изяви на клубовете по интереси се проведоха в ПГТ "Михалаки Георгиев " във Видин. Във вътрешноучилищните състезания се включиха няколко клуба по интереси - "Млад сервитьор-сомелиер",  "Млад барман", "Млад готвач".  Шестима са учениците, които се надпреварват в приготвянето на салати. Те са членове на клуб "Млад готвач"...

публикувано на 10.12.24 в 16:30

Сдружение събира дарения за център за лечение на зависимости във Видин

Сдружение „ЕРА“ обявява благотворителна кампания в помощ и подкрепа на Православен център за лечение на зависимости в областния град.  Дарението ще включва основни хранителни продукти (олио, брашно, захар, ориз, спагети, месо и други, както и хигиенни материали - тоалетна хартия, паста и четки за зъби, препарати за чинии, салфетки, без..

публикувано на 10.12.24 в 14:00